Kipécézte a kormány Hódmezővásárhely földadóját

Amit szabad Jupiternek

Belpol

Törvénnyel akadályozná meg a kormány, hogy az önkormányzatok helyi adót szedhessenek be a termőföld után. Márki-Zay Péterre mutogat a Fidesz és az agrárkamara, ám 135 másik településen létezik ugyanez a helyi adó. Hajdúnánáson is, amelynek fideszes polgármestere egyben az agrárkamara országos alelnöke.

Valamivel több, mint ötszázan küldtek bevallást az újonnan bevezetett települési adó – elhíresült nevén földadó – ügyében Hódmezővásárhelyen az önkormányzathoz. Ők az új adónem alanyai. A polgármesteri hivatalban úgy számolnak, az érintettek kilencven százaléka jelentkezett. Később ellenőrzésbe fognak majd, és aki elmulasztotta a bevallást, azt felszólítják.

Ehhez képest Csongrád-Csanád megyében eddig tízezren, országosan pedig már mintegy 120 ezren írták alá az El a kezekkel a gazdák földjétől! Soha többé földadót! című petíciót. A tiltakozással mindenki találkozhat, aki megnyitja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) honlapját. A felhívás szerint „Márki-Zay Péter földadóval sújtja a gazdákat, és más baloldali települések ugyanezt tervezik”, ráadásul az évszázad legsúlyosabb aszályát követően sarcolják meg a magyar gazdákat. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) és a NAK kezdeményezi a kormánynál, „hogy földadóval soha többé ne sújthassák a magyar gazdákat”. Az aláírásgyűjtésről az Országgyűlésben a minap napirend előtt számolt be Győrffy Balázs fideszes országgyűlési képviselő, egyben a NAK elnöke. Farkas Sándor agrárminiszter-helyettes válaszul bejelentette, „készek vagyunk arra, hogy jogszabályban is rögzítsük, nem lehet ilyen adót kivetni”.

Ezt a hírt a Csongrád-Csanád megyei kamarai elnök, Szél István azzal a felütéssel osztotta meg, hogy „a kormány gátolhatja meg Márki-Zay Péter földadóját”.

A kormánypárti politikusok és a kamarai tisztségviselők is úgy beszélnek erről, mintha Hódmezővásárhely lenne az első település, amely „földadót” vezetett be. Ám a Magyar Államkincstár adatbázisa szerint Hódmezővásárhellyel együtt jelenleg 136 települési önkormányzat szed be települési adót (földadót) Acsádtól Karakószörcsökön keresztül Zámolyig, és a többség nem tavaly óta. Budapesten a XVIII. kerületben (a DK-s Szaniszló Sándor a polgármester) és a IV. kerületben (a polgármester Déri Tibor [Momentum–DK–MSZP–Párbeszéd–LMP]) van ilyen adó. Lélekszámban e kerületeket követi a 42 ezres Hódmezővásárhely (polgármester: Márki-Zay Péter, Mindenki Magyarországa Mozgalom). Szerepel a listán a 13 ezres Balatonfüred (polgármestere a fideszes Bóka István) és a 16 ezres Hajdúnánás (polgármester a fideszes Szólláth Tibor) is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.