A négyezer milliárdot is meghaladhatja az államháztartás hiánya

  • narancs.hu
  • 2020. december 28.

Belpol

Költött a kormány rendesen.

"Becslésünk szerint az államháztartás hiánya az év végére meghaladhatja a négyezer milliárd forintot, miközben a költségvetési törvényben csak 367 milliárd forintot engedélyeztek" - írja a Népszava.

Emlékeztetnek, hogy miközben a járványhelyzetben az egészségügyi intézményrendszer csaknem 46 milliárd forintos lejárt adóssággal küzd, addig a kormány 860 milliárd forintot osztott szét egyéb célokra. Ezt beleszámolva jutottak arra, hogy a törvényileg megengedettnek több, mint tízszeresét is elérheti az államháztartás hiánya 2020 végére.

Ilyen mértékű hiánytúllépésre még soha nem volt példa

- írják. Hozzáteszik azt is, ezt még a válság sem magyarázza, ugyanis jogállami keretek közt egyszerűen nem lehetne a törvényben előírtat ennyivel meghaladó túlköltést létrehozni.

A Népszava cikke szerint a költések kedvezményezettjeinek listájából jól látszik, hogy a pénzszórással a NER hátországának megerősítése volt a cél. A legkiugróbb tételek között ugyani  több tízmilliárdos egyházi- és százmilliárdos sporttámogatások vannak, de sok pénz vándorolt alapítványokhoz is, például 65 milliárd forint a határon túli Bethlen Gábor Alapítványnak, a Mathias Corvinus Collegium alapítványa, a Tihanyi-alapítvány pedig összesen 94,5 milliárd forintot kapott.

Listájuk alapján a megyei jogú városok közül elsősorban a kormánypárti vezetésűek jutottak forrásokhoz.

A nagy pénzosztogatást a Pénzügyminisztérium utólag azzal magyarázta, írják hogy „a járvány okozta válság kezeléséhez szükség van a megfelelő költségvetési ösztönzőkre”. Ennek ellenére a költési listán szerepel például 33 milliárd forintnyi  labdarúgó-utánpótlás nevelésre adott összeg, és 43 milliárd ment stadionokra, 16 milliárd a budai vár üzemeltetésre.

"Több száz milliárd forintnyi pénzt nyelnek el az állami cégek is, ugyanis a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. és Magyar Fejlesztési Bank 250 milliárdot fordíthat az év utolsó négy munkanapján az állami cégek feltőkésítésre" - teszik hozzá.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.