A "szuverenitásvédelem" kifejezés pontosítását javasolja Karsai Dániel

  • narancs.hu
  • 2023. november 24.

Belpol

A normavilágosság alkotmányos elvére tekintettel.

"Kis időn belül a kormány másodszor is nagy örömet okozott nekem. A nemzeti konzultáció megindítása után benyújtották a szuverenitásvédelmi törvényjavaslatot. Ilyen bizonytalan időkben jó látni, hogy vezetőink éberen őrködnek a biztonságunk felett. A jogszabály tervezete alkotmányjogi szempontból is kiváló. Egyetlen hozzáfűznivalóm van. A tervezet szóhasználata a normavilágosság alkotmányos elvének nem mindig felel meg" – írja Facebook oldalán Karsai Dániel alkotmányjogász.

Mint fogalmaz, "a szuverenitásvédelem kifejezést a törvényjavaslat nem a fogalom egyébként teljesen világos tartalmának megfelelően használja. Ez valószínűleg csak elírás.

A kifejezés helyesen: SzuveNERitásvédelem. Javasolom erre változtatni mindenhol a törvény szövegében. Így nekünk, jogkövető állampolgároknak is teljesen világos lesz, kit nem szabad veszélyeztetni.

A fogalmi tisztázás a frissen felállítandó Államvédelmi Hivatal munkatársai munkáját is nagyban megkönnyíti majd. Remélem, hogy a fentiekkel, ha szerény mértékben is, de hozzá tudtam járulni egy minél pontosabb és a való életben alkalmazható jogszabály megalkotásához" - írja posztjában az alkotmányjogász.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.