Csütörtök reggel hat óta áll a győri Audi gyár, ahol eddig példátlan, egyhetes sztrájkot hirdetett az Audi Hungária Független Szakszervezet (AHFSZ). 18 százalékos, minimum 75 ezer forintos béremelést kért a szakszervezet november elején, a gyár azonban csak 10 százalékot ajánlott.
A munkabeszüntetés kezdete óta hét ajánlatot tett a gyár a szakszervezetnek, de az AHFSZ kommunikációs vezetője, Szimacsek Tibor szerint még mindig nagyon messze járnak a dolgozói követeléstől. Csak az ajánlatok darabszáma nőtt, érdemi változás nincs.
A szakszervezet számításai szerint bérköveteléseik kiegyenlítése a gyár 3,5 napi árbevételéből kifutná. Vagyis az eddigi több mint négy napos munkabeszüntetés már többe kerül a cégnek, mintha megadták volna a kért béremelést - írja a 24.hu.
A munkáltató próbálja bomlasztani a sztrájkot, levélben, videóban sulykolja, hogy a szakszervezet követelése nehéz helyzetbe hozza a gyárat. Szimacsek Tibor szerint azonban ez csak olaj a tűzre, a dolgozók elszántsága nem csökkent, nem hátrálnak. Egy hétig biztosan kitartanak. Akinek gondot okozna a kieső munkabér, azt segítik a többiek. A belsős dolgozók közül senki nem dolgozik, de a kölcsönzött munkások sem, mert bár ők nem vehetnek részt a sztrájkban, a munkafolyamatok leálltak.
Az AHFSZ elkülönített alapjából minden olyan dolgozó kérhet sztrájksegélyt, aki legalább 24 órája (3*8 óra, vagy 2*12 óra) beszüntette a munkát. A sztrájksegély 5 ezer forint nyolc órára, ami jóval kevesebb, mint a bér.
A győri munkabeszüntetés hatással van a többi európai telephely munkájára is, hiszen a csoport legnagyobb motorgyáráról van szó, s ha ennek termelése leáll, előbb-utóbb ellátási gondok lesznek a többi gyárban is. A szakszervezethez már érkeztek is ilyen jelzések. Ezért sem értik, miért nem siet a gyár a megegyezéssel.
A minimum 75 ezer forintos béremeléssel egyébként nem a német gyár béreit szeretnék utolérni, hanem „csak” a cégcsoport közép-kelet-európai VW-telephelyeihez szeretnének felzárkózni, a cseh VW-dolgozók 25 százalékkal, a szlovákok 28 százalékkal, a lengyelek 39 százalékkal keresnek többet a magyaroknál. Nem is beszélve a belgákról, akik 3,6-szor többet kapnak a győrieknél.
Vasárnapra már több mint 25 magyarországi és több mint 15 külföldi szakszervezet küldött szolidaritási nyilatkozatot a győrieknek, köztük az Audi más országokban lévő telephelyeiről és más autógyárakból is.
A gyár vezetése hétfő délután kettőkor ismét tárgyalóasztalhoz ülne. A szakszervezet bizakodó.