Bérnővérek bevetésével próbálják kezelni a válságot a kórházak

Belpol

„Régebben csak egy-két osztályon kellett bérnővér, például az aneszteziológián vagy intenzíven, most már van olyan intézmény, ahol 10-12 osztályon is folyamatos az igény.”

Egyre nagyobb gondokat okoz az egészségügyben a munkaerőhiány, amit kényszermegoldásokkal próbálnak az intézményvezetők megoldani – mondta lapunknak Eisenhauerné Fördös Andrea, a Független Egészségügyi Szakszervezet egyik alelnöke, akitől a fenti idézet is származik. Előzetes az e heti Magyar Narancsból.  

Szeptember első hetében robbant a hír, hogy az ajkai kórház intenzív osztályán még nyáron felmondott az összes ápoló, köztük a főnővér és a helyettese is. A helyzetet a kórház átcsoportosítással, nyugdíjba ment dolgozók visszahívásával és bérnővérekkel próbálja orvosolni.

Helyzetkép belülről: így zajlott le a felmondási hullám az ajkai kórházban

A minőség rovására megy az, ahogyan pótolni próbálják az ajkai kórház felmondott szakembereit. A egyik felmondott nővérrel beszélgettünk. Az ajkai Magyar Imre Kórház intenzív osztályáról az elmúlt napokra minden, korábban ott dolgozó nővér távozott. Az idáig vezető folyamatról, a jelenlegi helyzetről, az okokról beszélgettünk az egyikükkel. Anonimitást kért, amelyet tiszteletben tartunk.

A mind aggasztóbb nővérhiány enyhítésének egyik lehetséges megoldása a bérnővérek alkalmazása. Csakhogy még a sokadik 12 órát teljesítő bérnővérekkel együtt sincs meg a kellő számú ápoló az országban. „A bérnővérekkel való munkának megvannak az előnyei és a hátrányai is” – mondta Eisenhauerné.

A bérnővérek olyan ápolók, akik vagy egy cég alkalmazásában állnak, vagy főállásuk mellett másod-, esetleg harmadállásban vállalják a kiküldetést. Eisenhauerné szerint az ilyen cégek között egyre nagyobb a verseny, hiszen az ápolók leginkább oda mennek, ahol a magasabb órabér mellett kiszámíthatóságot és biztonságot tapasztalnak.

A fizetés sarkalatos pont, komoly bérfeszültségek is adódhatnak. Egyfelől bérnővérként jobban lehet keresni, mint közalkalmazottként, másfelől viszont akkor keresnek sokat, ha folyamatosan dolgoznak – ha valaki szabadságra megy, arra az időre nincs fizetés.

További részletek a friss Magyar Narancsban: a lap már kapható az újságárusoknál, vagy megrendelhető itt.

Magyar Narancs – Archívum részletes

A Magyar Narancs 40. lapszámának tartalmából.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.