Bankkonszolidáció: Bokros Lajos beintett

  • Várkonyi Iván
  • 1996. június 20.

Belpol

Bokros Lajos, akit a bankkonszolidációt vizsgáló országgyűlési bizottság a Budapest Bank egykori elnökeként hallgatott meg, feladatát alaposan túlteljesítve bemószerolta a vizsgálat tárgyát eddig nem képező OTP-t és Postabankot is.
Bokros Lajos, akit a bankkonszolidációt vizsgáló országgyűlési bizottság a Budapest Bank egykori elnökeként hallgatott meg, feladatát alaposan túlteljesítve bemószerolta a vizsgálat tárgyát eddig nem képező OTP-t és Postabankot is.

A bizottság két hete hívta kollokviumra Bokros Lajost. A zárt, titkos ülés eredményeként a honatyák úgy döntöttek, hogy az időközben felmerült, a Postabankot és az OTP-t érintő kérdésekben maguk elé kívánják citálni Horn Gyula miniszterelnököt, az Országos Takarékpénztár és Kereskedelmi Bank (OTP) elnök-vezérigazgatóját, Csányi Sándort és a Postabank vezetőjét, Princz Gábort.

A legnépszerűbb napilapban a bizottsági ülésről szóló tudósítás megjelenése után pár nappal Kiss Elemér, a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára arra hívta föl a figyelmünket, hogy volt

pénzügyminiszterrel vitatkozni

nem Horn Gyula nívója. Egyébként is, annak idején többször mondták már Bokrosnak, hogy személyi averzióit ne a pénzügyi tárca éléről kívánja rendezni. Bokros sem volt rest: levelet írt, hogy tudniillik a miniszterelnöknek nem vele, hanem a bizottsággal kellene vitatkoznia.

Állítólag - ezt ugyan a jegyzőkönyv nem támasztja alá - Bokros Lajos úgy nyilatkozott, hogy az OTP és a Postabank esetében Horn Gyula miniszterelnöki hatalmát felhasználva érte el azt, hogy szakmailag alaposan megindokolt lépéseit ő (mármint Bokros) ne tudja megtenni. Az állami részesedésből fakadó tulajdonosi jogokkal ugyanis a mindenkori pénzügyminiszter élhet, ha tud - Bokros nem tudott, s ez, véli a volt pénzügyminiszter, Horn sara. Az OTP-nél például ezért nem lehetett elnök-vezérigazgatói székétől megfosztani Csányit, s a Postabanknál szintén felsőbb utasítás miatt nem lehetett könyvvizsgálatot végrehajtatni egy nemzetközileg elismert céggel.

Lehet, hogy

így volt, lehet, hogy nem: az azonban nem világos - tán még Bokros számára sem -, hogy mi köze van mindennek a bankkonszolidációhoz. Az OTP és a Postabank éppen abban tűnik ki a volt állami tulajdonú bankok közül, hogy soha nem látott konszolidációs kötvényt. Ha nagyon akarjuk, mondhatjuk persze azt is: minden állami tőkejuttatás és különleges kormányzati beavatkozás bankkonszolidációnak számít.

A bank- és adóskonszolidációs ad hoc parlamenti bizottság elnöke, a fideszes Varga Mihály úgy véli, minden olyan esetet meg kell vizsgálni, amelyben a Pénzügyminisztérium döntései valamilyen formában pénzintézeteket érintettek. Nehéz dolguk lesz. A Pénzügyminisztérium ugyanis egy évben egyszer beleszólhat a tulajdonában lévő bankok ügyeibe: a rendes évi közgyűléseken. Ekkor döntenek általában a nyereség felosztásáról, a társaság üzleti stratégiájáról, az igazgatóság és a felügyelőbizottság tagjairól, a cég vezérigazgatójáról és elnökéről. Röviden: a bank sorsáról. Ebben nincs semmi különös, minden tulajdonos így cselekszik minden közgyűlésen.

Egyszerűbb, ha leszűkítik a kört az úgynevezett különleges intézkedésekre, például arra, amikor pénzt kapott egy bank. Ez

két formában

történhetett meg: vagy valamilyen trükkel hozták előnyös helyzetbe az intézményt, vagy egyszerűen nagy csomag konszolidációs kötvényt adtak át neki. Ez utóbbi akció valóban nem túl bonyolult: a rendkívül rossz helyzetben lévő állami nagybankokat úgy tőkésítették fel az összeomlás előtt, hogy nagy értékben adtak át nekik államkötvényeket. A kötvények egyrészt feljavították a pénzintézetek mérlegét, másrészt minden évben szép kamatot hoztak a konyhára, hiszen hozamukat a kincstárjegyeken keresztül az aktuális kamatszinthez igazították. Olyannyira szép ez a minden évben megkapott summa, hogy még az idén is jelentős megterhelést jelent a költségvetésnek, amikor ki kell fizetnie a még a bankoknál lévő konszolidációs kötvények kamatait - pedig most már csak négy műintézmény mérlegében szerepel ez a tétel: a Kereskedelmi és Hitelbank, a Magyar Hitelbank, a Takarékbank és a Mezőbank könyvelhet el bevételként ilyen pénzt. A bankkonszolidáció eme klasszikusnak mondható formájában szinte minden pénzintézet részt vett, kivéve - mint már említettük - az OTP-t és a Postabankot.

A másik módszer kissé bonyolultabb, és nehéz megmondani, mennyire minősíthető bankkonszolidációnak. Egyik alfaja, amikor konszolidálják a bank adósait, például úgy, hogy hiteleik visszafizetését átvállalja az állam. Ebben van ráció annak ellenére, hogy egy rossz adóst minden bank csak magának köszönhet, hiszen végül is a pénzintézet bírálta el rosszul, tud-e majd fizetni az ügyfél. (Némileg más a helyzet természetesen akkor, amikor állami vállalatokról van szó.)

A "bonyolultabb módszer" másik alfaja az, amikor egy bank

leleményes jogi úton-módon

kap pénzt. Ilyen például a Budapest Banknak átadott 12 milliárd forint is, ami természetesen nem bankkonszolidáció, csupán a privatizációt elősegítő állami tőkejuttatás, mint ahogyan azt az ügy vizsgálatára alakult parlamenti ad hoc bizottság oly szépen megállapította.

A 12 milliárd ügyének mellesleg semmi köze sincs a Bokros által most feldobott témához. A Budapest Bank egyébként a 12 milliárdon felül is jócskán kapott az államtól, s a parlamenti bizottság is éppen ezért rendelte be Bokrost. (Bokros Lajos a bank konszolidációs - egyébiránt igen vitatott - időszakában volt a cég elnök-vezérigazgatója.) Csakhogy az időközben a pénzügyminiszterségbe is belekóstolt Bokros szívesebben beszélt arról, hogyan nem támogatta a kormány a nem konszolidált bankok ellen irányult akcióit. Megfigyelők úgy vélik, Bokros lépése elsősorban taktikai húzás: tisztában van azzal, hogy a bizottságot és a közvéleményt a Budapest Bank milliárdjainál jobban érdekli a miniszterelnök esete a két legnagyobb hazai bankkal. Hogy aztán ennek az egésznek tényleg van-e alapja, azt majd kivizsgálja a bizottság. Legalább addig sem foglalkoznak mással. Például vele.

Várkonyi Iván

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.