A miniszterelnök új tanácsadói:Amerikából jöttek

  • 2004. február 5.

Belpol

A kormányra még a szimpatizánsai szerint is ráfér a kommunikációs vérátömlesztés. Enerváltnak és döntésképtelennek tűnő, gyenge politikai profilú miniszterelnök, egy-két hónap alatt elhasználódó, ügyetlen lózungok, a kormányzati kommunikáció intézményrendszerének kaotikus működése - mindez még jó gazdasági helyzetben is súlyosan csorbítaná a kormány népszerűségét, nemhogy megszorítások idején. A friss felmérések szerint a kormányfő és a szocialisták támogatottsága csökken, a Fidesz biztosan vezeti a népszerűségi listákat. Négy hónap van hátra az európai parlamenti választásig.

A kormányra még a szimpatizánsai szerint is ráfér a kommunikációs vérátömlesztés. Enerváltnak és döntésképtelennek tűnő, gyenge politikai profilú miniszterelnök, egy-két hónap alatt elhasználódó, ügyetlen lózungok, a kormányzati kommunikáció intézményrendszerének kaotikus működése - mindez még jó gazdasági helyzetben is súlyosan csorbítaná a kormány népszerűségét, nemhogy megszorítások idején. A friss felmérések szerint a kormányfő és a szocialisták támogatottsága csökken, a Fidesz biztosan vezeti a népszerűségi listákat. Négy hónap van hátra az európai parlamenti választásig.

Elutazott Magyarországról az MSZP sikeres 2002-es parlamenti és önkormányzati kampányainak legfőbb kovácsa, Ron Werber. Az izraeli kampányguru távozásának hátterében sajtóértesülések szerint az áll, hogy eltért a véleménye az MSZP vezetőitől az európai parlamenti választási kampány technikájában és hangsúlyaiban. Werbert a vele korábban együtt dolgozók körében nagy tisztelet övezi: ismerői olyan kampányszakértőnek tartják, aki jó a napi szintű, operatív kampánymenedzselésben, az aktivisták fanatizálásában, ugyanakkor nem erőssége a kampányidőszakok elmúltával a szervezetek üzemszerű működtetése. Werber igyekezett az elmúlt másfél évben is bebiztosítania túlélését: bár nem éppen a szakterülete, elvállalta a Miniszterelnöki Hivatal (MEH) és a kabinetiroda szervezeti átvilágítását, és részt vett az MSZP-s kampányaktivisták képzésében.

Miért megy?

A kancellárián többen Ron Werber kezét látták a mögött is, hogy Kiss Péter rábeszélte a miniszterelnököt a Kormányzati Kommunikációs Központ (KKK) átengedésére és egységes kormánykommunikációval kecsegtető "racionalizálására" (lásd: A munka folyamatban van, Magyar Narancs, 2003. december 11.). A Narancs azonban úgy tudja, hogy Werber nem a kezdeményezője, hanem inkább a haszonélvezője volt a változásnak: a kancelláriaminiszternek nem volt embere a KKK új koncepciójának kidolgozására, Werber pedig kapva kapott a lehetőségen. Az eredményekkel a nem kevés pénzből kialakított központ egyelőre adósa az adófizetőknek, de erről valószínűleg nem a koncepció kiötlője, hanem a KKK rosszul kiválasztott vezetője tehet.

A napilapok információi szerint Werber ellehetetlenülésének egyik fő oka az volt, hogy szerette volna a kormányt is bevonni az MSZP európai parlamenti választási kampányába. Akár igaz, akár nem, az elgondolás mindenképpen racionális, hiszen az MSZP nehezen tudna a kormánytól független ér-demeket domborítani a kampány során. Ron Werbernek azonban nemigen sikerült megkedveltetni magát a kormányfő környezetével, a kabinet pedig érthető módon szeretne minél távolabb maradni az egyelőre erősen buktagyanús júniusi megmérettetéstől. Werber távozásának a hátterében lapunk értesülései szerint nem az említett okok állnak, hanem egyrészt az, hogy a modern kampánytechnikák iránt nem különösebben fogékony Horn Gyula kampányfőnöki kinevezésével komoly szakmai sérelem érte, másrészt pedig csak január végén értesült riválisainak jelenlétéről.

