A bukott köztársasági elnök, Schmitt Pál is oktatja a jövő nagyköveteit

  • B. Simon Krisztián
  • 2020. május 27.

Belpol

Irigylésre méltó a diplomaták élete, a nemzet egykori golyóstolla mellett Zsidai Roy és az Európa öngyilkosságáról lamentáló Douglas Murray segít nekik abban, hogy elsajátítsák a szakmai alapjait.

„A magyar külpolitika alaptézise, hogy büszkék arra, hogy egy több mint ezeréves keresztény államot képviselnek, amely a történelem során sokszor védte a keresztény értékeket, amelynek tagjai hosszú ideig küzdöttek a nemzet szabadságáért, és amely elérte, hogy kimondhatja: »velünk senki sem szórakozhat«. Mindebben a fiatal, a Fidelitasból érkező kollégáknak nagy szerepük van” – számolt be az MTI Szijjártó Péter beszédéről, amelyet tavaly novemberben, a Fidelitas 16. tisztújító kongresszusán tartott.

false

 

Fotó: magyardiplomaciaiakademia.hu

 

A külügyminiszter ekkor jelentette be, hogy elindul a régen várt Magyar Diplomáciai Akadémia, melynek elvégzése előfeltétele lesz annak, hogy valaki csatlakozhasson a külügy állományához. De ugyanitt készítik fel a leendő nagyköveteket és főkonzulokat is a külszolgálat előtt.

Meglepő nevek

Lapunkhoz eljutott az akadémia tantervének egyik verziója, amelyet a külügyben köröztettek véleményezésre. Ebből kiolvasható, milyen kurzusokon kell majd részt venniük a leendő diplomatáknak, és a nagykövetségek vezetőinek. A cél jól láthatóan az ideológiai indoktrináció, a szakmai ismeretek átadása pedig másodlagosnak tűnik.

Az oktató gárdát nézve a legmeglepőbb, hogy a Nemzetközi politika és globális kormányzás (International Politics and Global Governance) című kurzust az a Douglas Murray brit bestseller-író tartja, akinek aligha van meg a külügyi képzés „felzárkóztató tárgyához” szükséges releváns képzettsége, de Európa furcsa halála című könyvében olyan nézetekről tett tanúbizonyságot, amelyek egybevágnak a magyar kormány migránsozós Nyugat-kritikus narratívájával. Nem csoda, hogy a miniszterelnök is lefotóztatta magát, amint épp az ominózus könyvet tartja a kezében.

false

 

Fotó: Facebook / Orbán Viktor

 

A Corvinus és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem pár komolyabban vehető oktatója mellett órát tart többek között a NER-nek kedves amerikai geopolitikai elemző, George Friedman, akinek a könyvét a Magyar Nemzeti Bank által létrehozott PAGEO adta ki, és előszeretettel nyilatkozik az EU gyengeségéről különféle kormánybarát médiumoknak.

false

 

Fotó: About Hungary

 

A regionális tanulmányok előadás-sorozaton a diplomácia iránt érdeklődő fiatalok ezen kívül megismerkedhetnek Maróth Miklós arabistával is, a Magyar Tudományos Akadémiától elvett kutatóhálózat új vezetőjével, aki év végén a Pesti Srácokkal osztotta meg, hogy a hosszútávú siker titka a nemzettudatos gyermeknevelés: „Miért stréberkedünk, miért próbálunk megfelelni az úgynevezett európai nevelési elvárásnak? Hiszen a kereszténységben és magyarságban európaivá neveljük őket. Nem európai multikulturalizmusra, hanem magyar nemzettudatra van szükség. Mi, magyarok ugyanis a magyar kultúrán keresztül illeszkedünk be a világba és Európába.”

Prezentációs gyakorlatokat pedig a Patrick Egan amerikai politikai tanácsadó-jogász, érdekeltségébe tartozó FWD Affairs Kft. tart. A Magyar Nemzet korábban azt írta, hogy Egan életrajzában azzal büszkélkedik, hogy szerepelt Tusványoson és moderált beszélgetést a Terror Házában is.

A nagykövetek sem maradnak ki

A leendő misszióvezetők stratégiai iparágakról és nemzetközi érdekérvényesítésről tanulhatnak a MOL, az Eximbank és a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) képviselőinek jóvoltából. Őket is oktatja Friedman és Murray, valamint interaktív tematikus tréningeket tart nekik többek között a Szijjártó főtanácsadójává avanzsált Gyurta Dániel olimpiai bajnok és Schmitt Pál, a plágiumbotrányba belebukott volt köztársasági elnök a sportdiplomáciáról, Baán László kormánybiztos képzőművészetről és filmekről, az Orbán Ráhel mentoraként emlegetett Zsidai Roy vendéglős pedig a magyar gasztronómiáról.

false

 

Sajtó és médiatréninget Szabó Lászlótól, az MTVA korábbi kommunikációs igazgatójától kapnak. A pénzügyi tervezést pedig az a Bacskai József helyettes államtitkár tartja, aki pár éve az országgyűlés gazdasági bizottsága előtti meghallgatásán volt kénytelen elismerni, hogy a magyar külképviseletek képtelenek voltak megfelelni az alaptörvény előírásainak, és olyan cégekkel kötöttek szerződést, amelyek tulajdonosi szerkezete és működése nem átlátható.

Írtunk a külügynek egy emailt, amelyben megkérdeztük, milyen díjazással dolgoznak az említett oktatók, és arra is kíváncsiak voltunk, mi kvalifikálja Douglas Murray-t arra, hogy leendő diplomatákat és nagyköveteket oktasson. Ha választ kapunk, cikkünket frissítjük.

Bőkezű ösztöndíj

A magyar felsőoktatásban megszokotthoz képest bőkezű, havi nettó 250 ezer forintos ösztöndíjjal dotált programra bármilyen alapdiplomával – azaz külügyi képzettség nélkül is – jelentkezhetnek a fiatalok. A fent ismertetett oktatók óráin túl megismerkednek például a magyar nemzeti érdekkel, a protokollal és az etikettel, majd tanulmányi kirándulásra mennek Erdélybe is és a képzés második félévében két hónapig valamely magyar külképviseleten is dolgozhatnak.

Az akadémiáért felelős államtitkárság lapunknak azt írta, közel harmincszoros túljelentkezés volt a 20-25 fővel induló programra.

A friss Narancsban bemutatjuk, hogyan alakult Magyarországon az elmúlt évtizedekben a diplomáciai képzés, utánajárunk van-e értelme akadémián tanítani a jövő külügyeseit, és megnézzük, mennyire hasonlít az újonnan alapított Diplomáciai Akadémia az egykori Marxista-Leninista Esti Egyetemre. Részletek a friss Magyar Narancsban.

A lap kapható az újságárusoknál, a boltokban, vagy előfizethet rá itt.

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.