Törvényességi felhívással fordult Sára Botond főispán Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatához, kérve, hogy a képviselő-testület vonja vissza Kiss László (DK-LMP-Momentum-MSZP-Párbeszéd) polgármester fizetésének folyósítását, és kezdeményezze, hogy a politikus fizesse vissza, amit eddig fölvett.
Az óbudai polgármester tavaly augusztus óta előzetes letartóztatásban van, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmények elkövetésével gyanúsítják. Az ügynek tizenhat gyanúsítottja van. A Központi Nyomozó Főügyészség azt állítja, a polgármester 2019 után megállapodott egy ismerősével, hogy a cégei megbízásokat kapnak az önkormányzattól, cserébe ez az ismerős pénzt fizet vissza neki és más embereknek. A polgármester azt mondta, ezek abszurd vádak.
Az óbuda-békásmegyeri önkormányzat Sára Botond főispán felhívására közleményben reagált, amelyet a 24.hu idéz:
„A kormányhivatal vezetőjének álláspontjával szemben a III. kerület polgármestere, dr. Kiss László
annak ellenére, hogy előzetes letartóztatásban van, munkát végez. Előterjesztéseket ír, összehívja a testületi ülést, polgármesteri utasítást ad ki
– mindezt jogszerűen, hivatalos úton; az önkormányzat döntéseiért pedig jelenleg is felelősséggel tartozik. Munkavégzése és felelősségvállalása miatt tehát jogszerűen kapja a fizetését” – érvel az önkormányzat.
A közlemény kiadója furcsállja, hogy a kormányhivatal ilyen buzgó a jelenlegi polgármester ügyében, „miközben néhány évvel ezelőtt Bús Balázs egykori polgármester, önkormányzati képviselőként és a Nemzeti Kulturális Alap alelnökeként (összeférhetetlenül) egy éven keresztül vette fel párhuzamosan fizetéseit, ezt mégsem fizetették vissza vele”.
Az önkormányzat Sára Botond fellépésében politikai szándékot vél felfedezni.
„Elgondolkodtató ez azért is, mert mint köztisztviselő számára nem megengedett, nem etikus e tisztségében tetszelegve politikai játszmákba bonyolódnia. De utalnánk arra is, hogy az államapparátus nem volt ilyen elkötelezett, mikor a büntetőeljárás alá vont Völner Pál illetményének visszafizetéséről kellett volna ítélkeznie” – von párhuzamot az önkormányzat.
A Mi Hazánk III. kerületi önkormányzati képviselője, Marosvölgyi Anna az eset kapcsán szintén közleményt adott ki. Emlékeztet, hogy pártjának óbudai szervezete „már az ősz folyamán előterjesztést adott be a képviselő-testület elé, hogy a börtönben lévő polgármestertől elvégzett munka hiányában vonják meg a bérét, de a baloldali többségű testület ezt leszavazta.”
Marosvölgyi azt is felidézi, hogy Novák Előd, pártjának országgyűlési képviselője novemberben törvényjavaslatot nyújtott be a letartóztatásban lévő polgármester illetményének, költségtérítésének és egyéb juttatásainak megvonása érdekében, de ezt az Igazságügyi Bizottság nem vette tárgysorozatba. A Mi Hazánk Mozgalom állítja, tényleg megszüntetné a politikusbűnözést, nem csak kampányfogásként hivatkozik erre.