Az Orbán-kormánynak mindent szabad: büntetlenül elhallgatott közérdekű adatok

  • Böszörményi Jenő
  • 2015. május 9.

Belpol

Számos kötelezően közzéteendő közérdekű adatot hiába is keresnénk a kormany.hu oldalon. A lassan hatodik évébe lépő Orbán-kormánynak egyre rosszabb a memóriája.

Igencsak hézagos a kormányzat honlapján közzétett közérdekű adatok köre. Pedig a minisztériumokat törvény kötelezi ezek folyamatos elérhetőségének biztosítására. Még az orbáni alaptörvény is elismeri mindenki jogát ezen adatok megismeréséhez és terjesztéséhez, mégpedig – elvben – a közügyek átláthatóságáért.

Úgy tűnik azonban, a kormány ezt sem gondolja annyira komolyan. Az információszabadságról szóló törvény melléklete tételesen felsorolja, hogy a közfeladatot ellátó szerveknek – így a minisztériumoknak – milyen adatokat, milyen csoportosításban, milyen sorrendben kell honlapjukon nyilvánosságra hozni. A kormany.hu központi kormányzati portálon – a honlapon olvasható útmutatás szerint – ezek az információk a „Dokumentumok” menüpont alatt érhetők el. Számos kötelezően közzéteendő adatot azonban hiába is keresnénk.

A Miniszterelnökség háttérintézményeit, illetve a háttérintézmények közzétenni rendelt adatait példának okáért nem fogjuk megtalálni – pedig van ilyen jó néhány. Egy kivétellel hiányoznak a Külgazdasági és Külügyminisztérium háttérintézményei is. E két tárca támogatási szerződéseinek adatai sem érhetők el, ahogyan egyetlen tárca feladatáról, tevékenységéről sem olvashatunk „tájékoztatót” – holott ezeket magyarul és angolul is kötelező lenne a közzétételi lista részeként hozzáférhetővé tenni. De nem tudunk meg semmit a Miniszterelnökségen foglalkoztatottakról, vagy hiába is akarnánk átnézni a Miniszterelnökség 5 millió forint feletti szerződéseinek adatait, ezek sincsenek sehol. Ha pedig a tárcák 2015-ös közbeszerzési terveit szeretnénk végigbogarászni, tegyünk le róla, mert bár ezeket a közbeszerzési törvény szerint április 15-ig nyilvánosságra kell hozni, mindössze három minisztérium készült el határidőre a feladattal.

A külügy által közzéteendő közérdekű adatok között próbáltunk nyomára bukkanni annak a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt.-nek is, amely a kormányfői útmutatás szerint a külpolitikában „a kereskedői dörzsöltség” egyik legfontosabb zászlóvivője lenne. Az infotörvény szerint a tárca által alapított gazdálkodószervezetek nevét, székhelyét, elérhetőségét, tevékenységi körét, képviselőinek nevét és a tárca részesedésének mértékét nyilvánosságra kellene hozni. A Quaestor-ügyben magát megégető kereskedőházat azonban ne keressük a listában, a külügy nem tud róla. Vagy legalábbis azt szeretné, hogy mi ne tudjunk róla.

Amellett, hogy a kormany.hu-n elérhető adatok hiányosak, egyben áttekinthetetlenek is, a szerkesztés felhasználóbarátnak a legkevésbé sem mondható. A kilenc minisztérium adatai ömlesztve érhetők el több száz oldalon, különféle fájlformátumokban, sokszor tömörített mappaként, a szkennelt fájlok esetében pedig a másolhatóság elve is sérül. Állampolgár legyen a talpán, aki kiigazodik a kormányzati dokumentumrengetegben. Az alkotmányos célt, nevezetesen az átláthatóságot, mondanunk sem kell, ez így nem segíti elő.

A központi kormányzati honlap felelőse a Miniszterelnökség, azon belül is a kormányzati kommunikációért felelős államtitkárság. Korábban a büntető törvénykönyv két évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegette azt, aki „a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvényi rendelkezések megszegésével tájékoztatási kötelezettségének nem tesz eleget”. E szigor ugyan 2013 óta már a múlté, a két érintett állami vezető, Lázár János és Giró-Szász András azonban elrendelhetne egy szisztematikus felülvizsgálatot, hogy egy kicsit gatyába rázzák az öt éve nagy arccal – emlékezetes módon OMG-vel – beharangozott kormányzati portáljukat.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.