A magyar haderő amerikai HIMARS-ok vásárlását tervezi

  • narancs.hu
  • 2023. január 16.

Belpol

De döntés állítólag még nem született.

Több, a Honvédelmi Minisztérium kötelékébe tartozó forrás is arról adott információtSzabad Európának, hogy ismét felmerült az amerikai HIMARS-rakétarendszer beszerzése magyar részről. A lap azt írta, hogy belső fórumokon évek óta újra és újra felmerül a kérdés, de eddig más beszerzések voltak fontosabbak.

Szabad Európa cikke szerint

döntés egyelőre még nincs a HIMARS beszerzéséről,

a honvédelmi tárcának pedig a témában küldött kérdésekre egy hét alatt nem sikerült válaszolni.

Mit tud egy ilyen eszköz? A HIMARS egy nagy mozgékonyságú rakétatüzérségi rendszer. Ez annyit tesz, hogy egy mozgékony, gumikerekes önjáró alvázra felszereltek egy hat rakétát kilőni képes indítóállványt. HIMARS rakétái rendkívül pontosak.

De mire kell egy ilyen rendszer a magyar hadseregnek? A Szabad Európa egyik forrása azt magyarázta, hogy ha Magyarország felé egy ellenséges hadsereg közeledne, akkor akár már nyolcvan-száz kilométerrel a határ előtt ki lehetne lőni egy hidat, amin át akarnak kelni, vagy az utánpótlásuk szempontjából fontos, stratégiai építményeket lehetne támadni vele.

Egy másik forrás a lapnak arról beszélt, hogy tüzérségi kérdés, mennyit lenne érdemes beszereznie a rendszerből a Honvédségnek. "Nagyon durva becsléssel azt lehet mondani, hogy nekünk nagyjából feleannyi, vagy egy kicsit kevesebb kellene, mint amennyit Románia vesz" – mondta a forrás. Románia elvileg 54 darabot kötött le a HIMARS-ok közül, vagyis – ha a Szabad Európa forrására hagyatkozunk – akkor nagyjából 27 rakétavetőre lehet szüksége a magyar seregnek.

Azt egyelőre nem tudni, mennyibe kerülne a rakétarendszer. A Lockheed Martin évi 96-ot tud gyártani, a kereslet pedig hatalmas.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.