Abszurd helyzetre világított rá a Magyar Helsinki Bizottság: a menekültügyi hivatal akadályozza a civil szervezet ügyvédjeinek és azok ügyfeleinek kapcsolatát. Teszik mindezt természetesen törvényellenesen, ráadásul úgy, hogy Pintér Sándor belügyminiszter a minap éppen azt hangoztatta: a tranzitzónákban a menedékkérőket nem zárják el a jogi segítségtől.
A Helsinki szerint azonban ha a hivatal értesíti is az ügyvédet, hogy egy menedékkérő a segítségét kéri és megbízná őt az ügyével, és ha ez az információ egyáltalán eljut a jogi képviselőig, akkor is elvétve találkozhatnak, mert az ügyvéd „csak érvényes, ügyfél által aláírt megbízással léphet be”.
„Érdemes tudni, hogy például büntetőügyek terheltjei esetében
akár hozzátartozók is adhatnak meghatalmazást,
és a büntetés-végrehajtás nem akadályozhatja az ügyvéd és a potenciális védence közvetlen kapcsolatfelvételét, amelyiknek az egyik legitim célja éppen az, hogy mindketten aláírhassák a szabályos ügyvédi megbízást” – érvelnek a civilek.
|
Hozzáteszik, mivel ez nem valósul meg, a „kormány értelmezése szerint a menedékkérelem benyújtása súlyos bűncselekmény, olyan, aminek örvén a migráns elveszíti az emberi jogait. Ez természetesen elfogadhatatlan. A kérelem benyújtása nem bűncselekmény, és a legkevesebb, hogy a menedékkérőt legalább azok a jogok illessék meg, mint egy bűncselekmény gyanúsítottját”.
A kormány égre-földre esküdözik, hogy a tranzitzónát nem fogva tartási helyként kell értelmezni, így az, hogy az ügyvéd munkáját és mozgását akadályozzák, egyértelműen törvénysértő.
Közben a MigSzol Csoport tüntetést szervez a szerb–magyar határra, április 15-re, a „menekültek bebörtönzése, a rendőri erőszak és az állami propaganda ellen”.