Az önkormányzatok 2011 óta a kormány engedélyével vehetnek fel hitelt. Csütörtökön megjelent a Magyar Közlönyben az 1564/2023-as kormányrendelet, amelyből – mint a Telex írja – az derül ki, hogy jellemzően fideszes vezetésű nagyvárosoknak engedélyezi a kormány ezt a lépést.
Így Békéscsaba, Szolnok, Sopron és Szarvas hitelkérelme megkapta a kormány engedélyét, ugyanakkor Budapesté, Gödöllőé, Dunaújvárosé és Miskolcé nem.
Debrecen igényelhet 13 milliárd forint hitelt, a sokkal nagyobb költségvetésből gazdálkodó Budapest 16,5 milliárdot szeretett volna felvenni, hiába.
Az ATV eredetileg az Építési és Közlekedési Minisztériumot kérdezte meg arról, mi alapján döntöttek a városok kérelmeiről, és az említett – ellenzéki vezetésű –települések igényét miért utasították el.
A Belügyminisztérium válaszolt.
Eszerint „kormány minden esetben a beadott kérelmek alapján hozza a döntést. A célja, hogy az önkormányzatok működőképességet fenntartsa, valamint az önkormányzatok eladósodását megakadályozza, ezért minden egyes hitelkérelmet külön-külön megvizsgál. Azoknak az önkormányzatoknak a hitelkérelmét támogatta, akik jól gazdálkodnak, akiknél a csőd és az eladósodás nem fenyeget.”
A kérelmeket a Magyar Államkincstár és a kormányhivatalok is megnézték.
Arról, hogy Budapest pénzügyi stabilitásához hogyan viszonyul a kormány, többek között ez a cikk szól:
Bár a szintén nem kormánypárti vezetésű Szeged nem szerepel az említett kormányhatározatban, pénteken a szegedi közgyűlés ülésén Botka László polgármester beszámolt arról, milyen elvonásra számíthat az önkormányzat. Öt évvel ezelőtt, amikor a szolidaritási adót bevezette a kormány, Szegedtől ezen a jogcímen 40 millió forintot vitt el a helyi iparűzésiadó-bevételből. A kormány mostani közlése szerint ez az összeg 4 milliárd forint lesz, ezzel kell számolni a 2024-es szegedi költségvetés összeállításakor.