„A kormány értelmezése szerint a menedékkérelem benyújtása súlyos bűncselekmény” – Akadályozzák az ügyvédek munkáját a tranzitzónákban

  • narancs.hu
  • 2017. április 10.

Belpol

Egy bűncselekmény gyanúsítottjának is több joga van, mint egy menedékkérőnek.

Abszurd helyzetre világított rá a Magyar Helsinki Bizottság: a menekültügyi hivatal akadályozza a civil szervezet ügyvédjeinek és azok ügyfeleinek kapcsolatát. Teszik mindezt természetesen törvényellenesen, ráadásul úgy, hogy Pintér Sándor belügyminiszter a minap éppen azt hangoztatta: a tranzitzónákban a menedékkérőket nem zárják el a jogi segítségtől.

A Helsinki szerint azonban ha a hivatal értesíti is az ügyvédet, hogy egy menedékkérő a segítségét kéri és megbízná őt az ügyével, és ha ez az információ egyáltalán eljut a jogi képviselőig, akkor is elvétve találkozhatnak, mert az ügyvéd „csak érvényes, ügyfél által aláírt megbízással léphet be”.

„Érdemes tudni, hogy például büntetőügyek terheltjei esetében

akár hozzátartozók is adhatnak meghatalmazást,

és a büntetés-végrehajtás nem akadályozhatja az ügyvéd és a potenciális védence közvetlen kapcsolatfelvételét, amelyiknek az egyik legitim célja éppen az, hogy mindketten aláírhassák a szabályos ügyvédi megbízást” – érvelnek a civilek.

false

 

Fotó: Magyar Helsinki Bizottság Facebook-oldal

Hozzáteszik, mivel ez nem valósul meg, a „kormány értelmezése szerint a menedékkérelem benyújtása súlyos bűncselekmény, olyan, aminek örvén a migráns elveszíti az emberi jogait. Ez természetesen elfogadhatatlan. A kérelem benyújtása nem bűncselekmény, és a legkevesebb, hogy a menedékkérőt legalább azok a jogok illessék meg, mint egy bűncselekmény gyanúsítottját”.

A kormány égre-földre esküdözik, hogy a tranzitzónát nem fogva tartási helyként kell értelmezni, így az, hogy az ügyvéd munkáját és mozgását akadályozzák, egyértelműen törvénysértő.

Közben a MigSzol Csoport tüntetést szervez a szerb–magyar határra, április 15-re, a „menekültek bebörtönzése, a rendőri erőszak és az állami propaganda ellen”.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.