Az MSZP, az LMP, a Párbeszéd, az Együtt és a Kétfarkú Kutya Párt is támogatja az állami cégvezetők bérének maximálásáról szóló népszavazási kezdeményezést – közölték az ellenzéki pártok képviselői hétfői közös sajtótájékoztatójukon.
A Blaha Lujza téri aluljáróban felállított aláírásgyűjtő stand előtt Molnár Gyula, az MSZP elnöke, Karácsony Gergely, a Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje, Juhász Péter, az Együtt elnöke, Jancsó Andrea, az LMP elnökségi tagja és Döme Zsuzsanna, a Kétfarkú Kutya Párt képviselője nyilatkozott a sajtónak a népszavazási kezdeményezésről, amelynek célja, hogy az állami vagy önkormányzati tulajdonú gazdasági cégeknél dolgozók fizetése ne haladhassa meg az államfő tiszteletdíját, azaz havi 1,5 millió forintot.
A népszavazást kezdeményező Vágó Gábor volt LMP-s képviselő szerint az aláírásgyűjtés rámutat arra, hogy van együttműködés az Orbán-rendszerrel szemben, képesek az ellenzéki pártok együttműködni nemesebb és magasabb célok érdekében. Szakszervezetek, civil szervezetek és magánszemélyek is csatlakoznak a kampányhoz annak érdekében, hogy novemberig több százezer aláírást gyűjtsenek össze, és megmutassák, hogy az „Orbán-rendszer meg fog bukni egy népszavazáson”.
Molnár Gyula MSZP-elnök szerint ez egy olyan szimbolikus népszavazás lehet, amely egy konkrét ügyben jelzi, megtörhető az a mítosz, hogy a „Fidesz leválthatatlan és az ország nem megjavítható”.
Karácsony Gergely azt mondta: a népszavazás a „2018-as parlamenti választás és az ellenzéki győzelem előszobája lehet”, mert az ellenzéki pártok együttműködésén alapul, és mert Magyarország egyik legfontosabb kérdését, a bérek helyzetét tematizálja.
Juhász Péter közölte, pártja minden olyan civil kezdeményezéssel egyetért, amely kordában próbálja tartani az Orbán-kormány „őrjöngését”. Szerinte a kormány kifizetőhelyekké degradálta az állami cégeket, vannak olyan helyek, például a posta és a MÁV, ahol 5 millió forint felett keresnek a vezetők.
Jancsó Andrea úgy értékelt, hogy ez egy „közpénzmentő” népszavazás, amellyel nemet mondanak a Fidesz-kormányzásra.
A népszavazás kiírásához a kezdeményezőknek november 21-ig kell 200 ezer aláírást összegyűjteniük. Azt már mi tesszük hozzá, hogy a fellebbezési és egyéb határidők kreatív kihasználásával simán elérhető, hogy a népszavazást ne írják ki a 2018-as választásig – és erősen meglepődnénk, ha nem így történne.