Almaper Az egykori Beatles együttes jogait képviselő lemezcég, az Apple Corps elvesztette az amerikai Apple számítástechnikai vállalat ellen indított monstre pert. Egy londoni bíróság hétfőn elutasította a alma logó használata miatt beadott keresetet.
Kartell Az amerikai Warner Music Group ellen 14 kartelljogi vizsgálat folyik. A vállalatnak a tőzsdei felügyelethez (SEC) eljuttatott közleményéből kiderült, hogy a közös eljárásban azt vizsgálják, valóban megegyezett-e a Warner más kiadókkal a zenei letöltések árairól.
Holográfia Az amerikai Prism Solar Technologies elkészítette az első olyan napelem prototípusát, amely holográfiát használ a fény napelemekre való fokuszálására. A panel gyártási költsége ezáltal akár 75 százalékkal is csökkenhet. A holografikus napkollektorok lehetőségéről már a nyolcvanas évek óta értekeznek tudományos körökben.
Dűne A Titánon, a Szaturnusz legnagyobb holdján hatalmas homokdűnéket fedeztek fel amerikai tudósok a Cassini amerikai űrszonda felvételeit tanulmányozva. Korábban homokdűnéket fedeztek fel a Marson és a Vénuszon is.
Műeső Mesterségesen elő-idézett hatalmas esővel vetettek véget a pekingi hatóságok - legalábbis egy időre - az Észak-Kínát sújtó aszály és a homokviharok okozta kellemetlenségeknek. Peking hat körzetéből ezüstjodid töltetű rakétákat lőttek a felhőkbe, és ily módon sikerült előidézni az idei tavasz eddigi legnagyobb esőit.
Vándormadarak Az európai vándormadarak száma vészesen megfogyatkozik, ha nem alkalmazkodnak a zsákmányállatok új életciklusához. A melegebb időjárás miatt ugyanis az eleségül szolgáló fajok a szokottnál hamarabb kifejlődnek - figyelmeztetnek holland kutatók.
Mit titkol a kormány? Két brit kutató, kihasználva az információszabadságról szóló brit törvényt, kikérte a brit védelmi minisztérium egyik kutatását. A több mint 400 oldalas tanulmány a földönkívüliekkel foglalkozik. Pontosabban azt vizsgálja, hogy az ufókról szóló bejelentéseknek mennyi az igazságtartalma - adta hírül az Index. A hat évig eltitkolt, kormányzati megrendelésre készült tanulmány eléggé egyértelmű következtetésekre jutott: amikor az emberek ufót vélnek látni, akkor rendszerint a laikusok számára nehezebben érthető fizikai, elektronikus vagy mágneses jelenségeket látnak. A tanulmány szerint brit területen eddig még nem találtak egyetlen "ufószerkezetet" sem. Mivel nem bizonyítható, hogy léteznek földönkívüliek, ezért természetesen biztonsági kockázatot sem jelenthetnek az Egyesült Királyságra - hangzik a konklúzió.
Neten a Titanic utaslistája Egy családtörténettel foglalkozó angol honlap kezdeményezése nyomán bárki hozzáférhet Angliából tengerre szálló felmenőinek adataihoz: az1837online.com weboldal egy 2,5 millió fontos szerződés eredményeképpen interneten is elérhetővé teszi azangol Nemzeti Levéltár történelmi adatbázisának összes olyan jellegű iratanyagát, amely az Anglia partjairól 1890 és 1960 között kihajózó személyekre vonatkozik - adta hírül a Múlt-kor történelmi portál. Ezekben az iratanyagokban megtalálható a Titanic első és egyetlen útja is, melynek résztvevőit széles kör-ben most először lehet személyesen megismerni. A 30 millió dokumentum között találhatók Ausztráliába, Észak- és Dél-Amerikába, Indiába és Afrikába utazók egyaránt. A digitalizálási munkálatokat április végén kezdték meg, és a levéltár munkatársainak reményei szerint az év végére be is fejezik. A levéltár marketing-igazgatója, James Strachan szerint mindez a levéltárak internet felé fordulását jelzi, hiszenterveik szerint előbb-utóbb minden jelentős anyag hozzáférhető lesz elektronikus formátumban. A bővülő forrásoknak köszönhetően pedig az internetes családfakutatás is egyre népszerűbb, amit az 1837online.com-hoz hasonló oldalak sikere is jelez.
Holdkompverseny Péntek óta lehet nevezni arra a NASA által is támogatott, 2,5 millió dolláros összdíjazású holdkompversenyre, amelyet októberben, New Mexicóban rendez meg az X Prize alapítvány - adta hírül az Index az MSNBC nyomán. A szervezet korábbi, tízmilliós magánűrhajó-versenyét a SpaceShipOne nyerte. Az októberi X Prize-kupán induló versenyzők feladata egy olyan jármű előállítása, amely szimulált környezetben megtesz egy a Föld és az égitest körüli pálya közötti utat. A verseny első szakaszában a versenyjárműnek legalább másfél percig kell repülnie oda és vissza is, közben pedig landolnia kell egy lapos felületen. A második, nehezített szinten 3-3 perces repülést kell végrehajtani úgy, hogy a landolás holdszerű, sziklás felületen történik. Az első szakasz nyertese 350 000, második helyezettje 150 000 dollárt kap, a második szakasz első helyezettjének díja 1,25 millió dollár, a további két dobogós fél-, illetve negyedmilliót kap. Bár hivatalosan nevezni péntektől lehet, az X Prize máris megnevezett két esélyest: a texasi Armadillo Aerospace-nek és a kaliforniai Masten Space Systemsnek már van gyakorlata a függőlegesen felszálló, landolni is képes járművek tervezésében.
Egyre több fiatal tájékozódik a webről Bár továbbra is a tévé és az újság az elsődleges hírforrás, a fiatalok körében egyre népszerűbb az online média - derül ki a Reuters és a BBC megbízásából készült nemzetközi felmérésből. A 18-24 évesek körében ma már 19 százalék elsődleges hírforrás az online média, míg az idősek körében (55-64 évesek) ez az arány mindössze három százalék. A legnagyobb bizalom a dél-koreaiak körében mérhető: 85 százalékuk tartja jónak, hogy online is tájékozódhat. A dél-koreaiak 34 százaléka az online médiát tartja elsődleges hírforrásának, míg a második helyezett USA-ban mindössze 14 százalék ez az arány. Az összes válaszadó mindössze 3 százaléka nevezte a blogokat fő hírforrásának - ugyanakkor Dél-Koreában ez az arány 17 százalék. A blogokban fellelhető információkban a válaszadók 25 százaléka bízik, ennél valamivel jobb a hivatalos hírszájtok megítélése: 38 százalék szerint megbízhatóak. Bár a weboldalak általában nem büszkélkedhetnek magas bizalmi indexszel, három mamutvállalatot már majdnem mindenki ismer: a Google-ban a válaszadók 30, a Yahoo!-ban 28, míg a Microsoft/MSN-ben 27 százaléka bízik.