Beletörődtünk Orbán uralmába?

  • narancs.hu
  • 2018. szeptember 20.

Belpol

A magyarok 49 százaléka nem hiszi, hogy Orbán demokratikusan leváltható.

A Policy Solutions és a Friedrich Ebert Stiftung kutatást készített, hogy mit gondolunk jelen pillanatban mi, magyarok a saját demokráciánk állapotáról. Az anyagot a 24.hu szemlézte. Többek között az derült ki, hogy:

A megkérdezettek 56 százaléka véli úgy, hogy a demokrácia a legjobb politikai rendszer.

Minden tizedik magyar szerint bizonyos körülmények között egy diktatúra jobb, mint a demokrácia. A lakosság 27 százaléka szerint teljesen mindegy, hogy milyen politikai rendszerben élünk.

A felsőfokú végzettségűek háromnegyede híve a demokráciának, a nyolc általánost végzetteknek csak 44 százaléka. A legképzetlenebbek 44 százaléka gondolja úgy, hogy mindegy, demokrácia van vagy diktatúra.

A budapestiek háromnegyede tartja a demokráciát a legjobb politikai rendszernek, a vidéki  városok és falvak lakói esetében az arány 49 és 53 százalék.

A magyarok 44 százaléka pozitívan értékeli a magyar demokrácia állapotát, de minden tizedik mondja csak azt, hogy nagyon jó a helyzet.

false

A fideszesek 83 százaléka nem talál különösebb kivetnivalót a hazai politikai rendszer minőségében.

A megkérdezettek 45 százaléka ért egyet azzal, hogy „Magyarországon sajtószabadság van, hiszen a média szabadon bírálhatja a kormányt”. 53 százalék szerint a sajtószabadság ennél azért összetettebb dolog.

65 százalék nem hisz a független sajtó létezésében. Míg a kormánypártiak általánosságban kételkedhetnek a független média létezésében, addig az ellenzékiek főleg úgy vélhetik, hogy csak Magyarországon szűnt meg létezni a független sajtó.

A megkérdezettek 41 százaléka szerint  Magyarországon bárki hozzáférhet megbízható információkhoz, 54 százalék szerint viszont nem. A fideszes szavazók 58 százaléka is így gondolja, míg 37 százalékuk nem.

A magyarok fele nem látja biztosítottnak a tudomány függetlenségét

A megkérdezettek 59 százaléka úgy gondolja, hogy a politikusokra nem ugyanazok a törvények vonatkoznak, mint az átlagemberekre.

Az emberek 56 százaléka elégedetlen a kormányzati döntéshozatal átláthatóságával és az intézkedések indoklásával. A fideszesek egyharmada is úgy érzi, hogy nem tájékoztatják őket kellőképpen a kormány döntéseinek hátteréről.

A Fidesz-szavazók 8-ra értékelték a választások demokratikusságát, az ellenzékiek legfeljebb 4 pontot, a bizonytalanok pedig 4,6 pontot adtak rá.

És:

A magyarok 49 százaléka nem hisz abban, hogy az Orbán-kormányt demokratikus választáson le lehet győzni. 36 százalék gondolja úgy, hogy minden feltétel adott ahhoz, hogy egyszer demokratikus úton megbukjon a Nemzeti Együttműködés Rendszere. A kormánypárti szavazóknak is csak a fele hisz abban, hogy a NER egyáltalán leváltható.

További lesújtó eredmények a 24.hu cikkében.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.