A Fradi eladása: Némi gondok

  • - kerényi -
  • 1998. május 7.

Belpol

A Fradi-Dicobe frigy elmúlt két hetének eseményeit figyelve úgy tűnik, a Fradinak továbbra is a Dicobe kell. Lehet bármilyen megbízhatatlan, szegheti meg szavát, a klub képviselői újabb és újabb haladékot adnak az amerikai cégnek. Sőt még a frigy klubon belüli ellenzői is elhallgattak: az egyesületi tanács utolsó ülésén egyhangúan a Dicobe-bal való tárgyalások folytatása mellett döntött. Persze addig, amíg nem írják alá a szerződést, bármi megtörténhet. Akár még az is, hogy a Dicobe, ahogy jött, úgy el is tűnik a sportbiznisz környékéről.
A Fradi-Dicobe frigy elmúlt két hetének eseményeit figyelve úgy tűnik, a Fradinak továbbra is a Dicobe kell. Lehet bármilyen megbízhatatlan, szegheti meg szavát, a klub képviselői újabb és újabb haladékot adnak az amerikai cégnek. Sőt még a frigy klubon belüli ellenzői is elhallgattak: az egyesületi tanács utolsó ülésén egyhangúan a Dicobe-bal való tárgyalások folytatása mellett döntött. Persze addig, amíg nem írják alá a szerződést, bármi megtörténhet. Akár még az is, hogy a Dicobe, ahogy jött, úgy el is tűnik a sportbiznisz környékéről.

Nem tudjuk, mi nyugtatta meg hirtelen a Dicobe egyesületen belüli ellenzékét, akik közül Furulyás János, az FTC társadalmi alelnöke lapunknak annyit mondott: nem látta értelmét annak, hogy tovább harcoljon egyedül. Bár - tette hozzá - változatlanul az a véleménye, hogy a Dicobe-pénzből nem lesz semmi.

Amint azt három hete megírtuk (Az amerikai barát, MaNcs, április 16.), az egyesületi tanács április 2-i ülésén a Dicobe-nak szavazott bizalmat, annak ellenére, hogy az ismeretlenségből felbukkanó amerikai cég semmilyen referenciát nem mutatott be a klubnak. A tanács akkor a beígért

25 millió dollár

letétbe helyezéséről szóló igazolást kért április 16-ra a cégtől. Bár a dokument nem érkezett meg, a Fradi mégsem nyilvánította megbízhatatlannak kérőjét. A Dicobe 23-ára találkozót kért a klubtól, és ezen a bécsi összejövetelen megegyeztek, hogy a 25 millió helyett elég, ha a cég félmilliót tesz le fedezetként. Ha viszont május 11-ig ez sem történik meg, akkor irgum-burgum, a Fradi végképp leszámol a Dicobe-bal.

Közben a Fradiért legelőször jelentkező IMG - amelyet április 2-án zártak ki a tárgyalásokból -, látván, hogy a Dicobe nem tehet olyat, amivel eltántoríthatná magától a Fradi egyesületi tanácsát, visszavonta ajánlatát. Kökényesi Imre, a cég munkatársa szerint ez nem jelenti azt, hogy elálltak volna vásárlási szándékuktól, csak ilyen, "ócskapiacra hasonlító" tárgyalásokon nem kívánnak részt venni. Kökényesi Imre szerint az IMG egy Fradi-tender kiírásakor jelentkezne újból.

A Dicobe nem tudott a beígért 25 millióról fedezetigazolást adni, és többek szerint az is kétségessé vált, hogy az ötszázezret leteszi-e május 11-én. Érdekes módon azok, akik ezt kétségbe vonják - például Furulyás János - ugyanilyen szkeptikusak voltak a huszonötmilliós ígéret kapcsán is: és igazuk lett. Az egyesületi tanács vélhetően nem véletlenül a választások első fordulójának másnapját adta meg végső határidőként. Az ugyanis mára biztosnak látszik, hogy

a Dicobe strómancég,

mögötte pedig nem tengerentúli üzleti körök állnak. A Dicobe felbukkanása mögött sokan az MSZP nagytőkését, Máté Lászlót gyanították, amit persze az érintettek tagadtak. A Dicobe kötelezettségvállalásának halogatása indokaként pedig több informátorunk is az orosz államadósság lebontására létrehozandó pénzügyi konstrukció hányattatásait nevezte meg. Eszerint a Fradi privatizálását - ahogyan a Postabank feltőkésítését is - az orosz államadósságot megvásárló (részben Máté-érdekeltségű) cégek végezték volna el. Az orosz államadósság lebontását és a Postabank tőkésítését összekapcsoló konstrukció azonban a múlt héten nem ment át a kormányon: erre alapozva állítja több informátorunk is, hogy a Dicobe végül nem fekszik össze a Fradikával. Eszerint a klubnak a privatizálást végző alkalmazottai (és a javaslataikat folyamatosan megszavazó egyesületi tanács) annak fényében formálják tárgyalási álláspontjukat, ahogyan a Fradit célba vett, a szocialistákhoz közeli vállalkozások tőkéhez juttatása alakul.

A felszínen persze csak az látszott, hogy a Fradi vezetői meglehetősen következetlenül nyilatkoznak és döntenek. Nemcsak Furulyás János Dicobe melletti voksa volt meglepő, a Fradi elnöke, a Földművelésügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára, Benedek Fülöp is komoly véleményváltozáson ment keresztül. Miután a Dicobe elmulasztotta letenni a 25 milliót (arra hivatkozva, hogy a pénz meglétéről szóló igazolásokat már rég megmutatta Benedek Fülöpnek, és neki különben se diktáljanak), az államtitkár bejelentette, hogy ezek után szabad a pálya más befektetők előtt. Aztán két nap múlva Benedek Fülöp, "új tényeket megismerve", hirtelen belátta, hogy a Dicobe-nak is jár még egy lauf. (Az államtitkárt sajnos többszöri megkeresésünk dacára sem tudtuk elérni.)

Közben - hiába szavaz az egyesületi tanács egységesen -

nincs béke

a klubon belül. Információink szerint a múlt héten lemondott az FTC alelnöki posztjáról Erdei Tamás, a Magyar Külkereskedelmi Bank elnöke. Több neves ősfradista, örökös bajnok pedig az ügyészséghez fordult az FTC ellenőrzésének ügyében. Álláspontjuk szerint a labdarúgó-szakosztály alapszabály-ellenesen működik, hiszen elnöksége több mint egy éve lemondott, és azóta nem választottak újat. Takács Tibor, az FTC tekeszakosztályának elnöke, aki a labdarúgó-szakosztály leköszönt elnökségének is tagja volt, kérdésünkre megerősítette, hogy a labdarúgó-szakosztály küldöttgyűlését még abból a célból sem hívták össze, hogy az elnökségi tagok lemondását elfogadják. Véleménye szerint azzal, hogy nincs érvényes labdarúgó-szakosztály, az ügyvezetés - az alapszabályt áthágva - felvállalt minden felelősséget a privatizációval kapcsolatban.

A neves fradisták megkeresésétől függetlenül zajlik már egy ügyészségi vizsgálat a klubnál. Mivel ez még nem zárult le, dr. Ágai György fővárosi főügyészhelyettes érdeklődésünkre csak annyit mondott el, hogy a vizsgálat nincs összefüggésben a klub privatizálásával.

- kerényi -

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.