Nincs magyarázat arra, hogy Magyarországon milyen típusú bűncselekmények esetében csap le vasszigorral a nyomozó hatóságok ökle, és mikor tűnik úgy, mintha hárítanák a munkát. Az utóbbi hetekben több olyan ügy is fókuszba került, ahol úgy tűnt, a nyomozóhatóságok nem kegyelmeznek, olyan szorosan fogják a gyanúsítottakat, hogy mellettük egy kisegér sem tudna elslisszolni. Csak az nem világos mindig, mivégre ez az óriási ügybuzgalom.
Pont ilyen volt az Integritás Hatóság elnöke, Bíró Ferenc ellen indított nyomozás: Bírót hivatali visszaéléssel gyanúsították meg, a gyakorlatban, mint kiderült ez a visszaélés azt jelentette, hogy a felesége jogtalanul ment bevásárolni a hivatali autóval. Könnyű volt belelátni ebbe a politikai szálat, hiszen a hatóság olyan ügyekben kezdett el nyomozni, ami a kormányt akár kellemetlenül is érintheti. Bírót nem vették őrizetbe csak több ezer oldalnyi dokumentumot vittek el az irodájából – egy cégautó dokumentációja ennyi papírmunkát nem igényel még Magyarországon sem.
Ennél is homályosabb volt Suha György ügye. Alapvetően nem meglepő, ha nem ismerős a név. Suha afrikakutatóként és diplomataként dolgozott évtizedeken át, talán akkor volt legközelebb a reflektorfényhez, amikor Horn Gyula sajtótitkára vagy az ORFK szóvivője volt volt. Később, már bőven a Fidesz-kormányzás idején nagykövet lett, tehát jó kapcsolatait át tudta menteni sok-sok kormányon.
Aztán bekerült a sajtóba a neve, mert egy podcastban azt mondta, a magyar katonai csádi misszió értelmetlen és feleleges. Nem sokkal később letartóztatták és előzetes letartóztatásba került befolyással üzérkedés gyanújával. Azt senki sem tudja, hogy a térségben évekig diplomataként dolgozó Suha emiatt került-e a nyomozó hatóságok látómezejébe, vagy véletlenül épp azon a héten jutottak bokros teendőikben az S betűhöz, ám az biztos, hogy 2024 áprilisában bevitték a Venyige utcai büntetés-végrehajtási intézetbe.
Ebben két furcsa, nyugtalanító, illetve érthetetlen dolog van. Az egyik, hogy az ügy, amelyhez kapcsolódik, még 2022 októberében indult, a másik, hogy azóta sem történt semmi érdemi – mondjuk vádemelés. A 2022-es ügy szerint egy volt diplomata, B. J. ellen nyomozni kezdett az ügyészség, mert diplomata státuszával visszaélve biznisztelt, ígért tiszteletbeli konzuli kinevezéseket, diplomáciai mentességet, autót, zsebórát és talán még kismacskát is. Az ügyben terhelő megállapításokat tett Suha is. B. J. pedig Suhára vallott - az egész ügyet ezekből a cikkekből lehet megismerni.
Ez akkor nem nagyon zaklatta fel az ügyészséget, ugyanis 2024-ig nem történt semmi. Akkor azonban megindult a gőzhenger, áprilisban pedig előzetesbe került a meggyanúsított Suha György, emellett lefoglalták a számítógépét és egy sor olyan dokumentumot, ami egyáltalán nem volt az ügy része – például a Csáddal kapcsolatos feljegyzéseit, akár van ennek jelentősége, akár nincs. Keviczki István, Suha ügyvédje egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy alapvetően is, de Magyarországon különösen sok az indokolatlan letartóztatás és az indokolatlanul hosszú ideig tartó letartóztatás, ezt ismerte meg most védence is.
