Egy kőbányai gimnázium 12 tanára ma nem vette fel a munkát

  • narancs.hu
  • 2022. február 14.

Belpol

Így tiltakoztak a kormány sztrájkot szabályozó rendelete ellen. Hasonló akciók várhatók. 

12 tanár egy napos minisztrájkot tart hétfőn a kőbányai Szent László Gimnáziumban, miután pénteken a kormány rendeletben határozta meg, hogy milyen feltételekkel sztrájkolhatnak a tanárok.

A rendelet a koronavírus-járvány okozta vészhelyzetre hivatkozva szabályozza a gyermekfelügyeletet az iskolákban és óvodákban, a jogszabály szerint a sztrájkkal érintett munkanapokon reggel 7 óra és iskolák esetében 16 óra, általános iskola esetében 17 óra, óvodák esetében 18 óra között kell felügyelni a gyerekekre, és csoportokat sem lehet összevonni. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) azt közölte, hogy nem fogadják el a rendeletet, és ha kell nemzetközi bíróságra viszik az ügyet.  

Tóth Viktor, a Szent László Gimnázium tanára a hvg.hu-nak azt mondta, "ez egy polgári engedetlenség, nincs összefüggésben a szakszervezetekkel". Tóth és 11 társa nem vették fel a munkát és az intézmény dísztermében ülve tartanak egy napos minisztrájkot. A tanár tudomása szerint csoportösszevonásokkal oldják meg az intézményben a helyettesítést.

A tanár elmondása szerint az iskola polgári engedetlenséget mutató tanárai az állásukkal játszanak, azonban állítása szerint már nincs mit veszíteniük. Hozzátette, hogy az iskola tanári karának döntő többsége egyetért velük, közel harminc pedagógus reggel egy csoportkép erejéig össze is állt a kifüggesztett molinó alatt.

Az intézmény igazgatója, Sárkány Péter a tankerületi központhoz irányította a lapot, ahonnan azonban egyelőre nem válaszoltak. 

Tóth Viktor elmondása szerint azt reméli, hogy mivel csak egy egynapos ellenállásról van szó, ezért a retorzió is ezzel arányos lesz. Hozzátette, úgy tudja, hogy a következő napokban több budapesti gimnázium oktatói is hasonló akciókat tartanak majd.

Az akció keretén belül Tóth Viktor azt is kiírta a gimnázium előtti járdára, hogy "A sztrájk alapjog", ezt a PDSZ élőben közvetítette is. 

De más iskolákra is hasonló molinók kerültek fel, a PDSZ pedig erre buzdította is a tanárokat egy vieóban: 

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.