Átverte a tűzoltókat a Belügyminisztérium

  • narancs.hu
  • 2019. december 17.

Belpol

„Mert aki hazudik, az csal, / Aki hazudik, az lop, / Hazudni, csalni: csúnya dolog!”

Zsinka András helyettes államtitkár tavaly november óta húzogatta a tűzoltók előtt mézesmadzagként a béremelés ígéretét, amire azok nagyon is rászorulnának: egy kezdő vonulós tűzoltó bére bruttó 180 ezer forint, a mentésekben, káreseteknél dolgozók pedig a garantált bérminimum környékén, vagy annál is rosszabbul keresnek. Gyenge elismertség, túlterheltség, létszámhiány, alulfizetettség – sorolja a szakszervezet, mivel kell nap mint nap megküzdenie a tűzoltóknak, na persze a szokásos, embert próbáló munkáik mellett.

A közelmúltban épp ezért egyre hangosabban morgolódtak a tűzoltók. Zsinka a Belügyi Érdekegyeztető Tanács (BÉT) tavaszi ülésén még nyugalmat kért, a következő, májusi ülésen azonban tovább fokozódott a feszültség, az érdekképviseletek kivonultak az egyeztetésről, majd közleményben fakadtak ki a Belügyminisztérium ellen.

Erre reagálva Pintér Sándor júniusban bejelentette, hogy 2020 januárjától fizetésemelés várható a rendvédelmi ágazatban. A belügyminiszter az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságában tartott éves miniszteri meghallgatásán ráadásul kifejezetten pozitív képet festett a irányítása alatt működő szervek általános helyzetéről. Az egyeztető tanácsot ennek ellenére nem hívták ismét össze, a BM most megjelent, 2020-as első félévi jogalkotási munkatervében pedig szó sem esik béremelésről.

A tűzoltó-szakszervezet "A be nem tartott ígéret egyenlő a hazugsággal" címmel most közleményt jelentetett meg. "Végighazudták nekünk az évet" - írja ebben Vidó Attila alelnök, majd tételesen bemutatja, mi történt az elmúlt egy évben a béremelések ügyében. A végeredmény: 2020-ban sem lesz béremelés.

Az alelnök stílusosan egy Beatrice-idézettel zárja közleményét:

„Mert aki hazudik, az csal,

Aki hazudik, az lop,

Hazudni, csalni: csúnya dolog!”

Via 24.hu

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.