Nem adta meg a kért információkat a Narancs.hu-nak sem a Nemzeti Sportközpontok (NSK) sem a Budapest Fejlesztési Központ Zrt. (BFK) arról, sikerült-e határidőre befejezni a nyári labdarúgó Európa-bajnokság több mérkőzését kiszolgáló Puskás Aréna körüli terület rendezését. A tájékoztató tábla szerint a fejlesztést két ütemben végzik el, az első tervezett átadása 2020. május 15., másodiké 2021. április 30. A munkálatok azonban még zajlanak, a területen építési konténerek sorakoznak, munkások jönnek-mennek, kertészek, kőművesek dolgoznak, földmunkák is folyamatban vannak.
A BFK-tól annyit tudtunk meg,
hamarosan a végéhez ér a területrendezés, amelynek keretében több zöldfejlesztés valósul meg, új fasort telepítenek a Stefánia úton, a létesítmény körül új parkot hoznak létre.
További részleteketért az NSK-hoz irányítottak, amely válasz helyett a BFK-t vezető, a főpolgármester angol tudásáról viszont tartalmasan értekező Fürjes Balázs május 3-i Facebook-posztját küldte meg. Ezek egyikéből sem kaptunk választ azonban kérdéseinkre: módosították- e határidőt, a beruházás összegét, mely projektelemeket valósítottak meg, melyek vannak még hátra.
Érdemi információt a stadion környezetét érintő közbeszerzési eljárásból lehet kinyerni. Az NSK 2019 áprilisában „2020. évi EB kiegészítő tervezés és kivitelezés” (a labdarúgás nevesítése nélkül – a szerk.) tárgyban tette közzé felhívását, amiről anno az Átlátszó szamolt be. A pályázók körét azonnal egyre csökkentve hirdetmény nélküli, tárgyalásos eljárással a Magyar Építők Zrt.-re bízták a feladatot, amely a ZÁÉV Építőipari Zrt.-vel konzorciumban bruttó 190 milliárd forintért építette fel a Puskás Arénát. A Paár Attila és Mészáros Lőrinc érdekeltségeihez tartozó építőipari cégek számára ez egyenes utat jelentett „a 2020. évi labdarúgó Európa-bajnokság budapesti mérkőzéseinek megrendezéséhez szükséges egyes kiegészítő építési, szerelési és létesítési munkák megvalósítására irányuló tervezési és kivitelezési feladatok” elvégzéséhez is. (A labdarúgó Eb-t eredetileg 2020-ban rendezték volna, a pandémia miatt idén június 11-én kezdődik.)
Az NSK a munkákat az Európa-bajnokság eseményeihez igazodva, két ütemben rendelte elvégezni 20-22 hónap alatt, vagyis 2021 májusig. A közbeszerzés kiírásában az aréna nyugati parkrészére multifunkcionális térként hivatkoznak, ahol gyermekjátszótér, pihenőpark, pavilonok, sportolási lehetőségek, árusító helyek vannak, ideiglenes időszakokban szabadtéri rendezvényterületek jönnek, szurkolói zónák jönnek létre. Ugyanezeket a funkciókat várták el a keleti parkrészről. Kiemelt feladatként a Dromosz, vagyis még a régi Népstadionhoz épített a 16 szoborcsoport és a pilonok (a stadion tartószerkezetét megalapozó építmény) méltó módon való felújítását, belső területén egy rekortán futókör létrehozását nevesítették. A tenderfelhívásban szó volt még a stadion bejárati és parkoló szintjén egy 220 fő befogadására képes ideiglenes médiaterületet kiépítésérről. Mindezekhez terveket, bontást, építést, közműfejlesztést, közlekedési kapcsolatokat, elektromos munkákat, akadálymentesítést, tájépítészeti feladatokat rendeltek meg.
A nyugati parkrészen eddig egy szerény mászókás játszótér, egy kb. 300 méteres futókör, egy gördeszkapálya, két teqball asztal és kültéri erősítő eszközök készültek el. A keleti parkrészen egy közepes, mászókákákkal, két csúszdával, hintával ellátott, valamint kisebb játszótér és egy mosdó jött létre, újrafüvesítették a kifényesített szoborcsoportok közötti mezőt, gumiburkolattal látták el körülötte a volt salakos futópályát, és egy szökőkutat építettek. Se pavilonok, se médiaközpont, se egyéb, a sporteseményhez szükséges kültéri fejlesztések nem mutatkoznak a helyszínen az április végi határidőre.
Hogy mindezért 5 milliárd forintot fizetni túlzásnak tűnik - az első ütem költségeire ennyit szántak -, arról a helyszínen bárki meggyőződhet. Az EB miatti területrendezés teljes költsége azonban ennél jóval több, összesen 8 milliárd forint. A megbízást 2019. augusztusban nettó 8 milliárd 48 millió forintért kapta meg a Magyar Építők-ZÁÉV duó, amely egyébként májusban 200 millióval olcsóbb, 7,8 milliárdos ajánlatával nyert. A szerződés módosítását követően a 8 milliárdos nettó megbízási díj még 72 millióval növekedett – összességében a 7,1 milliárdot kivitelezésre, 300 milliót a tervezésre költhettek, illetve elkülönítettek egy 155 millió forintos tartalékkeretet.
Az eredeti határidó csúszására, a Miniszterelnökség Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár május 3-i játszótérátadó posztjából lehet következtetni. Fürjes szavai szerint a második ütem kivitelezése még hátra van: „Birtokba vehető Budapest legújabb zöld parkja…készen vagyunk az első ütemmel! Mi minden van itt? Felsorolni is nehéz. Már most, az első ütem végeztével is szinte minden üzemel.”
Fürjes Balázs a vadonatúj pihenőpark látogatására bíztatta a budapestieket, a játszótérről a sportolási lehetőségekről azonban semmilyen tájékoztatót nem helyeztek ki legalább a Stefánia útra, ahol egy árva kaput hagytak nyitva. A nyugati parkrészen található sportolási lehetőségekről szintén semmi infót nem lehet látni a stadion környékén. A Fürjes által pár nappal későbbre ígért nyitott büféknek sincs nyoma, a játszóteret pedig lezárták az átadás után.
Kedves Olvasónk!
Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!