Budapest vezetése nem gondolkodik intézménybezárásokban, mert pár tízmillió megspórolása nem segít

  • narancs.hu
  • 2022. szeptember 22.

Belpol

Hisz' több százmilliárdos rezsiről van szó. A főváros nem fogadja el az elképesztő árajánlatokat, se az áramra, se a gázra. Más módon próbálnak meg spórolni, mindeközben pedig megmentenék a civil fenntartású szociális intézményeket.

Miközben a kisebb-nagyobb települések egymás után jelentik be, hogy előbb-utóbb bezárják az intézményeiket a magas rezsiárak miatt, a fővárosi vezetés nem készül ilyesmire – írja a 444.hu. Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes egy sajtóbeszélgetésen azt mondta, ezzel nem lehetne annyit spórolni, amiért meg is érné megválni a szolgáltatásoktól.

A főpolgármester-helyettes azt mondta, nem teljesen érti, más önkormányzatok mit várnak ezektől a lépésektől, hiszen az alapproblémát nem képesek megoldani, legfeljebb annak látszatát kelthetik. Legutóbb a XII. kerület döntött úgy, hogy januártól több kulturális intézményt bezárnak három hónapra.

Kiss kiemelte,

ha pár hónapra lekapcsolják valahol a fűtést, azzal megtakaríthatnak pár tízmillió forintot, miközben a mostani árajánlatok alapján jövőre 240 milliárd forintba kerülne az áram a fővárosi cégek és intézmények számára.

"Ne okozzunk kárt, ha közben nem tudjuk megoldani a problémát." Szerinte felesleges megválni például az idősek klubjától vagy a színháztól válság idején, amikor különösen fontos lesz az emberek számára, hogy közösségben legyenek. Elmondása szerint a sportlétesítményeket ő is más kategóriába sorolja, gondolkodik a főváros vezetése azon, hogy az egyetlen fővárosi fenntartású tanuszodát bezárják egy időre.

A lap szerint Kiss Ambrus elmondta, a főváros inkább azzal spórol, hogy a téli időszakban legfeljebb 20 fok lesz a Főpolgármesteri Hivatalban, és az épület egy részében megpróbálják teljesen lekapcsolni a fűtésről, ehhez a dolgozókat az épület más részébe költöztetik át. Mint mondta, – a kormánnyal ellentétben –20 fok alá nem vennék a fűtés, mert bár ez papíron jól nézhet ki, "nem biztos, hogy ennek így van értelme", ráadásul a munkaegészségügyi szabályokat sem tartja tiszteletben. "Az életszerűség fontos."

De például gondolkodik a fővárosi vezetés azon, hogy a Főpolgármesteri Hivatalban home office-t vezessenek be péntekre a fűtési időszakban, illetve az igazgatási szünetet is meghosszabbíthatják január elején. Karácsony Gergely felkérte a fővárosi cégeket és intézményeket, hogy a hivatalhoz hasonlóan egyeztessenek a szakszervezetekkel ilyen lépésekről.

Ezen kívül például a főváros szeptember elején két órával lerövidítette a díszkivilágítást a spórolás jegyében.

Kiss felidézte, hogy a főváros is olyan elképesztően magas árajánlatokkal szembesült a jövő évi gázra és áramra, amiket soha sem tudna kifizetni, ezért arra jutottak, nincs mit tenni, várni kell. "Sok válságot láttunk már 2019 óta, és tudjuk, hogy ilyen helyzetben tudni kell várni" – hangoztatta a 444.hu beszámolója szerint a főpolgármester-helyettes. Elmondása szerin azért várnak, mert "az energiapiac így fenntarthatatlan", Kiss szerint előbb-utóbb az Európai Uniónak vagy a nemzetállamoknak muszáj lesz beavatkozniuk. Addig viszont meggondolatlan lépésnek tartanák, ha csillagászati árban egyeznének meg a következő évre.

Kiss Ambrus szerint simán elképzelhető, hogy lesz olyan időszak, amikor a fővárosban napi áron vásárolt árammal működnek majd a dolgok, amiről persze képtelenség megmondani, hogy olcsóbb vagy még drágább lesz-e a mostani ajánlatoknál.

"Ha nincs érvényes közbeszerzés áramra, az nem jelenti azt, hogy nincs áram a vezetékekben", vagyis a főpolgármester-helyettes szerint ebből nem következik, hogy leállna a város. Ahhoz le kéne vágni a vezetékeket.

Kiss emlékeztetett,

a fővárosnak is van saját operatív törzse, amely most arra is próbál felkészülni, hogy "a szociális ellátórendszeri válság ránk fog robbanni".

Budapesten a hajléktalanellátó vagy a családoknak átmeneti otthont nyújtó intézmények jelentős részét civil szervezetek működtetik, és félő, hogy az energiaárak miatt "férőhelyek tucatjai zárhatnak be". Ezért egyeztetést kezdeményeznek, hogyan segíthetne ezeken a szervezeteken a főváros. "Ha az állam nem tesz semmit, ez meg fog jelenni az utcán és az állami gondozott gyerekek számában."

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.