Azt se tudni, mit vett pontosan a külügy lélegeztetőgép címen

  • narancs.hu
  • 2020. november 3.

Belpol

Nem nagyon volt nagyobb üzlet mostanság a lélegeztetőgép-biznisznél.

Egy kormányközeli járt a legjobban a magyar cégek közül a kormány lélegeztetőgép-felvásárlásán - írja a hvg.hu, amelynek hosszas huza-vona után a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) végül kiadta a lélegeztetőgépek vásárlásával kapcsolatos szerződések mellékleteit.

A lap azt írja, a magyar beszállítóknál a KKM összesen 86 milliárd forintot költött el, a cégek ezért cserébe 6120 gépet ígértek, a legkülönbözőbb árakon. A legolcsóbb eszköz 8,8 millió forintba, a legdrágább 23,6 millió forintba került, ráadásul mindegyik eszköz ára más a különböző beszállítóknál is, olykor pedig még egy beszállítónál sem azonosak a gépek árai.

Bár ez lehet azért is, mert az eszközök más-más felszereltséggel érkeztek, ez a szerződésekből nem derült ki, a részletes műszaki leírást ugyanis "kifelejtették" belőlük - így sem azt nem lehet megtudni, hogy pontosan mit is vett a KKM, sem azt, hogy valójában túlárazták-e a gépeket.

A Pro Concept nevű beszállító ráadásul a gépek típusát sem írta bele a szerződésekbe, holott összesen 12 milliárdért vásárolt tőle gépeket a KKM. A cég Hiszem János érdekeltsége, aki korábban egy Magyarországra csorgatott azeri pénzekkel kapcsolatos ügyben tűnt fel - most az általa biztosított, szinte minden elemében ismeretlen eszközökből 727 darabot rendelt a külügy, darabonként 12-17 millió forintért.

A legnagyobb beszállító a Fourcardinal nevű társaság volt, amelytől 17,7 milliárd forintért rendelt a KKM gépeket, 16-19 milliós darabáron, összesen 1000 darabot. A cég tulajdonosáról, Nagy Beatrixról a Heti Válasz korábban azt írta, hogy anyja, Szegi Ildikó közeli kapcsolatban áll Orbán Viktor egyik főtanácsadójával, Rahói Zsuzsannával. Szegi fiának cégével, a Szegi Medical Kft.-vel egyébként szintén szerződött a KKM, összesen 391 millió forintért.

A KKM szerződött olyan céggel is, amelynek előtte nulla forint bevétele volt (bár a cég tulajdonosa azt mondta a lapnak, hogy végül visszautalta a kapott összeget, mert nem tudott szállítani), illetve olyan cégnek is, amely a koronavírus-járvány kitörése után egy hónappal alakult, tulajdonosa pedig egészen addig gépjárműalkatrészek nagy- és kiskereskedelmével foglalkozott.

Arra a kérdésre, hogy miért épp ezekkel a társaságokkal szerződtek, a KKM azt válaszolta: "azokkal kötöttünk megállapodást, akik képesek voltak arra, hogy Magyarországra lélegeztetőgépet hozzanak".

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.