Csalás, bosszú, szégyen, Orbán tébolya – Élet a Sargentini-jelentés megszavazása után

  • 2018. szeptember 12.

Belpol

Az első pár óra krónikája, csak a lényeg.

Mint ismeretes, az Európai Parlament szerda délután közel 70 százalékos többséggel elfogadta a kormányt elítélő Sargentini-jelentést, a képviselőt többen felállva tapsolták az EP-ben, ő könnyeivel küszködött.

false

 

Fotó: MTI

Nézzük, mi történt az elfogadás utáni első pár órában.

Szájer József, a Fidesz EP-képviselője azt nyilatkozza, hogy a Fidesz érvénytelennek tekinti a szavazást, mert álláspontjuk szerint a tartózkodókat is bele kellett volna számolni a leadott szavazatok közé. Ha ez így történik, valóban nem lett volna meg a kétharmad. Szájer szerint „jogtiprás” történt, a képviselő kilátásba helyzete, hogy a magyar kormány bírósághoz fordul.

Szijjártó Péter külügyminiszter arról nyilatkozik, hogy a döntés leleplezte az EU-n belüli „bevándorláspárti nagykoalíció” szándékát, mindez a „bevándorláspárti politikusok kicsinyes bosszúja Magyarországgal szemben”, és „színtiszta koncepciós eljárás”.

A kormányszócső Origo szintén Magyarország elleni bosszúról, „magyarfóbiás jelentésről” és csalásról beszél a döntésről szóló hírében.

A magyar ellenzék üdvözli a döntést. A Jobbik szerint „Orbán veszített”, „a Fidesz feláldozta Magyarországot”, amihez „Orbán hatalmi tébolya” vezetett. Ujhelyi István, az MSZP képviselője „történelmi lépésről” és masszív többségről ír közleményében, és felveti: egy normális országban a kormány ilyenkor önként távozik a hatalomból. Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke szerint az elmúlt 12 év legsúlyosabb politikai vereségét szenvedte el Orbán.

A parlamenten kívüli Momentum arról ír, hogy az orbáni politika vállalhatatlan Európában, a miniszterelnök „szégyent hozott Magyarországra”. Továbbá „Magyarország nem Orbán Viktor, nem a Fidesz, hanem sokkal több ennél”. A jelentés és annak elfogadása Orbán és a Fidesz „szegénységi bizonyítványa, nem pedig Magyarországé”, írja Fekete-Győr András, a párt elnöke a Facebookon.

A forint a jelentés megszavazása után bezuhant, bár nem jelentősen, nagyjából fél százalékkal, majd pár óra alatt visszakúszott, de valamivel a szerda délelőtti érték alatt maradt.

„Magyarország precedens nélküli EU-eljárással néz szembe”, az „Európai Parlament megbüntette az országot, amiért állítólag fittyet hány az EU értékeire és a jogbiztonságra”, írja címoldalán, vezető anyagban a BBC szerda délután 16 óra előtt.

A Brexit-párti Nigel Farage védelmébe veszi Orbánt, szerinte az eljárás az EU autoriter működését mutatja. A holland populista Geert Wilders ennél is tovább megy: szerinte Orbán hős és Nobel-díjat érdemelne.

A CNN vezető anyagához csatolt képen Orbán Viktor fogja a fejét, a szöveg így szól: „Európa arra szavazott, hogy megbünteti Magyarországot.”

false

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.