„Egy ekkora megmozdulást már nem lehet semmibe venni” – mondja a holnapi kormányellenes tüntetés szervezője

  • Gera Márton
  • 2018. április 13.

Belpol

A szavazatok újraszámlálását követelik és abban bíznak, annyian gyűlnek össze, hogy a tömeget már a kormány sem tudja figyelmen kívül hagyni.

„A választási eredmények utáni érzéseimet nehéz leírni. Sorra jöttek az üzenetek az ismerősöktől, hogy »mi történik itt?«, »vesszük a repjegyet«, és én is úgy éreztem, hogy a demokrácia itthon elesett. A miniszterelnök-jelöltek a saját körzeteiket sem tudták hozni, nagy volt az elkeseredés” – meséli a magyarnarancs.hu-nak Lányi Örs, aki hétfő hajnalban hívta életre a szombatra, az Opera elé tervezett tüntetést, amire jelenleg 32 ezren terveznek elmenni, további 80 ezren pedig érdeklődnek az esemény iránt a Facebookon.

A jelenleg egyetemen tanuló Lányi azt mondja, miután meghirdette az eseményt, futótűzként kezdett el terjedni a híre a Facebookon, reggelre több ezren jelezték, hogy mennének. Ekkor Lányi mellé becsatlakozott szervezőként Gyetvai Viktor, a Független Diákparlament (FDP) alapítója és a korábbi diáktüntetések egyik szervezője, illetve többek között Homonnay Gergely és Gulyás Balázs, a netadós tüntetések központi alakjai.

Lányi Örs

Lányi Örs

Fotó: YouTube/ATV

Lányi azt mondja, az eredmény után benne is felmerült a kivándorlás gondolata: „Egyre fullasztóbb a légkör itthon, és szabadságot szeretnénk. Éppen ez az utóbbi gondolat ösztönzött arra, hogy létrehozzam ezt az eseményt. Szabad országban akarunk élni, de azt akarjuk, hogy ez az ország Magyarország legyen. Itt akarok egzisztenciát felépíteni, és itt akarok majd családot alapítani.”

Bár a demonstrációt eredetileg „tüntetés a demokráciáért” címszóval hirdették meg, ma már azt szeretnék elérni, hogy a szavazatokat számolják újra, mert úgy látják, csak a voksok újraszámlálása után tekinthető legitimnek a győztes. „Amíg nem vizsgálnak felül minden lehetséges választási csalást, úgy gondoljuk, hogy ez a választási eredmény nem tekinthető legitimnek” – mondja Lányi Örs, aki azt is hozzáteszi, hogy szeretnék elérni, legyen egy arányos választási rendszer, és a közmédia valóban a közt szolgálja.

Ő ugyan azt mondja, számára „hatalmas csalódás volt az ellenzék választási eredménye”, úgy látja, ha a holnapi demonstráción minden ellenzéki párt képviseltetné magát, az azt jelezné, hogy elkezdték levonni a tanulságot. „Ahhoz, hogy ez sikeres demonstráció legyen, szükségünk van az ellenzék minden képviselőjére, és ahhoz, hogy valami változzon a politikai légkörben, nekik is szükségük van ránk” – teszi hozzá a tüntetés életre hívója. Úgy tűnik, a pártok valóban képviselni fogják magukat az eseményen: az MSZP, a DK és a Jobbik is jelezte, hogy ott lesz a tüntetésen, és a szimpatizánsaikat is arra kérték, hogy tegyenek így.

„Sikernek azt tekintenénk, ha kommunikációra tudnánk bírni a kormánypártot. Egy valós közélethez meg kell kezdődnie az érdemi diskurzusnak, és ha valóban ennyien megjelennek a tüntetésen, az sok mindent meg fog változtatni. Egy ekkora megmozdulást már nem lehet semmibe venni” – mondja a szervező. Lányi Örs a Kossuth tér és a Szalay utca sarkára telepített rendőrségi kamerákkal kapcsolatban azt mondta, „örül, hogy készülnek a tömegre”.

Holnap egyébként nemcsak Budapesten lesz tüntetés: demonstrálni fognak a londoni, a berlini, a hágai és a brüsszeli magyarok, de utcára vonulnak Győrben és Nyíregyházán is. Lányi Örsék azt mondják, mindenképpen szeretnék folytatni, mert azt látják, hogy a szombati megmozdulás „egy szikra lehet, ami vidéken is beindítja az eseményeket”.

Borítóképünk (MTI/Beliczay László) illusztráció, a felvétel az internetadó elleni tüntetésen készült.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.