A Fradi eladása: Némi gondok

  • - kerényi -
  • 1998. május 7.

Belpol

A Fradi-Dicobe frigy elmúlt két hetének eseményeit figyelve úgy tűnik, a Fradinak továbbra is a Dicobe kell. Lehet bármilyen megbízhatatlan, szegheti meg szavát, a klub képviselői újabb és újabb haladékot adnak az amerikai cégnek. Sőt még a frigy klubon belüli ellenzői is elhallgattak: az egyesületi tanács utolsó ülésén egyhangúan a Dicobe-bal való tárgyalások folytatása mellett döntött. Persze addig, amíg nem írják alá a szerződést, bármi megtörténhet. Akár még az is, hogy a Dicobe, ahogy jött, úgy el is tűnik a sportbiznisz környékéről.
A Fradi-Dicobe frigy elmúlt két hetének eseményeit figyelve úgy tűnik, a Fradinak továbbra is a Dicobe kell. Lehet bármilyen megbízhatatlan, szegheti meg szavát, a klub képviselői újabb és újabb haladékot adnak az amerikai cégnek. Sőt még a frigy klubon belüli ellenzői is elhallgattak: az egyesületi tanács utolsó ülésén egyhangúan a Dicobe-bal való tárgyalások folytatása mellett döntött. Persze addig, amíg nem írják alá a szerződést, bármi megtörténhet. Akár még az is, hogy a Dicobe, ahogy jött, úgy el is tűnik a sportbiznisz környékéről.

Nem tudjuk, mi nyugtatta meg hirtelen a Dicobe egyesületen belüli ellenzékét, akik közül Furulyás János, az FTC társadalmi alelnöke lapunknak annyit mondott: nem látta értelmét annak, hogy tovább harcoljon egyedül. Bár - tette hozzá - változatlanul az a véleménye, hogy a Dicobe-pénzből nem lesz semmi.

Amint azt három hete megírtuk (Az amerikai barát, MaNcs, április 16.), az egyesületi tanács április 2-i ülésén a Dicobe-nak szavazott bizalmat, annak ellenére, hogy az ismeretlenségből felbukkanó amerikai cég semmilyen referenciát nem mutatott be a klubnak. A tanács akkor a beígért

25 millió dollár

letétbe helyezéséről szóló igazolást kért április 16-ra a cégtől. Bár a dokument nem érkezett meg, a Fradi mégsem nyilvánította megbízhatatlannak kérőjét. A Dicobe 23-ára találkozót kért a klubtól, és ezen a bécsi összejövetelen megegyeztek, hogy a 25 millió helyett elég, ha a cég félmilliót tesz le fedezetként. Ha viszont május 11-ig ez sem történik meg, akkor irgum-burgum, a Fradi végképp leszámol a Dicobe-bal.

Közben a Fradiért legelőször jelentkező IMG - amelyet április 2-án zártak ki a tárgyalásokból -, látván, hogy a Dicobe nem tehet olyat, amivel eltántoríthatná magától a Fradi egyesületi tanácsát, visszavonta ajánlatát. Kökényesi Imre, a cég munkatársa szerint ez nem jelenti azt, hogy elálltak volna vásárlási szándékuktól, csak ilyen, "ócskapiacra hasonlító" tárgyalásokon nem kívánnak részt venni. Kökényesi Imre szerint az IMG egy Fradi-tender kiírásakor jelentkezne újból.

A Dicobe nem tudott a beígért 25 millióról fedezetigazolást adni, és többek szerint az is kétségessé vált, hogy az ötszázezret leteszi-e május 11-én. Érdekes módon azok, akik ezt kétségbe vonják - például Furulyás János - ugyanilyen szkeptikusak voltak a huszonötmilliós ígéret kapcsán is: és igazuk lett. Az egyesületi tanács vélhetően nem véletlenül a választások első fordulójának másnapját adta meg végső határidőként. Az ugyanis mára biztosnak látszik, hogy

a Dicobe strómancég,

mögötte pedig nem tengerentúli üzleti körök állnak. A Dicobe felbukkanása mögött sokan az MSZP nagytőkését, Máté Lászlót gyanították, amit persze az érintettek tagadtak. A Dicobe kötelezettségvállalásának halogatása indokaként pedig több informátorunk is az orosz államadósság lebontására létrehozandó pénzügyi konstrukció hányattatásait nevezte meg. Eszerint a Fradi privatizálását - ahogyan a Postabank feltőkésítését is - az orosz államadósságot megvásárló (részben Máté-érdekeltségű) cégek végezték volna el. Az orosz államadósság lebontását és a Postabank tőkésítését összekapcsoló konstrukció azonban a múlt héten nem ment át a kormányon: erre alapozva állítja több informátorunk is, hogy a Dicobe végül nem fekszik össze a Fradikával. Eszerint a klubnak a privatizálást végző alkalmazottai (és a javaslataikat folyamatosan megszavazó egyesületi tanács) annak fényében formálják tárgyalási álláspontjukat, ahogyan a Fradit célba vett, a szocialistákhoz közeli vállalkozások tőkéhez juttatása alakul.

A felszínen persze csak az látszott, hogy a Fradi vezetői meglehetősen következetlenül nyilatkoznak és döntenek. Nemcsak Furulyás János Dicobe melletti voksa volt meglepő, a Fradi elnöke, a Földművelésügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára, Benedek Fülöp is komoly véleményváltozáson ment keresztül. Miután a Dicobe elmulasztotta letenni a 25 milliót (arra hivatkozva, hogy a pénz meglétéről szóló igazolásokat már rég megmutatta Benedek Fülöpnek, és neki különben se diktáljanak), az államtitkár bejelentette, hogy ezek után szabad a pálya más befektetők előtt. Aztán két nap múlva Benedek Fülöp, "új tényeket megismerve", hirtelen belátta, hogy a Dicobe-nak is jár még egy lauf. (Az államtitkárt sajnos többszöri megkeresésünk dacára sem tudtuk elérni.)

Közben - hiába szavaz az egyesületi tanács egységesen -

nincs béke

a klubon belül. Információink szerint a múlt héten lemondott az FTC alelnöki posztjáról Erdei Tamás, a Magyar Külkereskedelmi Bank elnöke. Több neves ősfradista, örökös bajnok pedig az ügyészséghez fordult az FTC ellenőrzésének ügyében. Álláspontjuk szerint a labdarúgó-szakosztály alapszabály-ellenesen működik, hiszen elnöksége több mint egy éve lemondott, és azóta nem választottak újat. Takács Tibor, az FTC tekeszakosztályának elnöke, aki a labdarúgó-szakosztály leköszönt elnökségének is tagja volt, kérdésünkre megerősítette, hogy a labdarúgó-szakosztály küldöttgyűlését még abból a célból sem hívták össze, hogy az elnökségi tagok lemondását elfogadják. Véleménye szerint azzal, hogy nincs érvényes labdarúgó-szakosztály, az ügyvezetés - az alapszabályt áthágva - felvállalt minden felelősséget a privatizációval kapcsolatban.

A neves fradisták megkeresésétől függetlenül zajlik már egy ügyészségi vizsgálat a klubnál. Mivel ez még nem zárult le, dr. Ágai György fővárosi főügyészhelyettes érdeklődésünkre csak annyit mondott el, hogy a vizsgálat nincs összefüggésben a klub privatizálásával.

- kerényi -

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.