Kik szerezhetnek mandátumot az ellenzék listáján?

Dream Team

Belpol

A határidő szorításában csak kiizzadták magukból az ellenzéki pártok a közös választási listát. Megnéztük, kik kaptak biztos befutó helyet, és kik izgulhatnak egészen április 3-ig.

Múlt csütörtökön, két nappal a törvényi határidő lejárta előtt az ellenzéki pártok vezetői megállapodtak az áprilisi választásra közösen állított országos lista helyeinek felosztásáról. Hosszú tárgyalássorozat zárult le ezzel; eleinte nehezítette az osztozkodást, hogy Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelöltként helyet követelt saját szövetségeseinek a listán, de a pártok még azután is másfél hónapig gyúrták egymást, hogy MZP nyilvánosan lemondott a hetedik frakció igényéről. Az Egységben Magyarországért szövetség a nyilvánosság felé végül nem is jelentette be, hogy megvan a lista, a megállapodás tényéről az atv.hu számolt be először, a listán szereplő nevek pedig csak a hivatalos választási honlapon jelentek meg.

Az már korábban eldőlt, hogy a listát MZP vezeti, őt előválasztási ellenfelei követik, sorrendben Dobrev Klára, Karácsony Gergely, Jakab Péter és Fekete-Győr András. A hatodik-hetedik pozícióban az előválasztáson saját miniszterelnök-jelöltet nem állító MSZP és LMP egy-egy politikusa, Tóth Bertalan és Ungár Péter szerepel, Gyurcsány Ferenc a nyolcadik helyet foglalja el. Márki-Zaynak nemcsak az volt fontos, hogy a DK elnöke ne legyen benne az első öt, a szavazólapon is látható névben, hanem hogy a pártok tegyenek befutó helyre legalább három roma politikust. Ezt a kérését is teljesítették, a listán 15. lett a párbeszédes Berki Sándor, 20. a momentumos Lőcsei Lajos és 25. a jobbikos Varga Ferenc. A nők politikai reprezentációjára viszont már nem lehet büszke az ellenzék, a lista első 50 helyéből csak 12-t kapott nő.

 
Csak összejött
Fotó: Narancs

Többtényezős egyenlet

A legfőbb vitatott kérdés azonban nem a romák vagy a nők száma volt a pártközi egyeztetéseken, hanem az, hogy melyik párt hány befutó helyet kapjon a listán. Hogy az egyes szereplők mennyire jól jöttek ki ebből a játszmából, azt pontosan a névsor ismeretében sem lehet megmondani, csupán egy erős közelítést adhatunk a várható listás mandátumok ará­nyáról. A pártok a tárgyalások alatt azt vették irányadónak, hogy az összesen 93 listás mandátumból 45 lesz az ellenzéké. Valójában a különböző modellek 44 és 46 közötti listás mandátumot jósolnak az ellenzéknek a legvalószínűbb választási kimenetelekre abban az esetben, ha csak a két nagy lista (a Fideszé és az együttműködő ellenzéki pártoké) éri el a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt. A Mi Hazánk vagy a Kétfarkú Kutya Párt bejutása értelemszerűen elvenne néhány parlamenti helyet az ellenzéktől, de 41 alá várhatóan így sem esne listás mandátumaik száma.

További bizonytalansági tényező, hogy befutó helyeken szerepelnek olyan politikusok, akik egyéni képviselőjelöltként is indulnak. Ha valaki egyéni mandátumot szerez, az „kiesik” a listáról, az eredetileg neki járó listás mandátumot automatikusan a következő listás jelölt kapja meg. Ha például az ellenzék 45 listás mandátumot szerez, de a lista első 45 helyéről ketten egyéni körzetben nyernek, akkor a 46. és 47. hely is bejutó lesz.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.