Uniós jogot sért a Lex CEU

  • narancs.hu
  • 2020. március 5.

Belpol

Az Európai Bíróság főtanácsnoka mondta ki.

Uniós jogot sért a magyar felsőoktatási törvény módosítása (vagyis a Lex CEU), amelynek értelmében Magyarországon csak úgy működhet külföldi oktatási intézmény, ha saját hazájában is végez tényleges oktatási tevékenységet és az együttműködést nemzetközi szerződés rögzíti – közölte álláspontját Juliane Kokott, az Európai Bíróság főtanácsnoka Luxembourgban csütörtökön.(MTI)

Szabad ország, szabad egyetem!

Szabad ország, szabad egyetem!

Fotó: Németh Dániel

A Soros György alapította Közép-európai Egyetem (CEU) ellehetetlenítését szolgáló Lex CEU miatt az Európai Bizottság 2018-ban perelte be a magyar államot, mert  szerintük a szabályozás indokolatlanul szigorú feltételekhez köti a külföldi egyetemek működését Magyarországon, illetve a törvény ellehetetlenítené a Soros György alapította Közép-európai Egyetem (CEU) magyarországi működését, vagy az legalábbis az aktuális kormány kedvétől függne,

Mint köztudott, a Lex CEU azóta elérte célját, az Orbán-kormány sikeresen elüldözte az egyetemet Magyarországról.

Az Index megjegyzi, a főtanácsnok véleménye nem köti az eljáró bírói tanácsot, de az esetek túlnyomó többségében az ítélet és a főtanácsnoki álláspont részben vagy egészben megegyezik.

Az EU bírósága előtt a lex CEU

Az Európai Bizottság perelte be Magyarországot. Már az Európai Unió Bíróságán van az Európai Bizottság Magyarország elleni keresete a felsőoktatási törvénnyel kapcsolatban, írja a A törvény miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult. A bizottság szerint ugyanis a szabályozás indokolatlanul szigorú feltételekhez köti a külföldi egyetemek működését Magyarországon.

Figyelmébe ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.

„Sorok kígyóznak”

A színházi rendezés mellett foglalkozik képzőművészettel, irodalommal, filmkészítéssel. A kijivi alkotó egészen 2013-ig sokszor dolgozott magyarországi színházakban rendezőként és – főképp Vidnyánszky Attila rendezéseiben – díszlettervezőként. Aztán visszatért hazájába, a háború kitörése is ott érte. Az ukrajnai színházi állapotokról kérdeztük.