Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kedden délután közleményt adott ki a „közélet befolyásolására alkalmas” civil szervezetek ellenőrzésével kapcsolatban. Az elmúlt néhány nap sajtóhíreivel ellentétben ugyanis az ÁSZ közleménye szerint valójában még nem a civil szervezetek vizsgálata indult meg, csupán a június elsejével kezdődő „adatbefogadási szakaszt” megelőző tanácsadásról van szó.
Az ÁSZ májusban több ezer, „közélet befolyásolására alkalmas tevékenységet végző” civil szervezetet szólított fel, hogy töltsék fel beszámolóikat ellenőrzésre. A vizsgálat előzménye, hogy bár tavaly áprilisban visszavonták azt a civilellenes törvényt, amely külföldről finanszírozottként bélyegzett meg civil szervezeteket, a kormány azonnal benyújtott egy másik tervezetet, a „közélet befolyásolására alkalmas tevékenységet végző civil szervezetek átláthatóságáról szólót”.
A 2021-ben hatályba lépett törvény felhatalmazta az ÁSZ-t a legalább 20 millió forintos mérlegfőösszeggel rendelkező egyesületek és alapítványok ellenőrzésre, az elmúlt napokban pedig úgy tűnt, bő egy hónappal a választások után bele is vágtak az átvilágításokba.
Mostani közleményében ezt utasította el az ÁSZ, mivel a május közepén kiküldött levelek a hivatal állítása szerint csak a június elsejével kezdődő adatbefogadási időszakra hívták fel a figyelmet, emellett pedig a teendők részletes ismertetésére szolgáltak. A közlemény szerint a levelek kiküldése előtt az ÁSZ szakértői önteszteket is kidolgoztak, amiket az érintettek rendelkezésére bocsátottak, valamint képzési lehetőséget is nyitottak, ami szintén azt a célt szolgálta,
„hogy a civil szervezetek minél magasabb színvonalon legyenek képesek a jogszabályi előírás szerinti működésre, ami egyúttal a jó értékelési eredmények alapja is.”
Az ÁSZ közleménye szerint a „kiküldött levelek részletes leírásai is részei a tanácsadásnak, hiszen precízen felkészítenek mind a szükséges dokumentumok mibenlétére, mind a hitelesítés mikéntjére, mind pedig a rendelkezésre bocsátás lehetséges módozataira is”. A számvevőszék azt is kiemelte,
ez még tehát nem maga az ellenőrzés, jelenleg az ellenőrzés előkészítésének a fázisa zajlik,
ami a szervezetek vezetőit támogatja abban, hogy tekintsék át, rendben van-e az alap szabályozottság. A benyújtott dokumentumok alapján az ÁSZ értékelést készít és visszajelzést ad, „egyfajta tükröt mutatva, hogy kinél milyen rend van, esetleg mi hiányzik.” A tényleges ellenőrzés elindítására csak a támogató előkészítést követően kerül majd sor, a 2021. évi Beszámoló alapján, amiről az érintettek külön értesítést kapnak – olvasható a közleményben.
Az Állami Számvevőszék azt is kiemelte: „Az ÁSZ nem hatóság, tehát nem rendőrség, nem ügyészség, nem is bíróság, munkája során sem nyomozati, sem ítélkező, sem büntető feladatokat nem végez.” Pár sorral lentebb hozzátették: „Amennyiben az ÁSZ szakértői megállapításai alapján úgy ítélik meg, a hatóságok, a saját jogkörükben természetesen indíthatnak például nyomozati vagy egyéb intézkedést.”
A vizsgálat egyébként körülbelül 4 ezer civil szervezetet érinthet majd.