Tanulási nehézséggel küzdő gyerekek a közoktatás rendszerében

A válság mérőszámai

Belpol

A magyar közoktatás csődjének is tekinthető, hogy ma minden hatodik gyerek tanulási nehézséggel küzd, vagy sajátos nevelési igényű. Amíg a tananyag és nem a gyerek a legfontosabb, aligha lesz változás, és rengeteg frusztrált, szorongó, boldogtalan felnőttet „gyártanak” az iskolák.

 

Ma minden hatodik gyerek sajátos nevelési igényű (sni), vagy beilleszkedési, tanulási nehézséggel küzd. A KSH adatai szerint 104 ezer gyerek rendelkezett a 2023/2024-es tanévben valamilyen papírral vagy diagnózissal, holott húsz évvel ezelőtt ez a szám még csak 58 ezer volt – miközben az oktatási rendszerben részt vevők száma 947 ezerről 717 ezer alá csökkent. Míg 2002-ben a gyerekek 6 százalékáról volt ilyen papíros, 2024-ben már 15 százalékáról. És ez is csak egy szám, a problémákkal küzdő gyerekek aránya ennél biztosan magasabb. Sok szülő nem akar vagy nem tud ezzel foglalkozni, és a pedagógiai szakszolgálatok sem működnek túl nagy hatékonysággal.

Az okokat kutatva nyilvánvalóan számításba kell venni, hogy jobban figyelnek a szülők, a nevelők és a pedagógusok is; vagyis aki húsz-harminc éve még csak a megalázó lusta vagy buta címkét kapta – vagy éppen értelmi fogyatékosnak minősítette egy szakember –, az ma részképesség-zavaros, ADHD-s vagy mondjuk spektrumzavaros. Szintén fölfelé nyomja a számot, hogy a halmozottan hátrányos helyzetű, sok esetben roma gyerekeket az egyszerűség kedvéért felcímkézik az sni jelzővel, mert így a papírra hivatkozva nem kötelező őket felvenni az iskolába. Legyen ez más gondja. Amióta az sni-s gyerekekért nem jár dupla kvóta, azóta nem éri meg az iskoláknak velük foglalkozni. És erre lehetőséget ad az a szabályozási kiskapu, hogy nem kötelező befogadni ezeket a gyerekeket.

Ez mind igaz, de ha itt megállunk, az csak a gond elkendőzése, arról nem beszélve, hogy még így se jön ki a matek, mondta a Narancsnak Gyarmathy Éva, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola egyetemi oktatója. Mivel valóban finomodtak a módszerek, és változtak a besorolások, az értelmi fogyatékkal diagnosztizált gyerekek száma csökkent. Ma már nyilvánvaló, hogy a részképességzavar, a figyelemhiány nincs összefüggésben az intelligenciával, tehát ezek a gyerekek semmiképpen sem fogyatékkal élők. De ez azért nem magyarázza meg, hogy miért nőtt a kétszeresére az oktatási rendszer számára nem, vagy csak nehezen kezelhető gyerekek száma.

Startvonal

Mindenhol van egy kicsi változás, ami miatt rosszabb a helyzet. A mikroműanyagok, a nehézfémek, a vírusok, a légkörbe, vízbe kerülő vegyi anyagok mind károsíthatják az idegrendszert már magzati korban. A halmozottan hátrányos helyzetű gyerekeknél emiatt is jellemzőbb az idegrendszeri elmaradás. Mert nem lehet biztosítani megfelelő környezetet egy kisgyerek számára. De nem használ a kütyü, a telefon, sőt a tévé sem. Meg az sem, hogy a szülők sok esetben nem játszanak, foglalkoznak, beszélgetnek a gyerekekkel, mert nincs idő, nincs alkalom, úgyis ott a mobil. Márpedig, ha csak kétdimenziós ingerek éri a gyereket, ha a látott dolgokat nem lehet megfogdosni, akkor nem fog időben kialakulni az úgynevezett ujjtudatosság, ami elengedhetetlen a finomabb információfeldolgozás fejlődéséhez.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

„A megfélemlítés működött”

A Szuverenitásvédelmi Hivatal ún. elemzésében azt taglalja, hogyan szerzett befolyást a civil szerve­zeteken keresztül a „Soros-hálózat”. Nun András szerint a dokumentum nem lóg ki az elmúlt évek tendenciájából: a hatalom fél a komoly tudással rendelkező civilektől.