A kormányzat tönkretette a víziközmű-szolgáltatást – Ágazati dolgozók írtak levelet Orbánnak

Belpol

„Az itt dolgozó közel 22 ezer munkavállaló értetlenül kénytelen szemlélni azt a szakmaiatlan ámokfutást, ami az ágazatot éri.”

„Tájékoztatjuk miniszterelnök urat arról, hogy víziközmű-szolgáltatókat sújtó kormányzati intézkedés tönkretette az ágazatot. Az itt dolgozó közel 22 ezer munkavállaló értetlenül kénytelen szemlélni azt a szakmaiatlan ámokfutást, ami az ágazatot éri. A legalapvetőbb emberi szükségleteket kielégítő vízszolgáltatás és a szennyvízelvezetés a végnapjait éli. Tapasztalatunk az, hogy ennek a szakmának a leértékelése folyik. Sajnos, ma már ez a munka nem érték. A kormányzati intézkedések hatására ellehetetlenültek munkahelyeink, a munkavállalók napi megélhetési gondokkal küszködnek” – áll abban a levélben, amelyet a napokban címzett az Alföldvíz Zrt. szakszervezete Orbán Viktor kormányfőnek.

A több mint ezerkétszáz munkavállaló érdekképviseletét ellátó szakszervezet ebben az ügyben nem 2018 januárjában fordult először a miniszterelnökhöz. Ugyanezt megtették 2013-ban és 2015-ben. Az előző leveleikre választ sem kaptak. Ezúttal sem számítanak másra, mégis újra próbálkoznak. Miskéri László, az Alföldvíz Zrt. szakszervezeti vezetője azt mondta, éppen azért, mert „vétkesek közt cinkos, aki néma”. A Narancsnak arról beszélt, hogy a brutális elvonásokkal, az aránytalan közmű adóval, a felügyeleti díjjal egymilliárd forintot von el az állam a 13-14 milliárdos árbevételű cégtől, amely Békés, Csongrád, Bács-Kiskun és Hajdú-Bihar megye 130 településén szolgáltatja a vizet.

Miskéri László úgy véli, törvénysértő az az állapot, ami őket sújtja: a víziközmű-szolgáltatásról szóló 2012. évi CCIX. törvény értelmében „a víziközmű-szolgáltatás igénybevételéért fizetendő díjban a vízi közmű működtetésével kapcsolatos indokolt költségeknek meg kell térülniük”. Azonban a 2011. évi díjakat kell alkalmazni a szolgáltatóknak – méghozzá a mínusz 10 százalékos rezsicsökkentéssel. Hol érvényesül a megtérülés elve? – kérdezte az Orbán Viktornak címzett levélben az Alföldvíz Zrt. szakszervezete.

Díjbefagyasztás, majd rezsicsökkentés, vezetékadó, felügyeleti díj, állami támogatás ígérete, majd annak be nem tartása – sorolta az érdekvédelmi vezető, hogy az elmúlt években több olyan terhet akasztottak a nyakukba, ami hosszú távon sem a víziközmű-üzemeltetőknek, sem a tulajdonos önkormányzatoknak, sem a lakosságnak nem előnyös. Ugyanis a jelenlegi szolgáltatási díjak nagy része – az áfa, a vízkészlethasználati díj, a környezetterhelési díj, a közműadó, a felügyeleti díj – állami bevétel. Erre rárakódik a több rendeletből következő egyszeri, vagy folyamatos költség, mint például a vagyonértékelés, az e-közmű, a vízminőség-vizsgálat, az információbiztonsági auditok. Utána még jönnek az energiaköltségek, a fenntartás, felújítás költségei stb. „Ezek után a munkabérekre mi marad?” – kérdezte indulatosan Miskéri László.

A miniszterelnöknek címzett levélben az Alföldvíz Zrt. szakszervezete leírta, hogy kormány- és állami szinten, valamint nemzetközi vízkonferencián hirdetik a víz fontosságát, a magyar vízkészletet kincsként emlegetik. Ezzel szemben a jogalkotók és a politikusok döntéseikkel folyamatosan sújtják az alapszolgáltatást üzemeltetőket. A hatalmas elvonások következményeként a mindennapi vízellátásért és szennyvízelvezetésért felelős cégek közül mind többen veszteségesek. A rezsicsökkentés, a díjbefagyasztás tarthatatlan, hiszen később sokkal többe fog kerülni a most okozott károk helyreállítása. Megemlítik a levélben, hogy a vezetékadó megfizetése sem méltányos, hiszen nem a használat függvényében fizetendő, hanem a távolság szerint. Mindezek nyomán az Alföldvíz Zrt.-nél foglalkoztatott munkavállalók az országos átlagkereset alatti béreket vihetnek haza.

„Több sebből vérzünk, ami a fájdalmunkon felül óriási veszélyeket is rejt, amiért nem mi leszünk a felelősek, hanem azok a döntéshozók, akik időben nem változtattak egy korábban eldöntött rossz koncepción. A vízi közműves szakma vészesen közelít a szakadék felé. A műszaki berendezéseinket, illetve a vezetékeinket leamortizáltuk, nem tudtunk a pénzhiány miatt felújításokat, rekonstrukciókat végezni. A munkatársaink – már az öreg szakik is! – elhagyják a munkahelyeket a jobban fizető állásokért. Akik itt maradnak, a nagyobb terhek miatt kimerültek, sokkal több a táppénzes napok száma. A fiatal munkaerő becsábítása ritkaság számban megy, de csak átmeneti megoldásként választják a vízműves »életpályát«. Azt érzékeljük, hogy akár a társadalom, akár Ön is, kevés ismerettel rendelkezik arról, hogy ezen a területen milyen szakmai felkészültséget igényel a napi tevékenység” – áll a kormányfőnek címzett levélben, amelyben az is olvasható, hogy a mai korszerű víztisztító művek és szennyvíztisztító telepek üzemeltetése komoly és felelősségteljes, felkészült szakember gárdát igényel.

Miskéri a levélben foglaltakat ismertetve azt mondta, hogy tapasztalataik szerint a víziközmű-ágazat a politika játékszerévé vált. A rendszerváltás időszakában 33 jól szervezett és jó minőségben szolgáltató vállalat látta el az ország közüzemi vízellátását, központi irányítás mellett. A politika akkor úgy ítélte meg, hogy ez nem megfelelő, és megkezdődött e vállalatok szétzilálása, aminek következményeként közel 400 szolgáltató jött létre. Manapság politikai döntés alapján összevonás, integráció zajlik. Csakhogy most is a szakma megkérdezése nélkül történik minden. Munkavállalóként „mélységes sajnálattal és üres zsebbel szemlélik” ezt a „szakmaiatlan ámokfutást”.

A víziközmű-szolgáltatók gazdasági ellehetetlenülése okán elmaradnak a szükségszerű rekonstrukciós munkák, a tervszerű karbantartások. Ma a kitermelt egészséges ivóvíz jelentős hányada a vezetékek és a szerelvények elhasználódása, korrodálása miatt eltűnik a talajban. Nem ritka a 30-40 százalékos (!) vízveszteség.

„Nekünk, akik ezeket a vízműves erkölcsi értékeket megteremtettük, és mindennap óvjuk, felelősségünk, hogy szóljunk, amikor veszni látjuk. Mint azt megtettük 2013-ban, 2015-ben, most ismét szólunk. Ismételten, most már sokadszor, hogy gondolják át azt a koncepciót, amit a víziközmű-szakmára kiróttak, hogy biztosan jó ez így?” – olvasni az Orbán Viktornak írt levélben.

A szerző az Együtt gyulai önkormányzati képviselője


Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.