Hadat üzent Orbán sajtófőnökének a Magyar Békekör

  • narancs.hu
  • 2023. február 12.

Belpol

Mert Havasi fake newsnak minősített egy orosz eredetű hírt a kárpátaljai magyar katonákról.

Az ukrán hadseregben szolgáló kárpátaljai magyar katonáknak üzent a közelmúltban az orosz állami Rosszija 1-es tévécsatorna műsorában Igor Korotcsenko újságíró, védelmi és külpolitikai szakértő, újságíró.

Ezt mondta:

  • „Nagyon fontos, hogy információs lehetőségeinket felhasználva a magyar nemzetiségű ukrán állampolgároknak azt tanácsoljuk: a frontra kikerülve, az első adandó alkalommal szökjenek át a frontvonalon, és adják meg magukat az orosz fegyveres erőknek.”
  • Gondolom, meghozzuk a szükséges döntéseket annak érdekében, hogy ezeket a magyarokat – akiket erőszakkal kényszerítenek az Oroszország elleni harcra – átadjuk Orbán Viktor kormányának.”
  • „Közvetlen Moszkva–Budapest légijáratot létesítünk.”

Ahogy erre a Telex tényellenőrző sorozatában felhívta a figyelmet, ezt a hírt a Magyar Békekör Egyesület oldala átvette. Az egyesület az ukrajnai háborúról közöl hitelesnek tűnő írásokat orosz hírforrások alapján, és ezzel részt vesz az információs háborúban. A békekör ezt a hírt már úgy tálalta, mint tényt, „gondolom” nélkül: a kárpátaljai magyar katonákat „légi úton Budapestre szállítják, és átadják őket Orbán Viktornak”.

A Telex megkérdezte Havasi Bertalant, Orbán Viktor sajtófőnökét, tényleg igaz-e, hogy a magukat megadó kárpátaljai magyar katonákat Magyarországra hozzák és átadják a miniszterelnöknek.

Havasi azt felelte, ez fake news.

A Magyar Békekör Egyesület nem hagyta szó nélkül a sajtófőnök nyilatkozatát.

„Noha a tény nem fog megváltozni attól, hogy hamisnak nevezik, a félresikerült »cáfolat« felveti azt a kérdést, hogy vajon a magyar kormány kész-e menedékjogot biztosítani azoknak a kényszerbesorozott külhoni magyar katonáknak, akik a frontra érve azonnal leteszik a fegyvert, és megadják magukat az orosz hadseregnek, hogy aztán összegyűjtsék és Budapestre szállítsák őket – mint az orosz felvetésben elhangzott. A miniszterelnöki szóvivő elhamarkodott véleménye feltételezhetően nem tükrözi Orbán Viktor álláspontját, hiszen a kormányfő következetesen kiáll a kárpátaljai magyarok jogaiért Kijevvel szemben, így aligha férhet kétség ahhoz, hogy ne viselné szívén életüket és sorsukat” – írja a portál.

A békekörösök szerint a hadifoglyok ideszállítására lehetne „kerülő úton” megoldást találni, és emlékeztetnek, ők már február 6-án javasolták a magyar kormánynak, kössön megállapodást az orosz féllel, hogy a magukat megadó magyarok kapjanak menedékjogot, az ukrán állam később ne vonhassa őket felelősségre amiatt, hogy megadták magukat. 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Mi nem ítélkezünk, aki úgy érzi, hogy segít neki ez az ételadomány és rászánja az időt, annak adunk”

2014 óta kéthetente száz-százötven embernek ad főtt ételt és tartós élelmiszert Makón a Heti Betevő, a kezdeményezést önkéntesek mellett pékségek, éttermek, vállalkozók éltetik. Az ételosztásra érkezők főleg idős és rossz körülmények között élő emberek, de az önkéntesek mindenkinek adnak, aki úgy érzi, segít neki az ételadomány. 

Ungvári Tamás: A dandyt elfogadom

  • Urfi Péter

Teljesen legális, belügyi bárcával vártak a legszebb lányok – dicsekedett az író, fordító majd' tíz évvel ezelőtt, amikor egy fotó történetét is alaposan körbejárta Urfi Péter kérdésére. Idézzük fel az Ungvári Tamással készült interjút egy 2016-os lapszámból!

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.