Akcióban a CÖF – Van-e Goodfriendnek „feljelentési kötelezettsége”

  • B. Gy.
  • 2014. november 18.

Belpol

A kitiltási ügy miatt a kormánypárti hivatásos civilek tetemre hívnák André Goodfriendet „feljelentési kötelezettség” elmulasztása miatt. Tényleg van ilyen, és tényleg büntethető?

A Civil Összefogás Fóruma (CÖF) feljelentést tesz „ismeretlen tettes” ellen, akit – fényképfelvételek is igazolják! – többször láttak Magyarország területén sétálni. Mindezt azért, mert az amerikai diplomata úgymond „nem teljesítette feljelentési kötelezettségét”. A CÖF szóvivője, ifjabb Lomnici Zoltán szerint André Goodfriend, az Egyesült Államok budapesti ideiglenes ügyvivője akárhányszor kilép a nagykövetségről (azaz magyar területre távozik), kötelessége volna a rendőrségre szaladni és hivatalos személyként őszinte, feltáró jellegű feljelentést tenni a kitiltási ügy magyarázatául szolgáló magyarországi gazdasági machinációk (korrupció) miatt. Mivel ezt Goodfriend elmulasztotta, ifj. Lomnici jogi dr. szerint bűncselekményt követett el. Ezért a CÖF tesz feljelentést – ismeretlen tettes ellen. Márpedig a CÖF kifigyelte, hogy Goodfriend az utóbbi napokban többször is elhagyta a nagykövetség épületét, de rá se rántott a vonatkozó magyar törvényhelyekre. Vagyis börtön fenyegethetné, ha nem volna diplomata, de így sajnos csak kitiltással lehetne szankcionálni.

 

false

 

Fotó: MTI

Ennél nagyobb blődséget a kitiltási ügyben eddig senki nem produkált Pedig nagy a verseny. Németh Szilárd rezsibiztos, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának alelnöke például a grémium elé hívta Goodfriendet. Egyébként a vállalkozásfejlesztési bizottság jobbikos elnöke, Volner János is az Országházba invitálta az ügyvivőt az ügy igazságos feltárása érdekében. Goodfriend nem jelent meg; mellesleg a fideszesek és a KDNP-sek sem, mondván, az a testület nem illetékes a kitiltási ügyben. (Amúgy Vida Ildikó sem ment el a meghallgatásokra, de arról egy rossz koalíciós szó sem esett.)
„A diplomatát az ország egész területén megilleti a mentesség. A fogadó államban semmiféle kötelezettsége nincs »megjelenésre«. Magyarán: büntetőügyben nem idézhető sehova” – zárja rövidre a témát Lattmann Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Intézet egyetemi docense. Nem mellesleg, tesszük hozzá, érdekes elképzelni, ahogyan tetten érik Goodfriendet, amint éppen nem tesz feljelenést. Ligeti Miklós, a Transparency International magyarországi szervezetének jogi igazgatója plasztikusan fogalmaz: „Attól kezdve, hogy a rendőrnek felmutatja a diplomataigazolványát, jogi szempontból saját teste körvonalával azonos fehér foltot képez. Hozzá sem szabad nyúlni.” Még ha bűncselekményt követett volna is el, attól a tizedmásodperctől, hogy egy diplomata igazolta magát, csak szalutálni szabad neki. Legfeljebb. A diplomáciai mentességgel foglalkozó bécsi egyezmény ugyanis  kimondja: „A diplomáciai képviselő személye sérthetetlen. A letartóztatás vagy őrizetbe vétel semmiféle formája sem alkalmazható ellene.” Nem véletlenül üzente ezt a Twitteren ifjabb Lomnicinak és a CÖF-nek André Goodfriend: a vonatkozó egyezmény „mindig hasznos olvasmány diplomáciatörténeti szempontból, valamint a nemzetközi kapcsolatok alapjainak ismeretéhez is”. Egyébként a CÖF-nek szólhatott valaki, hogy kissé túltolták a dolgot, mert utóbb felszólították Goodfriendet, mondjon le mentességi jogáról.
A büntetőeljárási törvény valóban kimondja: „A hatóság tagja és a hivatalos személy, továbbá, ha külön törvény előírja, a köztestület köteles a hatáskörében tudomására jutott bűncselekményt – ha az elkövető ismert, annak megjelölésével – feljelenteni. (…) A feljelentéshez csatolni kell a bizonyítási eszközöket, ha ez nem lehetséges, a megőrzésükről kell gondoskodni.” Csakhogy az e kötelezettséget előíró paragrafushoz a jogszabály nem fűz szankciót, azaz e törvényhely alapján nem büntethető a feljelentés elmulasztása (legfeljebb munkajogi, fegyelmi vétségként). A vesztegetés feljelentésének elmulasztása elnevezésű önálló tényállás viszont tényleg tartalmazza azt, hogy „az a hivatalos személy, aki e minőségében hitelt érdemlő tudomást szerez arról”, hogy még le nem leplezett vesztegetés történt vagy a vesztegetést el is fogadták (ez két külön nevesített bűncselekmény), „és erről a hatóságnak, mihelyt teheti, nem tesz feljelentést”, „három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”. Ez természetesen egy hazánkban tartózkodó külföldire is vonatkozik, hiszen mint Lattmann Tamás fogalmaz: „a törvény nem tudása nem mentesít annak következményei alól. A hatályos törvényeket az összes itt tartózkodónak be kell tartani.” Talán ez zavarta meg ifjabb Lomnici Zoltán s vele a CÖF éleslátását. Pedig – lásd mint fent – egy diplomata ebben az esetben is területen kívüliséget élvez. Úgyhogy ezen fölösleges tovább rugózni.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.