Még ha a Fidesz önként függesztette volna is fel néppárti tagságát, Orbán nem dönthetett volna róla egymaga

  • narancs.hu
  • 2019. március 23.

Belpol

Úgy tűnik, a Fideszben nem született formális döntés a párt néppárti tagságának "önkéntes" felfüggesztéséről. Ez ellentétes lehet a párt alapszabályával. Bár aligha okoz problémát.

A Fidesz alapszabálya szerint a pártban a nagyobb horderejű döntéseket az Országos Választmány, az Országos Elnökség, a pártelnök és a Kongresszus hozhat – emlékeztet a Népszava. Az elnöknek a párt alapszabálya semmilyen önálló döntési jogosultságot nem ad olyan ügyekben, mint a párttagság egyoldalú felfüggesztése.

Márpedig a párt saját szabályzatának 4. paragrafusa kimondja, hogy „a Szövetség tagja az Európai Néppártnak és társszervezeteinek”, a 107. pedig arról rendelkezik, hogy „a Szövetség választási listáján az Európai Parlamentbe választott képviselők, az Európai Néppárt képviselőcsoportjának részét alkotják”.

A lap értelmezése szerint ezek alapján a választmánynak, az elnökségnek, vagy a kongresszusnak kellett volna határoznia a párt néppárti tagságának felfüggesztéséről. De semmiképpen sem egyedül a pártelnöknek, vagyis Orbán Viktornak – már ha így történt.

Ettől még mindez kizárólag a Fidesz kommunikációját meghatározó állítás, hiszen a Fidesz nem önként függesztette fel a tagságát az Európai Néppártban, hanem azt az EPP függesztette fel.

Figyelmébe ajánljuk

Polt Péter írásbeli válaszából kiderül: azt sem tudja, miben folyik nyomozás

Elég súlyos ellentmondásra derült fény egy, az orosházi férfi kézilabdát érintő 1,3 milliárd forintos szabálytalan tao-felhasználási ügyben. A minden jel szerint költségvetési csalás gyanúja ügyében tett fel írásbeli kérdést Tóth Bertalan (MSZP) országgyűlési képviselő Polt Péter legfőbb ügyésznek, aki azt válaszolta, hogy az ügyben nem indult büntetőeljárás. A Narancs.hu-t korábban és most is az ellenkezőjéről tájékoztatta a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága.  A Sportállamtitkárság hallgat az ügyben.

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.