Családon belül elintézett közbeszerzéssel érkezhetett a maszkok egy része

  • narancs.hu
  • 2020. április 17.

Belpol

Úgy tűnik, a portyázóknak és fürkészeknek maguk felé húz a kezük.

"Fürkészeket és portyázókat küldtem ki a világ minden részére és minden égtáj felé. A kereskedők és a diplomaták is dolgoznak" - nyilatkozta Orbán Viktor még március végén az egészségügyi védekezéssel kapcsolatban. A Direkt36 cikkéből kiderült: az egyik tanácsadónak valahogyan épp attól a cégtől sikerült beszereznie a maszkokat, ahol apja a vezető.

A fenti videót Orbán Viktor osztotta meg saját oldalán mácius 24-én. Az abban feltűnő portyázó ifj. Kovácsics István, aki az Innovációs és Technológiai Minisztériumban (ITM) dolgozik tanácsadóként, és kiválóan beszél kínaiul. A minisztérium az elmúlt hetekben 5,8 milliárd forint értékben szervezett közbeszerzéseket, ezek többségét pedig a CECZ Közép-európai Kft. nyerte el.

A cég az elmúlt években néhány százmillós árbevételekre tett szert, melyek nem közbeszerzésekből, hanem külföldi tevékenységekből származtak. Nehéz elhessegetni a gondolatot, hogy abban, hogy most így megszaladt nekik, az is szerepet játszhatott, hogy a cég stratégiai vezérigazgató-helyettese idősebb Kovácsics István, az ITM dolgozójának édesapja. Id. Kovácsics azt nyilatkozta, fiára ugyan nagyon büszke, de munkáról nem beszélgetnek - és egyébként is, a CECZ-ben nem tisztségviselő, csak "víziógyártással" foglalkozik, jelentsen az bármit is.

Mi is több cikkben írtunk arról, a koronavírus-járvány idején milyen öldöklő verseny folyik a különböző egészségügyi eszközökért; a legtöbb ilyen eszközt pedig Kína exportálja. „A világ valamennyi országa ma Kína ajtaján kopogtat, illetve dörömböl” - fogalmazott Szíjjártó Péter. Nálunk az ITM a Semmelweis Egyetemet (SE) jelölte ki a közbeszerzések lebonyolítására. A vészhelyzet miatt azonban nem volt nyílt verseny, csak ún. hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás. A dokumentumok szerint az SE arra jutott, hogy a CECZ az egyetlen szereplő, aki „feltehetően képes a szerződés teljesítésére” – az viszont nem derült ki, mi alapján vonták le ezt a következtetést. Március 16-án, majd 27-én is megegyeztek az eszközbeszerzésben. Ugyan március közepén az SE egy másik, magyar tulajdonú cégtől, a Kromat Kft.-től is szerzett be eszközöket, a két céget nem versenyeztették egymással, inkább két külön szerződést kötöttek velük. Az SE közölte: nem volt más piaci szereplő, aki tudta volna teljesíteni a szerződést. Hasonló játszódott le március végén is: három potenciális beszállító is az SE látókörébe került, de végül egyedül a CECZ tudta teljesíteni a feltételeket. Hogy ifj. Kovácsics, akinek a videóban Orbán is hálálkodik miképpen vette ki részét az eszközbeszerzésben, az a dokumentumokból nem derült ki.

Via 444

Itt a friss Narancs!

Messzelátó Török Gábor-interjúval. És mi minden van még a lapban? Rendben van-e, hogy hazaküldik idős, súlyos beteg hozzátartozóinkat a kórházakból? Mi maradt a betegek jogaiból a járványkrízisben? Mit tanácsol a jogász? A cikk szerzője Gaal Ilona, a Hospice Alapítvány munkatársa. A helyzet magaslatán van-e a miniszterelnök a gazdasági válság menedzselésében?

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."