EB az Erasmusról: Már novemberben szóltak, hogy nem lesz elég, amit a kormány változtatott

  • narancs.hu
  • 2023. január 12.

Belpol

Az EB szóvivője a csütörtöki sajtótájékoztatón tette tisztába a helyzetet. 

Nem kommentálta az Európai Bizottság (EB) a csütörtöki sajtótájékoztatóján a magyar kormányinfón elhangzottakat az Erasmus programokkal kapcsolatban, de elmagyarázták a Bizottság álláspontját. 

Mint ismert, az EB két fontos, a felsőoktatást érintő uniós pályázat felfüggesztéséről hozott nemrégiben döntést. Így az alapítványi fenntartásban lévő magyarországi egyetemek a következő tanévtől nem juthatnak hozzá az Erasmus+ oktatási csereprogram pályázati összegeihez, valamint a Horizon Europe, európai kutatásokat és fejlesztéseket támogató uniós pályázati lehetőségekhez sem. 

Az EU egyrészt azt tartja aggályosnak, hogy az alapítványokba kiszervezett intézmények működési modellje nem biztosítja a közösségi források átlátható kezelését, másrészt azt is, hogy magas rangú politikai tisztségviselők kerülnek az alapítványok vezetőségébe. Ha ezeket korrigálja a kormány, akkor kaphatják meg újra ezeket a támogatásokat a kiszervezett egyetemek.

A kormány részéről először a Kulturális és Innovációs Minisztérium reagált közleményben, amelyben arról írtak, hogy a most futó programokat nem érinti a döntés, márciusig pedig még egyeztetnek. Navracsics Tibor uniós forrásokért is felelős területfejlesztési miniszter úgy fogalmazott, bízik benne, hogy csak félreértésről lehet szó, az EB azonban megerősítette, hogy aggályaikat már korábban is jelezték a kormánynak.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón azt mondta, Navracsics Tibor egyeztetni fog az EB-vel az Erasmus-ösztöndíjakról, de ha nem születik megállapodás, a kormány kifizeti az ösztöndíjak költségét, majd arról is beszélt, hogy ha az EB azt kéri, akkor módosítják is a vonatkozó szabályozást, de ezt eddig szerinte nem tették meg világosan. 

Az EB csütörtöki sajtótájékoztatóján a vonatkozó kérdésre Ujvári Balázs bizottsági szóvivő azt mondta, az EB álláspontja mindig is világos volt, az átláthatóság növelését akarják elérni a jogállamisági mechanizmus részeként, ennek keretében 17 pontról állapodtak meg a magyar kormánnyal, ezek egyike tartalmazta azt is, hogy orvosolni kell a közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumának problémáját. 

A kormány ezután módosította a szabályozást, az összeférhetetlenségi szabályokat pedig nagyjából úgy variálta át, hogy ha valaki egy kuratóriumban érintett vagy elfogult egy adott ügyben, akkor az maga tartózkodjon a döntéshozataltól. 

Ujvári Balázs elmondta, november 30-án a Bizottság kiadott egy nyilvános értékelést is, amelyben világosan leírták, hogy bár elismerik a magyar kormány erőfeszítéseit, amiket az összeférhetetlenség kizárása irányába tett, de további aggályaik vannak az új szabályozással kapcsolatban, ami gyakorlatilag továbbra is megkönnyíti és lehetővé teszi, hogy magasrangú politikai tisztviselők részt vegyenek a közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaiban, ezért a Bizottság ezt nem fogadja el megoldásként.

Ujvári emlékeztetett rá, hogy amikor december 9-én bemutatták az újabb értékelést a 17 ponttal kapcsolatban, akkor nem is változtattak a korábbi értékelésen, az Európai Tanács pedig végül december 15-ével megtiltotta az újabb jogi kötelezettségvállalásokat az alapítványoknak, minthogy a kormány nem oldotta meg az összeférhetetlenségi helyzetet. 

A bizottsági szóvivő hangsúlyozta, most tisztázni akarják a magyar kormánnyal, hogy hogyan oldanák meg ezt a hiányosságot. 

A programok felfüggesztésének hatásáról azt mondta, mivel az Erasmusnál és a Horizon Europe programnál is 2 éves időszakokra kötnek szerződéseket, 2022 közepén pedig már aláírtak elég sokat, ezért 2024-ig többnyire biztosított a programok finanszírozása, a tiltás csak az új jogi elköteleződésekre vonatkozik, a december 15-e előtti szerződésekre nem.  

Gulyás Gergely a kormányinfón a 444.hu kérdésére arról beszélt, hogy "eddig a Bizottság nem vetette fel nyilvánosan" a kérdést, és bár valóban megkapták a Bizottság által emlegetett novemberi és decemberi dokumentumokat, de azokban "egy hosszú határozat tizennyolcadik sorában" volt szerinte elrejtve a dolog, és "miután senki nem kérdezte, ezért a másik tíz, egyébként nagyobb jelentőségű üggyel foglalkoztunk. Csak miután az Erasmus-ösztöndíjat is ebbe a körbe sorolták, ami egy létező, de vitatható értelmezés, ezért most ez vezető hír lett, és azért beszélgetünk róla ilyen hosszan" – fejtegette Gulyás. 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.