A magyarok többsége szerint jogtalanul függesztette fel a Fideszt a Néppárt

  • narancs.hu
  • 2019. március 23.

Belpol

Ám a Fidesz hívein kívül az emberek többsége jogosnak tartja a büntetést.

A magyar társadalom többségének az a véleménye, hogy jogtalanul függesztette fel az Európai Néppárt (EPP) a Fidesz tagságát – ez derült ki a Publicus Intézet kutatásából, amit a Népszava megbízásából készített.

A kutatók szerint viszont érdemes a számok mögé nézni. Azért alakulhatott ki ez az eredmény, mert a magyar kormánypárt szinte teljes tábora (mintegy 2,2 millió ember) igazságtalannak bélyegezte az ítéletet.

A Fidesz hívein kívül azonban az emberek többsége jogosnak tartja a büntetést. Az ellenzéki szavazók 65 és 82 százalék közötti arányban gondolják ezt.

Ám ami sokkal érdekesebb, az a politikatudatos bizonytalanok véleménye: ebben a körben ugyanis az „ítéletet igenlők” vannak többségben.

Amikor a Publicus Intézet értékalapú kérdések alapján próbálta megfejteni a magyarok és az EU viszonyát, az derült ki, hogy a Fidesz hívei sem azonosulnak a hatalom véleményével: kitart a társadalom „nyugatos attitűdje”.

Az emberek 66 százaléka úgy érzi, az uniós tagság inkább előnyös Magyarország számára, a Fidesz-hívek 57 százaléka is erre a következtetésre jutott. Ez utóbbi adat érdekesen változik, és nagy mértékben függ a Fidesz unióról szóló kommunikációjától: 2018 októberében az emberek 79 százaléka tartotta még inkább előnyösnek az uniós tagságot.

Arra a kérdésre, hogy melyik hatalomtól tartanak a magyarok, az Amerikai Egyesült Államokat, és az Európai Uniót ritkábban említették a megkérdezettek, mint Oroszországot. A legtöbben úgy ítélik meg: a kormány jelenti a legnagyobb veszélyt saját hazájára.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.