Miközben a kormány médiabirodalmán egészen gyorsan és észrevehetetlenül szaladt végig a vasárnapi CEU-tüntetés híre – az Origo elintézte annyival, hogy nem jött össze a kritikus tömeg, a Ripost pedig egyenesen azt állította, szervezetten, akciókkal és repjegyekkel próbálták külföldről Budapestre csábítani a demonstrálókat (hogy kik, az bizonyára mindenkinek világos), de még így sem jött össze a kívánt tömeg –, addig a külföldi sajtó kissé másként kezelte azt a 80 ezer embert, aki a vasárnap délutánját Budapest utcáin töltötte.
Ám a tüntetés nemzetközi fogadtatása és a 80 ezres tömeg sem zavarta meg a Nézőpont Intézet ügyvezetőjét és az Alapjogokért Központ igazgatóját, ők ugyanis mindketten azt hajtogatták reggeli interjúikban, amit az Origo és társai tegnap este. Fodor Csaba (Nézőpont Intézet)
okafogyottnak nevezte a tüntetéssorozatot,
hiszen a törvénymódosításból úgymond nem az következik, hogy a CEU-nak be kell zárnia, csak ha továbbra is akar amerikai diplomát kiadni, kössön kormányközi egyezményt. Ennyi. Amúgy meg mindenki tudja, hogy a tüntető tömegbe beépültek a balliberális pártok, hiszen a „bevándorláspárti álláspontok mellett egyéb klasszikus ellenzéki témák is elhangzottak.” (Vajon az Orbán, takarodj!-ra vagy a Mocskos Fidesz!-re gondolhatott?)
Szánthó Miklós (Alapjogokért Központ) pedig a civileken rugózott, szerinte „alapvetően nincs baj azzal, hogy egy civil szervezet politikai tevékenységet végez. De azt a tényt, hogy ezt külföldről finanszírozzák, világossá kell tenni, mégpedig azért, hogy a közvélemény be tudja őket azonosítani, amikor véleményt fejtenek ki”.
Eközben külföldön
A The Guardian, a Politico, a BBC, a The New York Times mind-mind címlapon hozta az eseményt, a Reuters tudósításából pedig kiderül, hogy több tízezren vonultak az utcára, masszív, ám békés ellenállást tanúsítva a CEU ellehetetlenítésével szemben. A cikk kiemeli, hogy Orbán hétéves kormányzása alatt
ez volt az egyik legnagyobb demonstráló tömeg,
amely arra kérte Áder János köztársasági elnököt, ne írja alá hétfőn a törvényt, ne lehetetlenítse el a CEU magyarországi működését. Az egyik tüntető diák a Reutersnek elmondta, a kormány mindenkit el akar hallgattatni, aki nem úgy vélekedik, mint ők, aki szabadon gondolkozik, liberális vagy baloldali.
A tudósítás arra is kitér, hogy a kormány a civilek ellen is szigorúbb szabályozást tervez bevezetni, ami összevág a CEU kinyírásával, hiszen Orbán sokszor hangot ad annak, hogy őket is Soros támogatja. „Totálisan aláássák és megsemmisítik azt a kicsit is, ami még maradt a civil társadalomból – mondta az egyik tüntető a Reutersnek. – Ez az első demonstráció, amin részt veszek. Van az a pont, amikor muszáj megjelenned, úgyhogy itt vagyok. A módszer, a párbeszéd hiánya, a demokratikus intézmények elpusztítása nem lehet a jövő, sem a miénk, sem a gyerekeinké.”