Cenzúrázták a HétköznaPI CSAlódások raktárkoncertjét

  • narancs.hu
  • 2021. január 26.

Belpol

Több kormánykritikus számot is kihagytak belőle, és teljesen kivágták a rendszernek odamondogató bohócot. 

Erősen vágott formában készült el a HétköznaPI CSAlódások punkzenekar úgynevezett raktárkoncertes felvétele - derül ki a zenekar Facebook-posztjaiból

Mint ismert, a kormány egy 5,3 milliárd forintos segélyprogrammal próbálta kisegíteni azokat a zenekarokat, akik a járvány miatt több fesztiválos felépéstől is elestek - összesen 100 zenekart választottak ki, nekik lehetőséget biztosítottak egy nagyjából közönség nélküli koncertfelvételre, amelyért zenekaronként legfeljebb 15 millió forintot kaphattak.  

A meglehetősen kormánykritikus HétköznaPI CSAlódások szintén felkerült a listára, a zenekar pedig el is vállalta a fellépést - mint írják, ezért minden oldalról kaptak kritikát, de úgy gondolták, hogy egyrészt őket is nehezen érintette a járvány, másrészt "az állam nem a fidesz, az állami megsegítés nem a fidesz pénze. Ezeknek a döntéseknek egy normális világban nem szabadna, hogy közük legyen a politikához".

A zenekar ezután azt érezte, hogy különleges elbánásban részesül a fellépőhöz képest - csak velük nem forgattak bemutatkozó videót, és próbálták őket egyes számok eljátszárásáról is lebeszélni. 

"Csodás, amikor telefonon hívogatnak alkalmazottak, és nekik kellemetlen, hogy ki kéne hagyni számokat,

amikor azzal keresnek meg, hogy retteg a vezetőség a balhétól (kérem?), stb. Mindig akkor hívnak telefonon, amikor nem akarják, hogy írásban nyoma maradjon..." - írták. 

Végül aláírták a szerződést és kitűzték a felvétel időpontját, amelyre Megyeri Ferenc énekes a szokásos "Soros" feliratú pólójában ment. 

"Felvétel elején kamerapróba, stúdióhang beszól, kis türelmet kér. Vezető technikus, mint küldönc megjelenik, az a kérés, hogy le kéne venni a pólót. Feri: NEM. Akkor nem vagy hajlandó levenni, lecserélni? Feri: NEM. Emberünk kis türelmet kér és távozik. Várunk, stúdióhang: Oké, részünkről rendben, kezdhetjük. Később raktam össze a képet, hogy a stúdióból voltunk megfigyelve..." - írják az esetről. 

A felvételen részt vett egy bohócnak öltözött színész is, aki "rohadt jó dumákat nyomott, semmi direkt politika, de odafirkálás gazdagon, leginkább a fidesz szlogeneket visszamondva". A zenekar azt írja, a bohócot két nappal később öten várták hazaérkezve a lépcsőháza bejártánál és megverték. 

A felvétel után a zenekarral nem egyeztettek, majd decemberben megkapták a készre vágott anyagot az októberi koncertről. 

"Tudod csak mi maradt ki belőle? A bohócunk teljesen, és a kormány szempontjából cikinek tartott számok, Viktor, Abszurdisztán, Geciország, stb. De amin beszartam, hogy láthatóan úgy vágták az anyagot, hogy Feri pólóján a SOROS felirat ne nagyon látsszon." 

A zenekarral azt is közölték, hogy vagy ezt kapják vagy semmit, "szóval jobb lenne, ha jóváhagynánk". 

Horváth László, a zenekar menedzsere a 444.hu-nak azt mondta, a fellépés előtt felhívták, hogy „most az egyszer nem lehetne-e néhány számot kihagyni?”, majd miután a szervezők előre bekérték a számlistát, külön kérték, hogy legalább a Viktor című számot most ne játsszák el. A zenekar ennek ellenére eljátszotta, ezután pedig a szervező Antenna Hungária egyik munkatársa jelezte, hogy ez nagyon durva, ezért biztos nem lesz benne végső verzióban.  

Megyeri Ferenc énekes egy külön posztban írt arról, hogy "a kezdetektől kiütközött a 'különleges' bánásmód. Megtisztelő. Elismerésként tartom számon, hogy az általam az elmúlt harminc évben leírtakkal érdemi vitába senki nem száll, az egyetlen esélyként a cenzúra merül fel. Ugyanis a két hónappal később, az utolsó pillanatban egyeztetés nélkül rendelkezésünkre bocsátott felvételből nem csak a pólóm tűnt el – melyet már évek óta viselek a koncertjeinken (SOROS), hanem minden rendszerkritikát megfogalmazó dalunk is. Mindezt úgy, hogy a konferáló szövegek és az előadni kívánt dalok listája előzetes – kivételesen írásos – egyeztetésen ment át."

A zenekar azóta újra felvette a koncertet a bohóccal együtt, amelyet vasárnap közzé is tesznek majd.  

A raktárkoncertes felvételt itt lehet megnézni, ezen a szóban forgó "Soros" feliratú póló például csak akkor látszik némileg, amikor távolabbról mutatják a zenekart:

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.