Az ügyészség 2024 tavasza óta folyamatosan kéri a bíróságtól az előzetes letartóztatás meghosszabbítását, amit a bíróság meg is ad, felhívva a figyelmet arra, hogy a nyomozásnál vegyék figyelembe a soronkívüliséget, ne legyen senki irreálisan hosszú ideig előzetesben, a nyomozók erőltetett menetben igyekezzenek bizonyítékokat szerezni. Keviczki szerint egy hasonló ügy négy-öt hónap alatt mindenképp el kell jusson a vádemelésig – vagy a vádemelés helyett a lezárásig –, ehhez képest itt egészen más tempóban zajlik a munka. Kilenc hónap alatt ugyanis hat embert hallgatott ki az ügyészség – egyik sem vallott Suhára – úgy, hogy volt négy olyan hónap, amikor egy gyufaszálat sem tettek arrébb.
Miután a bíróság hozzájárult ahhoz, hogy az előzetes letartóztatást újra meghosszabbítsák, Suha és családja a nyilvánossághoz fordult. Sajtótájékoztatót tartottak, beszámoltak arról, milyen körülmények között élnek az előzetesben az emberek – nemcsak Suha György, hanem mindenki, aki a Venyige utcába kerül. A család beszámolója szerint a körülmények alapvetően szörnyűek. Bár hivatalosan van edzőterem és könyvtár, a gyakorlatban ezeket nem látogatni – például mert nincs ember arra, hogy a fogvatartottakat felügyelje, kísérje. Az egészségügyi ellátás korlátozott, lényegében gyógyszerek leszállítását jelenti. Suha kérte, hadd beszéljen egy pszichiáterrel – ez talán kilenc hónap előzetes után érthető –, ami egy kétperces skype-beszélgetésben merült ki.
A család némi eufemizmussal él, mert szobatársnak és nem cellatársnak hívja a többi fogvatartottat, akikkel együtt van, ám ezt is revideálni kell. Miután kiderült, hogy az ügyben sajtótájékoztatót tart az ügyvéd és a család, Suhát egy egyszemélyes cellába szállították és a csomagját sem kapja meg. A BV magyarázata szerint felsőbb utasítás történt – azt nem tudni, ez mit jelent és mi célt szolgál, talán a nyilvánosság erejét szeretné valaki csökkenteni.
Nemcsak kellemetlenség történt ugyanakkor azt követően, hogy a sajtó is szimatolni kezdett az ügyben: két hét alatt további hat tanút hallgattak ki a nyomozók, Keviczki szerint még egy, fontosnak ítélt tanú meghallgatása van hátra. Egyelőre nem tudni, erre mikor kerül sor, de idő van, mert az előzetest ismét meghosszabbította a bíróság április 19-ig. Biztosan kulcsfontosságú az ő meghallgatása annak ellenére is, hogy az ügyvéd szerint a védence ellen felhozott vádak jelentős része már hatályát vesztette – tíz év után elévülnek a visszaéléssel kapcsolatos bűncselekmények, márpedig a vizsgált esetek jellemzően a 2010-es évek elejére datálódnak.
Nem tudni, Suha György elkövetett-e bármit vagy sem. Ám még ha el is követte a firtatott ügyeket, érthetetlen, miért kell a nyomozást eddig húzni, közben a gyanúsítottat folyamatosan előzetes letartóztatásban tartani. Ez nemcsak költséges, de kegyetlen eljárás is. Érthetetlen, miért ennyire fontos az ügyészség számára bizonyos anyagi jellegű bűncselekmények elhúzása a végtelenségig. Ennek a sztorinak már rég le kellett volna zárulnia, ehhez képest még mindig nem látni, mikor lesz vége. Mivel a meghosszabbított előzetes április közepén jár le, kijelenthető, hogy Suha György egy évet töltött az elétéből arra, hogy előzetes letartóztatásban várja, milyen eredményre jut az ügyészségi nyomozás. És ez csak egyetlen ügy. Egy olyan ügy, amelyben a főszereplő a nyilvánossághoz tudott fordulni. Sokkal többen vannak, akiknek még ez sem adatik meg.
(Címlapképünk illusztráció)