Tanuk meghallgatásával folytatódott volna kedd délelőtt az per, melyet Ron Werber tanácsadó cége indított az LMP ellen.
Ahogy arról a Magyar Narancs beszámolt, az izraeli kampányguru az országgyűlési választások előtt mindössze egy hónappal, viharos körülmények között távozott a kampánycsapat éléről. Werber azért perelte be a pártot, mert szerinte az LMP megszegte a vele kötött szerződést, és több mint 11 millió forinttal is tartoztak neki.
A múlt héten kelt megállapodás tartalma titkos, de az kiderült, hogy az LMP végül kifizette a Ron Werber által követelt összeget. Mivel mind az LMP, mind Werber elfogadta a megállapodást, a bíróság megszüntette az eljárást, mely jogerőre is emelkedett.
Immunhiányos tünetek
Hónapokkal a választások után sem csitulnak a kedélyek az ökopártban. Volt verekedés és kocsmai anyázás, fegyelmi eljárások és kilépések zajlanak, s az ex-kampánytanácsadó ki nem fizetett szerződése is komoly vihart kavart. Mi vezetett idáig, és mi állhat annak a híresztelésnek a hátterében, hogy a Fidesz az LMP-be is betette a lábát?
A kifizetett összeg pontos értékét nem ismerjük. Az eredeti követelés szerint az LMP félévnyi tiszteletdíjat, azaz 18 ezer eurót nem fizetett ki Werbernek, amire rájött még – szintén a szerződésben vállalt 16 ezer eurónyi költségtérítés. Ez összesen mintegy 11 millió forint, a végösszeg azonban ennél magasabb is lehet, hiszen a Werbert a választási eredmények függvényében bizonyos sikerdíj is megilletné – ennek mértékét azonban nem ismerjük.
A Werber ügyvédje által az LMP-nek írt felszólítás azt is állította, hogy a párt többszörös szerződésszegést követett el,
„kulcsfontosságú kampányeseményeket téve középszerűvé, hatástalanná, sőt, néhány esetben kontraproduktívvá“.
A választások előtt egy hónappal kelt levél szerint ezzel ellehetlenítették a Werberrel való együttműködést, ráadásul
„jelentősen csökkentik, de mindenképp veszélyeztetik a választási eredmények sikerét”.
Azt, hogy a megállapodásban az LMP elismeri-e a szerződésszegést, nem tudjuk.
Emlékezetes, hogy a választások után a Magyar Narancs birtokába került egy felvétel, amelyből kiderült, Ungár Péter tisztában volt azzal, hogy nem írhatta volna alá a szerződést, sőt állítása szerint direkt járt el így, hogy ne kelljen kifizetni a tanácsadót.
„Én ezt azért írtam úgy alá, hogy erre semmilyen jogom nem volt, hogy semmilyen módon ne legyen ez jogilag kötelező érvényű ránk nézve azt követően. Valószínűleg ez még a bírósági perben nagyon jól fog nekünk jönni.”
A mostani peren kívüli megállapodás mindenesetre arra utal, hogy az LMP-ben elszámíthatták magukat, hiszen vállalva az egyezséget nem várták meg a per végét, azt, hogy kiderüljön, a bÍróság kinek ad igazat.