Ki jön?

A MEH ugyanis még a nyáron felvette a kapcsolatot a világ egyik leghíresebb politikai kommunikációs és kampánycégével, a Clintont, Blairt és Schrödert is győzelemre segítő Stanley Greenberg vezetteGreenberg-Quinlan-Rosner Research Inc.-vel (GQR). Az október óta Magyarországon dolgozó amerikaiak és elsősorban a közvélemény-kutatást vezető, a szakma egyik nagyágyújaként számon tartott Jeremy Rosner jelenlétét sikerült olyannyira titokban tartani, hogy arról még Ron Werber szocialista nexusai sem tudtak. Amikor a dolog a múlt héten kiderült, Werber, aki addig kizárólagos tanácsadóként okkal gondolhatta, hogy a miniszterelnök február 16-i kampánynyitó beszéde után jelentős beleszólása lesz a választási kampány politikai forgatókönyvének alakulásába, sértve érezte magát, hogy nem értesítették egy ekkora súlyú döntésről.

A washingtoni cégek magyarországi megbízásáról eddig annyi volt tudható, hogy felkérésüket a kormányfő legszűkebb környezete kezdeményezte. A Kormányszóvivői Iroda hétfőn este kiadott közleménye szerint a magyarországi megbízáson a GQR egy, a vállalatcsoporthoz tartozó másik politikai tanácsadó céggel, a Greenberg-Carville-Shrummal osztozik. A 2004. május 31-ig szóló megbízások keretösszege 15-15 millió forint. A cégek feladatát Braun Róbert, a miniszterelnök nyilvános szerepléseiért felelős helyettes államtitkár lapunknak úgy határozta meg, hogy az elsősorban a miniszterelnöki modernizációs program kutatási hátterének stratégiai tervezése és metodikai kialakítása. Mindezt elég szerencsétlen kontextusba helyezi Werber egyidejű távozása: így ugyanis óhatatlanul felmerül a gyanú, hogy helycserés támadás történt, melynek célja nem más, mint az MSZP európai parlamenti kampányának a MEH-en keresztül közpénzből való finanszírozása, ráadásul a világ legjobb szakembereinek a bevonásával.

Braun szerint Rosnerék nem kampánytanácsadók, hanem stratégák: hozzák a közvélemény-kutatási know-how-t, és professzionalizmusuk elsősorban abban segíthet, hogy a miniszterelnök programja új, hatékony ideákkal bővüljön. A hétfői kormányközlemény mindemellett tartalmaz még egy különös félmondatot, melynek dekódolásán lapzártánkkor lapunk elemző csoportja még dolgozott: a cégek feladata lesz ugyanis "a csatlakozással kapcsolatos modernizációs döntések nemzetközi kitekintésének érvényesítése".

A Narancs által megkérdezett MSZP-s politikusok egyelőre kivárnak: nem boldogok ugyan a kormányfő legújabb partizánakciójától, de bíznak benne, hogy a kabinet ezúttal valóban hasznos tanácsokat kap. A megszólaltatott kommunikációs szakemberek egyöntetű véleménye szerint jelenleg Greenbergék a legjobbak a piacon; nem véletlen, hogy korábban Navracsics Tibor, Orbán Viktor kabinetfőnöke is őket próbálta megnyerni a Fidesznek. A Medgyessy-stáb, mely eddig olyan bugyuta, nehezen megragadható és gyorsan értelmüket vesztett üzenetekkel operált, mint az Európa-terv, a "gyermekközpontúság", a "nemzeti közép" vagy az "árokbetemetés", most valószínűleg bepillanthat a politikai kommunikáció magasiskolájába. Ha a kormányfőnek és a kormánynak a kampány során ezek után sem sikerül értelmesebb és összeszedettebb benyomást keltenie, nehéz lesz újabb külső okot találniuk a kudarcra.

