Áder: „ez a húsvét nem a közös ünneplésről szól”

  • BM
  • 2020. április 10.

Belpol

A köztársasági elnök mindenkinek (de tényleg mindenkinek) köszönetet mondott, akinek csak lehet.

„»Mi kellene ahhoz, hogy a világ egy szebb, jobb, élhetőbb, biztonságosabb hely legyen?« Kérdezte egyszer egy riporter Teréz anyát. »Kinek kellene megváltoznia?« Mire Teréz anya azt felelte: »Önnek és nekem«” – ezzel az idézettel kezdte húsvéti ünnepi beszédét Áder János köztársasági elnök.

Az államfő mindenkit cselekvésre hívott: azt üzente, hogy mindannyiunknak van tennivalónk, különösen ebben a váratlan helyzetben.

„Az esztendő kezdetén, amikor boldog új évet kívántunk egymásnak nem gondoltuk, hogy a feje tetejére áll a világ és rendhagyó húsvétre kell készülnünk” – mondta, majd hozzátette, most viszont napról napra számoljuk a veszteségeinket, már sokan gyászolnak, még többen vannak, akik a szeretteikért aggódnak. Elvesztettük a biztonságérzetünket, a szabad biztonság érzését, veszélybe került sokak munkája, megélhetése.

„Nagyhét van. Évek, nemzedékek óta éljük át ugyanazt a misztériumot. Ezen a húsvéton viszont nem tehetjük azt, mint máskor. Sem közösségként, sem családként. Ez a húsvét nem a közös ünneplésről szól, hanem a segítségnyújtásról, türelemről, köszönetről” – mondta.

Áder szerint köszönettel tartozunk azoknak, akik maszkot csinálnak, bevásárolnak az idős szomszédoknak, támogatják a magányos embereket. Az ételeket készítőknek, orvosoknak, ápolóknak és azoknak, akik szállást adnak nekik. Azoknak, akik lehetővé teszik a digitális oktatást, gondoskodnak a lelkekről, a közösségek összetartozásáról, online istentisztelettel növelik a reményt.

Azoknak, akik átállítják a vállalkozásaikat, üzemeiket közcélú termelésre. Az orvosoknak, ápolóknak, mentősöknek, akik a húsvéti ünnepnapokon is segítenek a szenvedőknek. A boltosoknak, akik életüket kockáztatva is kinyitnak minden nap. A szállítóknak, sofőröknek, akik 24 órában ételt, eszközt és embert juttatnak célba. A tanároknak, akik nagy fantáziával alkalmazkodnak a távoktatás nehézsékeihez.

A katonáknak rendőröknek, akik védik a határainkat. „Mindenkinek köszönet, akik felelőséggel végzik a munkájukat ebben az emberpróbáló időben” – mondta. Hozzátette, hogy van valami, amivel sokat tehetünk. Ez a valami pedig a „türelem”.

„Várakozunk, lemondunk a nagyobb térről, szabadságról. Teret adunk a gyógyulásnak. Elfogadjuk a ránk vigyázók figyelmeztetését, így mindannyian részesei leszünk a járványt leküzdő erőfeszítéseknek. Gondoljanak azokra, akik a legközelebb állnak hozzánk. Ne az legyen a kérdés, hogy mi mindenünk nincs, hanem hogy mink van” – mondta.

Áder szerint a mostani egy korlátok közötti húsvét, de arra kell gondolnunk, ha betartjuk a szabályokat, akkor életeket mentünk meg. „Ezt kell tennünk. Ahogy Teréz anya mondta, önnek és nekem, mindenkinek, hogy hamarosan újra együtt lehessünk” – zárta beszédét Áder.

Nézzünk együtt a jövőbe!

Mit tesz, és mit tehet a járvány ellen az ellenzék, a honvédség, az önkormányzat? Olvasni jó. Elgondolkozni a jövőn pedig szerfelett izgalmas is lehet, és még a hétköznapokban is jól hasznosítható dolgok sülhetnek ki belőle. Belelátni a jövő bármely kicsiny szeletébe: nincs is annál kecsegtetőbb dolog.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.