Bevásárolt a honvédelem: tankok tízmilliárdokért, ellentételezés nélkül

  • narancs.hu
  • 2019. január 21.

Belpol

Valószínűleg minden hírszerzés tudja, hogy miket veszünk és mennyiért, csak mi nem.

A Népszava számol be arról, hogy a Honvédelmi Minisztérium komoly katonai vásárlásokat foganatosított, méghozzá ellentételezés nélküli, azaz az általános szokással ellentétben a fegyvergyártó vállalattól nem kér semmilyen egyéb beruházási kötelezettséget a vásárlás ellenében.

Magyarország ka Krauss-Maffei Wegmann (KMW) nevű német fegyvergyártóval kötött szerződést ankok és önjáró lövegek vásárlására, eszerint Magyarország 44 új és 12 használt Leopard 2A7-es tankot, valamint 24 PZH önjáró löveget kap. A Népszava azt írja, hogy korábbi, ekkorra nagyságrendű beszerzések esetében azonban nemcsak a vásárlásról állapodtak meg a felek, hanem arról is, hogy a gyártó cég (vagy annak anyanemzete) munkahelyeket teremt Magyarországon vagy a hazai cégek exportnövelő megrendeléseket kaptak az üzletért cserébe. Egyes szakmai vélemények szerint az ilyen megegyezések viszont átláthatatlanná teszik a fegyvervásárlások tényleges értékét, és csak látszólag tekinthetők ellentételezéseknek, inkább csak arra jók, hogy a közvélemény számára szimpatikusabbá tegyék az egyébként népszerűtlen és nagyon is drága hadiipari vásárlásokat.

A Népszava a Honvédelmi Minisztériumtól szerette volna megtudni, hogy mit vállalt a német vállalat cserébe a komoly összegű vásárlásokért. Kérdésükre mindössze annyi választ kaptak a tárcától, hogy: "A szerződés jelen állása szerint nincs napirenden az ön által említett felvetés".

Ilyen ellentételezés azonban akkor is volt, amikor az első Orbán-kormány a Gripen vadászgépek bérlése mellett érvelt: a konzorcium akkor a bérleti díj 110 százalékát ellentételezik befektetésekkel, ha tőlük bérlik a gépeket.

A pontos vételárat ráadásul sem a tárca, sem a gyártó nem hozza nyilvánosságra, ahogy az Airbus vásárlás részleteiről sem tudhatunk semmit. A Népszava szerint az áprilisi választás előtt kezdődött igazán a titkolózása a hadiipari költéseről: a honvédelmi bizottság kormánytöbbsége egy 650 milliárd forintos, honvédelmi beszerzésekre fordítható biankó csekkről döntött. Ahogy írják, a nagy titoktartásnak kevés oka lehet, ugyanis a forrásaik szerint a környékbeli hírszerzések pontosan tisztában lehetnek azzal, hogy a magyarok milyen fegyverből mennyit vásároltak.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.