Miután a Magyar Államkincstár inkasszóval elvitte az idei évre kiszabott 89 milliárd forint szolidaritási adó első részletét, Húsvétra mínuszba csúszott át a fővárosi önkormányzat – írja a Népszava.
Az önkormányzat anyagi helyzetét tovább nehezíti, hogy egyelőre hiába vár a korábbi megállapodások alapján járó forrásokra.
Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója azt nyilatkozta a lapnak, hogy Budapest most folyószámlahitelből él, és ez így is lesz az iparűzési adó őszi befizetéséig. A mínusz szeptemberig eléri a 60 milliárd forintot.
Idén a városvezetés csak úgy tudott nullszaldós költségvetést készíteni, hogy a szolidaritási hozzájárulást, amelyet az államnak kell fizetni, nem a teljes, Budapestre kirótt 89 milliárddal, hanem csak 39 milliárddal tervezték. Március végén azonban az államkincstár nyilvánvalóvá tette, le fogja emelni a teljes összeget, akkor is, ha ezzel fizetésképtelenné válik a főváros.
A lap emlékeztet, a hazai önkormányzatoktól szolidaritási hozzájárulás címén elvett összeg az utóbbi öt évben meghatszorozódott: 2020-ban még csak 58 milliárdot vett el így az állam a településektől, idén már több mint 360 milliárdot. Az ily módon adóztatott települések száma nőtt, mert a 3200 önkormányzatból tavalyelőtt még csak 724-től szedett szolidaritási hozzájárulást a kormány, idén már 855-től. Budapestnek és a kerületeknek idén együtt 162,4 milliárdot kellene befizetni. Márciusban, amikor az első részletet, a 100 milliárd forintot beszedte a kincstár, 40 milliárdot a fővárostól és a kerületektől vitte el.
A fővárosnak több pere is van ebben az ügyben, mert vitatja a szolidaritási hozzájárulás mértékét, a kiszabás és beszedés módját. Egy pert megnyert 2023-ra vonatkozóan, de a MÁK nem fizette vissza a pénzt, amit a bíróság megítélt.