Az Európai Unió Bírósága befogadta azt a keresetet, amelyet hat „alapítványi” – vagyis magánintézménnyé alakított korábban állami fenntartású – egyetem nyújtott be tavaly májusban az Európai Tanács 2022. decemberében hozott határozata ellen – írja a Népszava.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora még a lapnak korábban adott interjújában beszélt arról, hogy az Európai Unió Bírósága befogadta a pert, amit magyarországi egyetemek indítottak, miután az Európai Tanács megtiltotta, hogy az EU szerződést kössön az alapítványi formában működő intézményekkel, ami lényegében az Erasmus+ oktatási csereprogramból és a Horizont Európa kutatás-fejlesztési programból való ideiglenes kizárásukat jelenti. A hivatalos indoklás szerint a tiltás addig marad érvényben, amíg a magyar kormány nem szünteti meg az ilyen intézmények kuratóriumaira jellemző összeférhetetlenséget. A másfél éve zajló eljárásban mostanáig nem sikerült megállapodniuk a feleknek, bár az egyeztetések folyamatosak.
Merkely Béla bejelentését – miszerint a bírák két hete befogadhatónak minősítették a keresetet – most a bírói testület is megerősítette lapnak.
Mindez azt jelenti, hogy elkezdődhet a per, amely valószínűleg másfél-két évig fog tartani. Ennek ellenére a rektor abban bízik, hogy az alperes EU Tanács még az év vége előtt „döntetlent” ajánl, azaz visszalép a pertől. Ha az Orbán-kormány az év vége előtt végrehajtja a brüsszeli kéréseket, és a nevezett felsőoktatási intézmények ismét szerződhetnek az EU-val, akkor természetesen okafogyottá válik a per.