A sok beteg többe kerül, mint a jól működő egészégügy

  • narancs.hu
  • 2022. november 18.

Belpol

Erről szól egy friss felmérés.

Óriási költséget jelent az állam számára, hogy egészségügyileg meglehetősen rossz állapotban van a 30 és 64 év közöttiek hazai korosztálya, méghozzá olyannyira, hogy egyszerűen anyagilag is jobban megérné a jól működő egészségügy - írja a Népszava.

A nemrég elkészült kutatás , amelyet Joó Tamás egészségügyi közgazdász, Vitrai József népegészségügyi szakértő és Kollányi Zsófia szociológus  készített, azt vizsgálja, mekkora munkaidő veszteséget okoz az egészségromlás Magyarországon.

Eredményei kszerint az úgynevezett betegségteher – vagyis a betegség vagy halálozás miatt elvesző munkaidő termelési értéke – a GDP 7,2 százaléka volt 2019-ben, miközben az évben ugyanebben az évben a GDP 4,5 százalékát költötte az egészségügy működtetésére.

A kutatók hangsúlyozták, hogy a betegség és a korai halálozás miatt kiesett termelés a gazdaságban konkrét veszteségként jelentkezik, ezért is

fontos lenne a kormányzati döntéshozókkal megértetni, mennyire fontos része a gazdaságnak a jól működő egészségügyi rendszer. 

A kutatás adatai szerint 2019-ben 

  • a 30 és 64 év közöttiek korcsoportjában 27 ezer ember halt meg, ami az adott évi összes magyar halálozásnak több mint ötöde;
  • ugyanebben a korcsoportban az egy főre jutó betegségben töltött napok száma 50 volt.
  • A legtöbb embernek mozgásszervi és a mentális egészség problémák miatt romlott a termelékenysége.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre. 

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.