A szélsőjobb hajtóerőként tereli a kormányt és a közbeszédet

Belpol

Szimbiotikus a kapcsolat a kormány és a szélsőjobboldali szervezetek között – mutat rá a Political Capital legfrissebb tanulmánya. Előbbi feltehetőleg tovább kívánja növelni 2022-ig a megosztottságot, és nem látszik, hogy lenne terve „egy esetleges gyűlölet- és erőszaklavina megfékezésére”.

 

„Nemcsak a koronavírus-járvány miatt volt jeles év 2020. A magyar nemzet ebben az évben emlékezett meg a sorsfordító trianoni békeszerződés 100. évfordulójáról. Ekkor lett 10 éve, hogy kétharmados többséggel kormányra került a Fidesz, és megkezdte a közjogi rendszer önmagára szabását, egy egyre autokratikusabb, a nyilvánosság kontrolljára épülő rendszer kialakítását. Ez volt az az év is, amikor a bevándorlók mellett a kormány már teljes figyelmével olyan »őshonos« kisebbségi csoportok ellen fordult, mint a romák és az LMBTQ-közösség, és kézzelfogható közelségbe kerültek az őket diszkrimináló és jogaikat korlátozó intézkedések” – olvasható a Political Capital Minél jobbra, minél jobban – A magyar (szélső)jobb 100 évvel Trianon után című tanulmányában, ami a hazai szélsőjobboldal helyzetének alakulását elemzi. 

A kutatóintézet utoljára 2017-ben készített hasonló jelentést, megállapítása szerint mára világossá vált, hogy a folyamatok nem elválaszthatók a kormány tevékenységétől. Most azt vizsgálták meg interjúalanyok bevonásával, hogy a jelenből kiindulva mire számíthatunk a jövőben megosztó, kirekesztő és gyűlöletkeltő nézetek terjedésével kapcsolatban. 

Szimbiózis

A tanulmány szerint a szélsőjobboldali szcénában a kép 2018-ra „tisztult le”, amikor a Jobbikból kiválva létrejött a Mi Hazánk, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalomból pedig a Légió Hungária. Mindkét szervezet visszatérést jelentette a „gyökerekhez” mind témákat, üzeneteket, taktikát és politikai stílust tekintve. A Fidesz és a szélsőjobboldali szereplők között szimbiotikus a kapcsolat; előbbi átveszi a szélsőséges témákat, utóbbi pedig hajtóerőként tekint magára, amely „megfelelő irányba tereli a kormánypártot és a közbeszédet”. 

Mivel a radikális szereplők szerint ők sikeresen befolyásolják a közbeszédet és a kormányzás irányát, összességében nagyon pozitívan értékelik a kormány politikáját, legfeljebb néhány területen várnának el még keményebb lépéseket

– olvasható a tanulmányban. 

A Mi Hazánk Mozgalom első kongresszusa Ásotthalmon

 
Novák Előd alelnök, Dúró Dóra elnökhelyettes, független országgyűlési képviselő és Toroczkai László polgármester, a mozgalom elnöke (b-j) szavaz a Mi Hazánk Mozgalom első kongresszusán az ásotthalmi sportcsarnokban 2019. július 13-án.
Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI
 

 

Ellenségek a muszlimok, liberálisok, melegek

A szélsőjobboldali fogalmi keretek kitágultak; az etnikai származás („magyar vagyok”) helyett egyre inkább a kultúra és identitás („keresztény-európai vagyok”), illetve a rassz („fehér vagyok”) kérdése került a szésőjobboldali gondolkodás középpontjába. A kutatás készítői által meginterjúvolt szervezetek vezetői elutasítják az egyenlőséget, többségük a demokráciát is, és ambivalens a viszonyuk az emberi jogokhoz és a szabadsághoz. A bevándorlás és az LMBTQ/gender téma a legfenyegetőbb a számukra, de a cigányellenesség és a zsidó összeesküvés tematika sem kopott ki.

„A szélsőjobboldal nemzetközi trendjével összhangban Magyarországon is az ún. »Nagy Felcserélődés« elmélete áll az érvrendszer középpontjában. E szerint jól szervezett külső ellenségek (pl. muszlim bevándorlók) és belső ellenségek (pl. liberálisok, melegek) fenyegetik a hagyományos értékek talaján álló fehér, európai fajt és civilizációt” – szögezi le a tanulmány. 

