Kétmilliárd forintot kapott a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) a kormánytól irodaház vásárlására – olvasható a mai Magyar Közlönyben. Az MMA korábbi közgyűlésén már panaszkodtak, hogy a számukra felújított Vigadóba nem férnek be. Azt nem tudjuk, mi lesz a szomszédos Kristályházban birtokolt irodákkal. Ezzel persze nincs vége. A budai Hild-villát, ahol az égetően szükséges Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet működik majd – már ha találnak oda igazgatót –, fel kell újítani, és a milliárdosra becsült munkálatokra is elkél az állami pénz, mivel az MMA jövő évi költségvetésében erre csak 176 millió forint van, az is jobbára személyi kiadás, beruházásra csupán 20 milliót terveztek.
|
Az MMA – még civil szervezetként – először 2011-ben kapott 100 millió forintos rendkívüli támogatást. Néhány hónap múlva az Országgyűlés törvényt hozott a köztestületként működő Magyar Művészeti Akadémia létrehozásáról. A törvény rendelkezése szerint automatikusan köztestületi tagok lettek azok, akik már benn voltak a civil egyesületként, Makovecz Imre baráti köreként működő Magyar Művészeti Akadémiában is. (Ez még az Alkotmánybíróságnak is csípte a szemét.) A törvény arról is rendelkezett, hogy az MMA-nak külön soron kell szerepelni a költségvetési törvényben, ami 2012-ben 1,5 milliárd forint betervezésével meg is történt. A 2013-as költségvetésben már 2,45 milliárd forintos támogatással szerepelt az immár köztestület, amelyet az előző év elején életbe lépett alaptörvényben is nevesítettek.
Idén 4,53 milliárdot kapott a testület, amiből több mint 1,9 milliárd forint ment el a személyi juttatásokra. Emelkedett a tagoknak járó apanázs, az MMA rendes tagjai a korábbi havi 150 ezer forint helyett január 1-jétől 200 ezer forintos, a levelező tagok pedig a 100 ezer forintos havi juttatás helyett 135 ezer forint életjáradékra váltak jogosulttá. És persze a taglétszámuk növekedett. Jövőre pedig, ha a parlament változatlan formájában fogadja el a költségvetési törvénytervezet vonatkozó részét, 5,26 milliárdra emelkedik az akadémia támogatása.
Ehhez hozzá kell számolni, hogy az MMA mostani székhelye, a Vigadó, a 4,5 milliárdos állami támogatás mellett 270 millió uniós hozzájárulás segítségével újult meg. Az MMA korábbi szatellit szervezete is rendelkezett egy irodaházzal, a Vörösmarty téri egykori ORI-székházzal. A Művészeti és Szabadművelődési Alapítványt épp a Vigadó újjáépítésére hozta létre a kormány még 1992-ben. Tulajdonába adta az Elizélt palotának becézett egykori ORI-székházat, míg vagyonkezelésébe a pesti Vigadót. Az ORI-székházat el is adta az alapítvány, helyén ma új épület áll a téren, az MMA-nak ott is vannak irodái. Az adásvételből befolyt összegből kellett volna felújítani a Vigadót, ám a homlokzatnál tovább nem jutottak. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) szerint csaknem 2 milliárd forintos vagyoni hátrányt okozhattak azok a szerződések, amelyeket a 2000-es évek első felében kötött a Művészeti és Szabadművelődési Alapítvány, melynek vezetője Zelnik József volt. (Őt nemrég váltották le a Magyar Művészeti Akadémia alelnöki tisztségéből.) Az alapítvány mára beolvadt az MMA-ba.
Számításaink szerint mindent összevetve, 2011 óta több mint 20 milliárd forintba került az adófizetőknek az MMA, és ebbe nem számoltuk bele a székház eladásakor a Kehi szerint elcsorgó pénzeket, valamint a Vigadónak a hivatalos átadás után is folytatódó felújítási költségeit. A Fekete György vezette testület néhány kiállításon és díjátadón kívül eddig nemigen gazdagította a magyar kultúrát.