A "trükkös" vízparti tervvel megkapja a Balaton a kegyelemdöfést

  • narancs.hu
  • 2024. szeptember 6.

Belpol

Csökken a zöldterület és hosszú partszakaszok válnak elérhetetlenné a civilek számára – hiába ígérte Lázár János minisztériuma az ellenkezőjét.

Az ígéretekkel ellentétben a befektetőknek kedvezett az Építési és Közlekedési Minisztérium a Balaton új vízparti tervével, amelynek most zárult le a véleményezési időszaka. Ahol a civilek utánajártak – Alsóörstől Csopakon át Zánkáig – kiderült: a közösségi zöldterületek beépíthetőségét szentesíti az akár heteken belül életbe lépő szabályozás – írja a hvg.hu

Az Építési és Közlekedési Minisztérium most éppen azt ígéri, hogy az új kormányrendelettel, az úgynevezett vízparti tervvel megvédik a természetes partszakaszokat, óvják a zöldterületeket, és még inkább tilos lesz a beépítés. Ehhez egy korábbi rendeletet dolgoztak át, amihez külön hozzátették a 44 Balaton-parti településre vonatkozó egyedi szabályozásokat. A tervezetről tavasszal a Narancs is beszámolt.

Csakhogy hiába fogadhatók el a rendelettervezetben foglalt alapelvek, amint megpróbálják alkalmazni a térképekkel is ellátott szabályozást az egyes településeken, kiderülnek a turpisságok. Ugyanis

a területihasználati besorolások rendre azt valószínűsítik, hogy azokat a területeket, amelyek vállalkozók, főként kormányközeli vállalkozók vagy személyek birtokában vannak, a befektetők számára kedvező kategóriába sorolták.

Csopakon például úgynevezett különleges felhasználású kategóriába sorolta az eddigi közparkot a rendelettervezet. Hogy mi ennek az értelme, az egy mellékletből derül ki: a közpark beépíthetősége 3 százalék, míg a különleges területfelhasználású már 10 százalékot engedélyez, például turisztikai célra.

Holott Csopakon a kormánynak éppen segítenie kellett volna, hogy növeljék azokat a területeket, ahol bárki lejuthat a parthoz, hiszen ott gyakorlatilag már körbekerítették a tavat. Ezzel szemben

nemcsak a zöldterületet vették el, hanem a tó körbejárhatóságát is töredékére csökkentették.

Pedig lehetett volna szolgalmi jogot adni, hogy legalább egy keskeny sávon le lehessen jutni a Balatonhoz.

Ugyanez a helyzet Aligánál is: természetesen az ottani vállalkozói elképzeléseket is szentesítette az új vízparti terv, vagyis épülhetnek a hatemeletes házak, maradhatnak az egykor közterületnek számító lezárt ingatlanok, partszakaszok. 

A néhány hónapja alakult Zánkai Polgár civil szervezet is több olyan problémás szakaszt említ, amelyet jelenleg nádasok öveznek, mégis sétányokká akarják átépíteni a természetes tópartot.

Alsóörsön az önkormányzat eredetileg turisztikai célú beruházások céljára módosította az Európa kemping területének használatát. Kereskedelmi szálláshelyek és a vendéglátást kiszolgáló funkciók épülhettek volna, de nem lakóépületek. A kemping területén mégis magáncélú építkezés kezdődött.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk