„Valódi nemzeti konzultációt az oktatásért!” címmel tüntetés kezdődött november 26-án délután 3 órától a Pedagógusok Szakszervezete és a noÁr mozgalom szervezésében, az esemény célhelyszíne a Kossuth tér.
Délután háromnegyed háromkor több mint száz összegyűlt szerette volna átadni a Belügyminisztérium képviselőjének követeléseiket, a helyszínen voltak a szakszervezetek és az Egységes Diákfront tagjai, Mihalics Lili és Törley Katalin is, utóbbit a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból rúgták ki szeptember végén. Végül a minisztérium egyik őrének sikerült átadni a követeléseket, aki ígéretet tett rá, hogy eljuttatja Pintér Sándor belügyminiszterhez a dokumentumot.
Ezután a Belügy előtti kisebb tömeg egyesült a Szabadság téri nagyobbal, és elindultak az Akadémia utcán a Kossuth tér felé.
A pedagógusok 9 pontja a következő:
- Érdemi és nyilvános párbeszédet az oktatás megújításáról! Hiteles tájékoztatást a kormány és a közmédia részéről!
- Szüntessék meg a pedagógusok lejáratását, az oktatási szereplők megfélemlítését! A kirúgott vagy leváltott tanárokat azonnal helyezzék vissza! Megbecsülést a pedagógusoknak!
- Érdekérvényesítő sztrájkjogot a pedagógusoknak!
- Felelős, hozzáértő oktatásirányítást! Önálló oktatási minisztériumot!
- Kisebb terhelést a diákoknak és a pedagógusoknak!
- Esélyteremtő, minőségi oktatást és nevelést mindenkinek – az óvodától az egyetemig!
- Versenyképes és értékálló bérezést az oktatásban dolgozóknak!
- Minőségi, 21. századi környezetet a tanuláshoz és a tanításhoz, neveléshez!
- Szakmai szabadságot és támogatást az oktatásban! Korszerű nemzeti alaptantervet! Szabad tankönyvválasztást!
Valamivel fél négy után, a „Nincs tanár, nincs jövő” és a „Fizessétek ki a tanárainkat” rigmusokat skandálva, a tüntetők megérkeztek a Kossuth térre. Az országház előtt felállított színpadon Nagy Zsolt színész vezeti a műsort, ami koncerttel kezdődik.
Az eseményen Kiss Zoltán, a miskolci Hermann Ottó Gimnázium tanára szólalt fel először, aki a borsodi városból megjelenteket is köszöntötte. Nagy Zsolt pedig arra buzdított mindenkit, hogy küldjenek szelfiket a Belügy emailcímére – rögtön jó példával járva elöl, maga is készített egy képet:
„Úgyis azt akarják látni, ki vett részt ezen az eseményen, vállalja hát fel mindenki az arcát.”
A budapesti Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnázium több pedagógusa leragasztott szájjal állt ki a színpadra. Egy Nógrád megyei általános iskola tanára, Hende István pedig szatirikus verset olvasott fel a tanári munka anyagi megbecsültségéről és az ingyen túlórákról.
A tüntetésen felszólalt egy szülő, egy óvónő, egy egyházi iskola tanára pedig Márai Sándor Halotti beszéd című versének átiratával készült. Pataki Klára gyógypedagógus arra hívta fel a figyelmet, hogy valójában a közvélemény sincsen a tanárok pártján eléggé. Úgy fogalmazott,
„szent bolondok” viszik a hátukon az oktatást, az egészségügyet és a szociális szférát.
Az Egységes Diákfront tagjai az emberek arcán látott tehetetlenséget panaszolták, majd azt mondták: a diákok és a tanárok szimbolikusan börtönben vannak. Bejelentették a következő tüntetést is, ami december 9-én lesz. Molnár Áron, a noÁr mozgalom alapítója gusztustalannak nevezte a politikusok béremelését, és felszólította a honatyákat, hogy adják a tanároknak a többletet. Szerinte az oktatás nem jobb- vagy baloldali ügy, nem jó, hogy megosztják a társadalmat.
Végül Bojár Gábor üzletember videóüzenetét játszották be a szervezők, aki arról beszélt, Magyarország nyersanyagban szegény, szürkeállományban gazdag volt, de ez ma már egyáltalán nem biztos. Megemlítette azt is, hogy a magyarok büszkék szoktak lenni a Nobel-díjasokra, pedig többségük külföldön futott be. Megemlítette azt is, hogy sokukat közülük a ugyanaz a tanár tanította, a hajdani Fasori Gimnáziumban Rátz László: "Ennyit ér egy jó tanár" – tette hozzá. Felidézte azt is, hogy A Pál utcai fiúkban a diákok kalapot emeltek az abban szereplő Rácz tanár úr előtt, és azt szeretné, ha újra kalapot emelnének a tanárok előtt és nem kellene szégyenkezni a megbecsülésük hiánya miatt.
Végül együtt olvasták fel követeléseiket Nagy Erzsébet a PDSZ-től, Szabó Zsuzsa, a PSZ elnöke, Bozza Ákos, az Adom Diakmozgalom tagja, Törley Katalin, Pilz Olivér, a Tanítanék Mozgalom tagjai és Walton Viktória, a Szülői Hang képviselője. Azt ígérik: folytatják, a következő sztrájknap december 8-án lesz.