Demeter Márta: az MSZP-ben tudják, kik a kollaboránsok, de nem tesznek semmit
demetermarta_L1A9049.jpg

Demeter Márta: az MSZP-ben tudják, kik a kollaboránsok, de nem tesznek semmit

  • Keller-Alánt Ákos
  • 2017. szeptember 13.

Belpol

Az LMP frakciójához frissen csatlakozott volt MSZP-politikus szerint létrejöhet az együttműködés a 2010 utáni ellenzéki pártok között, mert az LMP már nem zárkózik el ettől. Az MSZP szerinte a Fidesz hatalomban maradását segíti. Demeter nem mondja ki, de erősen utal rá: a letelepedésikötvény-bizniszben a szocialisták is benne vannak. Ajánló az e heti Magyar Narancs címlapinterjújából.

Magyar Narancs: A letelepedési kötvényeket áruló cégekről mit lehet tudni?

Demeter Márta: Nyolc cég vett részt eddig ebben a programban, voltak, amelyektől időközben megvonták az értékesítési jogot. A nyolcból hármat emelnék ki: az egyik a ciprusi bejegyzésű Innozone Holdings Ltd., amely, miután felfüggesztették a kötvények értékesítését, rögtön kivonult a magyar piacról. Viszont szinte azonnal megtalálta a bolgár piacot, ott folytatja ugyanazt a tevékenységet, 512 ezer euróért árul olyan kötvényeket, amelyekkel be lehet jönni az EU-ba. Az egyetlen magyar cég, az Arton Capital budapesti irodájába tavasszal betörtek, ami rengeteg kérdést felvet. Máig rejtély, hogy ott mi történt, nem tudni, hogyan történhetett a betörés, ahogyan azt sem, hogy pontosan mi és miért tűnt el. Ráadásul az Arton tulajdonosi köre az utóbbi időben átalakult, egyre többen szállnak ki a cégből, nem tudni, miért. A harmadik pedig talán a legfontosabb cég, a kínai piacra dolgozó, Kajmán-szigeteken bejegyzett Hungary State Special Debt Fund (HSSDF). Ők értékesítették a legtöbb kötvényt, és a teljes 180 milliárd forintos bevételből 140 milliárd náluk landolt. Amikor a HSSDF megkapta az értékesítési jogot a Rogán Antal vezette gazdasági bizottságtól, egyből kiszervezte a tevékenységet egy nagyon hasonló nevű cégbe. Ennek a nagyon hasonló nevű cégnek négy kisebb offshore cég a tulajdonosa. Egészen véletlenül ezek a cégek pont akkor alakultak meg, mikor Rogán Antal benyújtotta a letelepedési kötvényekről szóló törvényjavaslatot. Az egyik cég egy nappal a törvény benyújtása előtt jött létre, három pedig az azt követő egy hétben. Ezen cégek mindegyike a Rogán Antallal jó kapcsolatban lévő Kosik Kristóf ügyvédi irodájával dolgozik, és az egyikük képviselője reptette helikopterrel Habony Árpádot Hongkongban. A szálak tehát a kormány legbelsőbb köreibe vezetnek, és bűncselekmények gyanúját is felvetik. Az egész konstrukciót úgy alkották meg, hogy a százmilliárdos bevételeket off­shore cégeken keresztül elfolyassák. Rogánék most azzal védekeznek, hogy a gazdasági bizottság tagjaiként politikai döntést hoztak, amikor engedélyezték a cégek tevékenységét, de meg kell találni a módját, hogy felelősségre lehessen vonni a politikusokat is.

MN: Említette, hogy ebben az ügyben nagyon hallgat az MSZP. Az egyik kötvényes cégnél felbukkant Garamvölgyi Balázs, akiről azt mondják, korábban Mesterházy Attilának dolgozott.

DM: Erről őket kell megkérdezni.

MN: Ez a kapcsolat lenne a hallgatás oka?

DM: A válaszból ez is kiderülhet.

 

Az LMP nyitott a más pártokkal való együttműködésre, a kormány pedig fél és titkolózik, miközben pénzért még a nemzetbiztonsági érdekek sem számítanak. A teljes interjút keresse az e heti Magyar Narancsban!

Magyar Narancs – Archívum részletes

Valamennyi játékosnak helyén volt a szíve, óriásit küzdöttek a fiúk, győzelmükkel történelmet írtak - ha a sportszerető hazafi a nemzeti tévécsatornán követte a kosárlabda-Európa-bajnokság magyar szempontból legfontosabb csoportmérkőzéseit, akkor ifjabb Knézy Jenő közvetítéséből a csehek és a románok elleni győzelem után leginkább ezek a gyakran ismételt fordulatok csengtek vissza a fülében; a megalapozott sportteljesítmény iránti elismerés a képernyőn is túlcsorduló nemzeti érzésben öltött cseppfolyós formát.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.