Állatvédelem szépséghibákkal: Ha szép szóval nem megy

  • Rozs Eszter
  • 2005. február 3.

Belpol

Az állatvédelmi törvény tavalyi szigorítása nyomán 2004. április 1-jétõl börtönbe kerülhet, aki gerinces állatot kínoz. A törvény gyakorlati alkalmazását azonban a pénzen kívül több ok is akadályozza.

Az állatvédelmi törvény tavalyi szigorítása nyomán 2004. április 1-jétől börtönbe kerülhet, aki gerinces állatot kínoz. A törvény gyakorlati alkalmazását azonban a pénzen kívül több ok is akadályozza.

Az új törvény alapján meghozott első ítélet mindenesetre már megvan: négy hónap letöltendő börtönbüntetést kapott (plusz kétévnyi eltiltást a közügyektől) az a szabadkígyósi férfi, aki kivégezte két kutyáját. A férfi az általa bérelt tanya gazdájával megállapodott abban, hogy két kutyáját, egy német juhászt és egy pulit, elviszi a menhelyre. Ám gazdájuk ehelyett először fejbe verte őket egy téglával, majd a még élő kutyákat a szomszéd tanya vízzel teli kútjába dobta. A tetemeket másnap ásta el. Mindez 2004 májusában történt, egy hónappal az állatvédelmi törvény szigorítása után. A szeptemberi elsőfokú ítéletet novemberben helybenhagyta a Békés Megyei Bíróság, így a kutyakínzónak börtönbe kellett vonulnia.

A törvény megszületése

Fadd-Domboriban 2003 júniusában két biztonsági őr többször belelőtt egy kutyába, majd kocsijukhoz kötve vonszolták. A brutális eset nem csak az állatvédő szervezetek figyelmét keltette fel, a "sztorira" a média is ráharapott. A Tolna Megyei Állat- és Természetvédő Alapítvány aláírásgyűjtést kezdeményezett annak érdekében, hogy az állatkínzás bűncselekménynek minősüljön. Az akció sikeres volt: a minimális 50 ezer helyett 270 ezren írták alá az íveket. A kezdeményezés mellett több közéleti szereplő, művész és politikus is kiállt.

Az alapítvány tehát elérte azt, amire a politika évek óta nem volt képes. Bár a pártok, képviselők, sőt az igazságügyi tárca is évek óta szorgalmazta a szigorítást, tettek soha nem követték a szavakat. 2001-ben Szili Katalin és Hegyi Gyula MSZP-s képviselők indítványt nyújtottak be a büntető törvénykönyv (Btk.) módosítására; ez volt ugyanis a feltétele annak, hogy az állatok durva bántalmazása bűncselekmény legyen, s ne csak szabálysértés. A javaslatot akkor az Országgyűlés nem tűzte napirendre, a két szocialista képviselő pedig csak 2003 őszén próbálkozott újra, szinte egy időben Gusztos Péter (SZDSZ) képviselői indítványával. Az aláírásgyűjtők több politikus szerint is nyitott kapukat döngettek, ám az események csak a népi kezdeményezés után gyorsultak fel.

Az Igazságügyi Minisztérium külföldi példákat alapul véve alkotta meg a módosító javaslatot, nem engedett túl sok beleszólást az állatvédő szervezeteknek. Fiáth Szilvia, a Tolna Megyei Állat- és Természetvédő Alapítvány elnöke, a Magyar Állatvédők Országos Szövetségének (MÁOSZ) alelnöke szerint az állatvédelmi civil szervezetek véleményezhették a tervezetet, de elképzeléseiknek csak kis része valósulhatott meg. A legfontosabb változtatás azonban létrejött: aki állatot kínoz, akár két évre is börtönbe kerülhet. Jelentős szemléletváltozásról is árulkodik a szabályok szövege, az 1998-as törvény ugyanis még tárgyként kezeli az állatokat. Az állatkínzásra vonatkozó kormányrendelet szerint az követ el szabálysértést, aki "gerinces állatot közterületen vagy nyilvános helyen, mások felháborodására alkalmas módon bántalmaz". A 2004-ben elfogadott állatvédelmi törvény azonban már nem a "közfelháborodást" tartja a bántalmazás fő ismérvének, hanem a maradandó egészségkárosodást vagy az állat elpusztulását.