Az erőszak alkalmazását csak önvédelem esetén tartják elfogadhatónak, amit viszont tágan értelmeznek. „Kivételes esetben” elfogadhatónak tartják a törvények megszegését.  Alacsonynak tekinhető a szélsőjobboldali erőszak kockázata, az erőszakküszöb labilis. A bevándorlást és az LMBTQ-témát tartják a legakutabb problémának, ezért ezekben a legnagyobb az erőszakpotenciál; 

van, aki a menekültekre és a bevándorlókra is lövetne, akár a határon, akár a tengeren.

Az interjúalanyok többsége szkeptikus a koronavírus-járvány komolyságával kapcsolatban; eltúzott reakciókról, pánikkeltésről beszéltek, az intézkedéseket túl szigorúnak tartják. Elterjedtek összeesküvés-elméletek is; többen a vírus szervezettségében, mesterségességében hisznek, amivel az egyéni szabadság tartós korlátozását, az elnyomás erősödését akarják elérni.

Orbán kettős beszéde

A kutatás szerint a korábban még csak a szélsőjobboldalon virágzó Trianonnal kapcsolatos toposzok „átszivárogtak” a kormányzati kánonba; a békediktátum egy „világ-összeesküvés” eredménye, amellyel „belső ellenségek” kollaboráltak. 

Az antiszemita húrokat pengető szabadkőműves aknamunka narratívája is korábban csak a szélsőjobboldalon volt jelen, ma már a kormányoldalon is feltűnik.

A baloldal nemzetből való kiközösítése a mindennapi kormányzati retorika része. Orbán Viktor kommunikációját is Trianon vonatkozásában kettős beszéd jellemezte; a kerek évforduló alkalmából tartott ünnepi beszédében majdnem az összes szélsőséges narratívát beépítette aktuálpolitikai keretben, a „Nyugatot” tette felelőssé és „budapesti összeesküvést” emlegetett.  Megnyulvánulásai iránytűként szolgálnak a fideszes politikusok és a kormánypropaganda számára.  „Ezt mind a kormány és a párt prominenseinek (elsősorban Semjén Zsoltnak és Kövér Lászlónak) az évforduló körüli megnyilvánulásai, mind a kormányzati irányítású sajtó cikkeinek vizsgált hangvétele megerősíti” – emeli ki a tanulmány. 

Az ideológiailag minden korábbinál jobban átitatott új Nemzeti Alaptanterv (NAT) is jelzi, hogy a kormány nem kizárólag a politikai döntéshozás, hanem a mindennapok szintjén is elejét kívánja venni a „meddő vitáknak”, helyette a „tekintélytisztelet által vezérelt, engedelmes állampolgárokat kíván az iskolákból kiengedni”. Ugyanakkor a kritikus gondolkodásra egyre kisebb arányban felkészített fiatalok nem biztos, hogy a kormányzati utasításnak fognak feltétel nélkül engedelmeskedni, idővel a szélsőséges mozgalmak felé gravitálhatnak. A tanulmány legfontosabb megállapításai az új NAT-tal szemben, hogy nem reagál az oktatás XXI. századi kihívásaira, nem enged teret az oktatásban a kritikai szemléletnek, valamint központosító és ideológiavezérelt. 

Trianon 100 - A Centenáriumi Turulszobor avatása Sátoraljaúj

 
Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a Centenáriumi Turulszobor avatásán, a Trianoni békediktátum 100. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen 2020. június 6-án.
Fotó: Máthé Zoltán / MTI
 

Erőszak-lavina

„A Fidesz által kiépített autoriter rendszer természetéből fakadóan a harcra, a szembenállásra épül, konszolidációja nem várható. Bár a Fidesz eddig is folyamatos kampány- és harci üzemmódban működött, a 2022-es kampány az eddigieknél is durvábbnak ígérkezik:

 

a kormánypárt feltehetően tovább kívánja növelni a megosztottságot, és nem látszik, hogy lenne terve egy esetleges gyűlölet- és erőszaklavina megfékezésére.

A társadalmi béke helyreállítása minden szereplőtől (a kormányzattól, a pártoktól, a független és félfüggetlen szereplőkig) cselekvést igényelne” – zárul a tanulmány összefoglalója, aminek készítői „az aktív elköteleződésre és tudatos szerepvállalásra fogékony” szereplők számára konkrét javaslatokat tesznek. A teljes tanulmány itt érhető el. 

(Címlapképünkön: Dúró Dóra, a Mi Hazánk Mozgalom európai parlamenti képviselőjelöltje hatvani lakossági fórumán 2019. május 22-én. MTI/Komka Péter)

 

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)