ÁSZ: Ez még nem maga az ellenőrzés, csak tanácsadás

  • narancs.hu
  • 2022. május 31.

Belpol

A civil szervezetek tényleges vizsgálatára a „támogató előkészítés” után kerül majd sor.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kedden délután közleményt adott ki a „közélet befolyásolására alkalmas” civil szervezetek ellenőrzésével kapcsolatban. Az elmúlt néhány nap sajtóhíreivel ellentétben ugyanis az ÁSZ közleménye szerint valójában még nem a civil szervezetek vizsgálata indult meg, csupán a június elsejével kezdődő „adatbefogadási szakaszt” megelőző tanácsadásról van szó.

Az ÁSZ májusban több ezer, „közélet befolyásolására alkalmas tevékenységet végző” civil szervezetet szólított fel, hogy töltsék fel beszámolóikat ellenőrzésre. A vizsgálat előzménye, hogy bár tavaly áprilisban visszavonták azt a civilellenes törvényt, amely külföldről finanszírozottként bélyegzett meg civil szervezeteket, a kormány azonnal benyújtott egy másik tervezetet, a „közélet befolyásolására alkalmas tevékenységet végző civil szervezetek átláthatóságáról szólót”.

A 2021-ben hatályba lépett törvény felhatalmazta az ÁSZ-t a legalább 20 millió forintos mérlegfőösszeggel rendelkező egyesületek és alapítványok ellenőrzésre, az elmúlt napokban pedig úgy tűnt, bő egy hónappal a választások után bele is vágtak az átvilágításokba.

Mostani közleményében ezt utasította el az ÁSZ, mivel a május közepén kiküldött levelek a hivatal állítása szerint csak a június elsejével kezdődő adatbefogadási időszakra hívták fel a figyelmet, emellett pedig a teendők részletes ismertetésére szolgáltak. A közlemény szerint a levelek kiküldése előtt az ÁSZ szakértői önteszteket is kidolgoztak, amiket az érintettek rendelkezésére bocsátottak, valamint képzési lehetőséget is nyitottak, ami szintén azt a célt szolgálta,

„hogy a civil szervezetek minél magasabb színvonalon legyenek képesek a jogszabályi előírás szerinti működésre, ami egyúttal a jó értékelési eredmények alapja is.”

Az ÁSZ közleménye szerint a „kiküldött levelek részletes leírásai is részei a tanácsadásnak, hiszen precízen felkészítenek mind a szükséges dokumentumok mibenlétére, mind a hitelesítés mikéntjére, mind pedig a rendelkezésre bocsátás lehetséges módozataira is”. A számvevőszék azt is kiemelte,

ez még tehát nem maga az ellenőrzés, jelenleg az ellenőrzés előkészítésének a fázisa zajlik,

ami a szervezetek vezetőit támogatja abban, hogy tekintsék át, rendben van-e az alap szabályozottság. A benyújtott dokumentumok alapján az ÁSZ értékelést készít és visszajelzést ad, „egyfajta tükröt mutatva, hogy kinél milyen rend van, esetleg mi hiányzik.” A tényleges ellenőrzés elindítására csak a támogató előkészítést követően kerül majd sor, a 2021. évi Beszámoló alapján, amiről az érintettek külön értesítést kapnak – olvasható a közleményben.

Az Állami Számvevőszék azt is kiemelte: „Az ÁSZ nem hatóság, tehát nem rendőrség, nem ügyészség, nem is bíróság, munkája során sem nyomozati, sem ítélkező, sem büntető feladatokat nem végez.” Pár sorral lentebb hozzátették: „Amennyiben az ÁSZ szakértői megállapításai alapján úgy ítélik meg, a hatóságok, a saját jogkörükben természetesen indíthatnak például nyomozati vagy egyéb intézkedést.” 

A vizsgálat egyébként körülbelül 4 ezer civil szervezetet érinthet majd.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.