Jogi buktatók

A törvény, bár EU-konform, önmagában még kevés. 2004 nyarán például csak 50 ezer forintos pénzbírságot szabtak ki egy kutyát agyonverő férfira. A Fejér Megyei Bíróság sajtóreferense szerint a bíróság úgy ítélte meg, hogy a pénzbüntetés mértéke elegendő visszatartó erővel bír. Azóta született már 4, 6 és 10 hónapos börtönbüntetés is; vannak, akik ezt jó tendenciaként értelmezik, mások viszont szkeptikusak. Dr. Kőrösi Ilona ügyvéd úgy látja, a szigorú büntetéseknek Magyarországon még nincs gyakorlata. "Teljesen EU-konformok vagyunk, de a joggyakorlat és a végrehajtás a béka feneke alatt van hat kilométerrel." Magyar-országon az unióhoz hasonlóan csökkenteni kívánják azon elítéltek számát, akik letöltendő börtönbüntetést kapnak. Sokan éppen a börtönben válnak bűnözővé, vagy komoly lelki sérüléseket szenvednek. Esetükben a rehabilitáció többe kerül, mint ha nem zárták volna be őket. Mindezek miatt az ügyvédnő nem tartja valószínűnek állatkínzásért a kétéves vagy akár az azt megközelítő börtönbüntetés megítélését.

Fiáth Szilvia tapasztalata szerint a változás lassú, de érzékelhető. Az állatvédők természetesen szigorúbb ítéletekre számítanak, súlyosabb esetekben kizárólag a letöltendő börtönbüntetést tartják el-fogadhatónak. A MÁOSZ alelnöke biztatónak látja a rendőrség és az állatvédő szervezetek együttműködését, de elismeri: a rendőrök nem mindenhol segítőkészek, sok helyen igyekeznek inkább kibújni az intézkedés alól. Kőrösi Ilona állítja: ezek az ügyek nem olyan nagy horderejűek, mint az emberek ellen elkövetett bűncselekmények, a rendőrség pedig túlterhelt. Talán az is a bűnüldözők időhiányával magyarázható, hogy többszöri megkeresésre sem voltak hajlandók az állatkínzásos ügyekről nyilatkozni.

Az együttműködés nem csak a rendőrség és az állatvédő szervezetek között akadozik; utóbbiak féltékenyek egymásra, rivalizálnak, aminek az oka - itt is - a pénz, mondta Szilágyi András, a Fehér-kereszt Állatvédő Liga kurátora.

Jó példa erre az Illatos úti projekt is, amit a Noé Bárkája Alapítványon kívül egy másik állatvédő szervezet is a magáénak akar tudni. Az Illatos úti önkéntesek munkáját az alapítvány sem könnyíti meg, hiszen hetente csak egyszer engedi be őket a telepre, ami nehezíti az új állatok nyilvántartását. Aktivisták szerint a háttérben az áll, hogy a legtöbb menhelyen megpróbálják a szebb, fajtatiszta, törzskönyvezett állatokat saját zsebre értékesíteni. Ezzel viszont csökken a menhely amúgy is csekély jövedelme. Az egyetlen hivatalos bevétel az állatvédelmi bírságból származna, ami évi 2-300 ezer forint: ezt kell az összes állatvédő szervezet között elosztani.

Akadályok

Kőrösi Ilona szerint kritikus az állatkínzásos esetek bizonyítása. Sokszor ismert az elkövető, mégsem lehet elítélni, mert nincs ellene bizonyíték. Az állat elhagyását pedig (amit Fiáth Szilvia megfigyelése szerint a hatóságok nem is szeretnek bűncselekményként kezelni) gyakorlatilag lehetetlen bizonyítani, mivel ahhoz vagy tettenérés, vagy egyszerre több tanú vallomása kellene. Nem meglepő tehát, hogy egyetlen ítélet sem született ilyen ügyben.

Kőrösi Ilona inkább a szemléletváltozást és az ezt elősegítő oktatást tartaná fontosnak. E téren úttörő volt a Fehérkereszt Állatvédő Liga kampánya, amely televíziós reklámokkal, illetve plakátokkal hívta fel a figyelmet az állatelhagyás kegyetlen mivoltára. (A reklámfilmben egy házaspár az erdő mellett tett ki a kocsiból egy kisfiút, a jelenetet felirat kísérte: "Ha ez egy kutyával történik, már észre sem vesszük.") A kampány azonban sokakban a készítők szándékától teljesen eltérő reakciót váltott ki. Szilágyi András elmondta: egy gyermekorvos kétségbeesetten telefonált, hogy ezután ezt fogják tenni a szülők a gyerekeikkel. "Ezek szerint a következő kampányolásnál vissza kell térni a farkát csóváló kiskutyához, mert azt, úgy látszik, jobban megértik az emberek" - vonta le a következtetést Szilágyi.

Az állatkínzás bűncselekménnyé nyilvánítása tehát nem oldja meg egy csapásra a gondot. Addig is marad a Szilágyi András emlegette, a törvényesség határát átlépő "vigasz": az állatkínzókat, mint eddig is, a jövőben is megkeresik a radikális állatvédők, hogy megfenyegessék őket: azt teszik velük, amit a "gazdik" tettek az állataikkal.

Rozs Eszter

(Közreműködött: Kavalecz Éva)

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.