Kik szerezhetnek mandátumot az ellenzék listáján?

Dream Team

Belpol

A határidő szorításában csak kiizzadták magukból az ellenzéki pártok a közös választási listát. Megnéztük, kik kaptak biztos befutó helyet, és kik izgulhatnak egészen április 3-ig.

Múlt csütörtökön, két nappal a törvényi határidő lejárta előtt az ellenzéki pártok vezetői megállapodtak az áprilisi választásra közösen állított országos lista helyeinek felosztásáról. Hosszú tárgyalássorozat zárult le ezzel; eleinte nehezítette az osztozkodást, hogy Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelöltként helyet követelt saját szövetségeseinek a listán, de a pártok még azután is másfél hónapig gyúrták egymást, hogy MZP nyilvánosan lemondott a hetedik frakció igényéről. Az Egységben Magyarországért szövetség a nyilvánosság felé végül nem is jelentette be, hogy megvan a lista, a megállapodás tényéről az atv.hu számolt be először, a listán szereplő nevek pedig csak a hivatalos választási honlapon jelentek meg.

Az már korábban eldőlt, hogy a listát MZP vezeti, őt előválasztási ellenfelei követik, sorrendben Dobrev Klára, Karácsony Gergely, Jakab Péter és Fekete-Győr András. A hatodik-hetedik pozícióban az előválasztáson saját miniszterelnök-jelöltet nem állító MSZP és LMP egy-egy politikusa, Tóth Bertalan és Ungár Péter szerepel, Gyurcsány Ferenc a nyolcadik helyet foglalja el. Márki-Zaynak nemcsak az volt fontos, hogy a DK elnöke ne legyen benne az első öt, a szavazólapon is látható névben, hanem hogy a pártok tegyenek befutó helyre legalább három roma politikust. Ezt a kérését is teljesítették, a listán 15. lett a párbeszédes Berki Sándor, 20. a momentumos Lőcsei Lajos és 25. a jobbikos Varga Ferenc. A nők politikai reprezentációjára viszont már nem lehet büszke az ellenzék, a lista első 50 helyéből csak 12-t kapott nő.

 
Csak összejött
Fotó: Narancs

Többtényezős egyenlet

A legfőbb vitatott kérdés azonban nem a romák vagy a nők száma volt a pártközi egyeztetéseken, hanem az, hogy melyik párt hány befutó helyet kapjon a listán. Hogy az egyes szereplők mennyire jól jöttek ki ebből a játszmából, azt pontosan a névsor ismeretében sem lehet megmondani, csupán egy erős közelítést adhatunk a várható listás mandátumok ará­nyáról. A pártok a tárgyalások alatt azt vették irányadónak, hogy az összesen 93 listás mandátumból 45 lesz az ellenzéké. Valójában a különböző modellek 44 és 46 közötti listás mandátumot jósolnak az ellenzéknek a legvalószínűbb választási kimenetelekre abban az esetben, ha csak a két nagy lista (a Fideszé és az együttműködő ellenzéki pártoké) éri el a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt. A Mi Hazánk vagy a Kétfarkú Kutya Párt bejutása értelemszerűen elvenne néhány parlamenti helyet az ellenzéktől, de 41 alá várhatóan így sem esne listás mandátumaik száma.

További bizonytalansági tényező, hogy befutó helyeken szerepelnek olyan politikusok, akik egyéni képviselőjelöltként is indulnak. Ha valaki egyéni mandátumot szerez, az „kiesik” a listáról, az eredetileg neki járó listás mandátumot automatikusan a következő listás jelölt kapja meg. Ha például az ellenzék 45 listás mandátumot szerez, de a lista első 45 helyéről ketten egyéni körzetben nyernek, akkor a 46. és 47. hely is bejutó lesz.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.