Miklósi Gábor

"mint a tenor hangja"

E-interjú Stanley Greenberggel


Lapunknak sikerült "megszólaltatni" az amerikai cégcsoport vezetőjét. Stanley Greenberg szerint hosszú vagy középtávon a felületes kommunikáció nemigen lehet hatékony. "Azok a pártok, amelyek az érzelmi kötődésre vagy minimálprogramra hagyatkoznak, az urnáknál elbuknak" - magyarázta, hogy miért nem csak üres frázisok díszdobozos tálalásából áll a munkája. Az amerikai szakembert hívei elsősorban azért tartják nagyra, mert képes úgymond "sztorikat vinni a statisztikákba". Amikor erről kérdeztük, Greenberg elmondta: egy hatékony kampányban a közvélemény-kutatás csak arra szolgáló eszköz, hogy a párt vagy a jelölt megértse a választói preferenciák dinamikáját, az igényeket és a célokat. Ezután lehet olyan narratív elemeket vinni a kampányba, melyek bevonják és mozgósítják a választókat. Clinton esetében a "sztorit" alacsony származására és az emberekért való kiállásaira építették: ezek az életrajzielemek végül elnyomták a botránytörténeteket, és győzelemhez segítették. Tony Blair első megválasztásakor a brit Munkáspárt renoméját kellett helyreállítani: el kellett hitetni a választókkal, hogy a Munkáspárt már nem a szakszervezetek játékszere, nem akar magas adókat bevezetni, és képes az ország irányítására.

A kérdésre, hogy miért csak balközép megbízókkal dolgoznak, Greenberg kijelentette: a munkájuk értelme az igazságosabb társadalmak megteremtése. A gyakorlatban ez a szociális, gazdasági és politikai változásokra nyitott, modern államot jelenti, amely rajta tartja a szemét a piacon, ugyanakkor figyelembe veszi, hogy a piac a tőkés országok "dinamikus központja". "Azokban az országokban, ahol a politikai paletta kevésbé egyértelmű felosztású, a döntéseinket egyedi vizsgálatokra alapozzuk; ezt tettük Latin-Amerikában és bizonyos fokig Közép-Európában" - utalt a modernizáció letéteményeseinek azonosítása szempontjából Magyarországhoz hasonlóan nehéz esetekre.

Greenberg cége híres kutatásai hatékonyságáról, a lényegre törő és valóban informatív kérdések feltételéről. "Igyekszünk nem prekoncepciókkal kérdezni, és valóban arra figyelni, hogy a szavazók hogyan vélekednek országukról és vezetőikről, mi formálja elsősorban politikai véleményüket. Ezeknek az információknak az alapján értékeljük a felméréseket és a politikai helyzetelemzéseket. A politikai osztálynak mindenhol előítéletei vannak a választókról, hogy mit gondolnak, miért és hogyan reagálnának az új ötletekre. Ilyenkor sokat segít, hogy kívülről jöttünk, nincsenek ilyen prekoncepcióink, nem terhelnek minket a régi viták hozadékai: gyakran sikerül olyan új dialógust kezdeményezni a választókkal, amiről a helyi politikai elit nem gondolta volna, hogy lehetséges."

Greenberget némi célzatossággal arról is megkérdeztük, hogy mennyire fontos a jelölt személyisége a konkrét stratégia kiválasztásában. A szakértő szerint a jó politikusok bármilyen tanácsadónál erősebben alakítják saját politikai stratégiájukat. A politikai aréna résztvevői ugyanis általában karizmatikus figurák, a vezetők pedig azért jutnak oda, ahová, mert merészek, nagyszabású ötleteik vannak, és képesek azokat kommunikálni, a környezetüket mozgósítani. "Az ilyen embernek mindig van elképzelése az ország jövőjéről, a szükséges lépésekről. A mi dolgunk az, hogy adatokkal és ötletekkel segítsük politikai céljaik kommunikálását és megvalósítását. A politikai stratégiát nem lehet összeölteni és ráadni valakire, mint egy ruhát. Inkább olyan, mint a tenor hangja: belülről jön."

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?